05 Mart 2008 Çarşamba 00:00
Elektrik vatandaşı çarptı
Sabancı Holding'in 'Devlet bizden pahalıya alıp vatandaşa ucuza satıyor. Fark, hepimizin sırtından çıkıyor' çıkışında bulunduğu elektrikte, vatandaşın cebinden 2007 yılında 1,3... ~|~

Sabancı Holding'in 'Devlet bizden pahalıya alıp vatandaşa ucuza satıyor. Fark, hepimizin sırtından çıkıyor' çıkışında bulunduğu elektrikte, vatandaşın cebinden 2007 yılında 1,3 milyar YTL fazla para çıktığı belirlendi

Elektrikte arz güvenliğini sağlamakta zorlanan Enerji Bakanlığı, özel sektör elektriğini teklif edilen en yüksek fiyattan aldığı, satın aldığı elektriği devreden çıkarırken de ayrıca para ödediği için elektriğin birim maliyetinde yüzde 170'i aşan artış yaşandı.
7,04 YKr olan satış fiyatı 19,1 YKr'a çıktı
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Dengeleme Uzlaştırma Yönetmeliği (DUY) ile elektrik piyasasında oluşan maliyetleri hesapladı. EMO raporuna göre, devletin daha önce 7,04 YKr olan elektrik satış fiyatı bu sistemle 19,1 YKr'ye çıktı. Özel sektörden azami fiyatla yapılan alımın 2007 için toplam maliyeti 3,1 milyar YTL, önceki sisteme göre fazla ödeme miktarı da 1,3 milyar YTL olarak hesaplandı. Sisteme ilişkin süreç şöyle gelişti:
Özel sektöre en yüksek fiyattan alım garantisi
DUY sistemi 1 Ağustos 2006'da uygulamaya geçen sistem ile 'sanal piyasa'da elektrik arz ve talebi buluşturuldu. Arz açığına karşı da özel sektöre, teklif edilen en yüksek fiyattan alım garantisi sunuldu. Enerji Bakanlığı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından yürütülen DUY sisteminde, sistemde arza ihtiyaç olduğunda özel sektör şirketlerinden fiyat teklifleri alındı. Gün içinde dahi değişen bu fiyatlama sisteminde teklif edilen en yüksek fiyat, daha düşük teklif sunan şirketler de dahil olmak üzere tüm özel sektör elektriği için geçerli oldu. Bu sistemde devlete elektrik satan şirketlere, elektrik alımına son verildiği zaman için ayrıca 'yük atma(sistemden çıkış)' maliyeti ödendi. Yüksek alım fiyatlarına sistemden çıkış bedeli de eklenince, elektrik 'kara borsa' fiyatına alınır hale geldi.
10 birim elektrikten 1'i yüzde 170 zamlı
'Kara borsa' (sistemde 0 ve 1 kodlu olarak anılan) elektrik alım miktarı 2007 yılında 16 milyon 268 bin MWh oldu. 2007 yılında uzlaştırmaya esas olarak 169 milyon MWh elektrik satışı yapıldı. Dolayısıyla kara borsada toplamın yüzde 9,62'si kadar satış gerçekleşti. 8 Şubat 2008 efektif döviz satış kuru esas alınarak yapılan karşılaştırmada, DUY öncesi 7,04 YKR olan elektrik birim maliyetinin DUY çerçevesinde 2007'nin tamamında ortalama 19,1 YKr'ye yükseldiği belirlendi. Böylece her 10 birim elektrikten 1'inin alındığı 'kara borsa elektriği' yüzde 171 oranında fazla ödeme ile devlet tarafından satın alındı.
Fatura vatandaşın sırtına yüklendi
2007'de gerçekleşen alım miktarı ile toplam maliyet 3 milyar 111 milyon YTL olurken, DUY öncesi sistemdeki fiyat esas alınsaydı aynı miktarda elektriğe 1 milyar 741 milyon YTL ödenecekti. Sonuç olarak; DUY sistemi nedeniyle söz konusu alım çerçevesinde vatandaşın sırtından 1 milyar 370 milyon YTL fazla para çıktı. Kısa süre içinde elektrikte net arz açığı yaşanması beklenen Türkiye'de, fazladan ödenen 1,3 milyar YTL ile 900 MW'lık hidroelektrik veya kömür, 1800 MW'lık doğal gaz santralı kurulabilirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.