02 Ağustos 2007 Perşembe 00:00
Elektrikte kamu iş başına

Elektrik Mühendisleri Odası, son 5 yıldır yürürlükte olan serbest piyasa mantığının çöktüğünü belirterek, "Özel sektör aradan geçen 5 yıllık sürede gerekli yatırımları yapmadı. Derhal kriz yönetimi ve acil yatırım programı oluşturulmalıdır" ~|~


Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), son 5 yıldır yürürlükte olan serbest piyasa mantığının çöktüğünü belirterek, "Özel sektör aradan geçen 5 yıllık sürede gerekli yatırımları yapmadı. Derhal kriz yönetimi ve acil yatırım programı oluşturulmalıdır" açıklamasını yaptı.

EMO'dan yapılan açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan "Elektrik kesintileri olmayacak" yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü. Açıklamada, özellikle Akdeniz ve Ege Bölgelerinde plansız ve programsız şekilde kesintiler yapıldığı ifade edilerek, "Klimaların kullanımı puant talepte yükselmelere yol açıyor, puant yük saatlerini de kaydırıyor. Dengeleme ve uzlaştırma sistemi çerçevesinde Milli Yük Tevzi Merkezi'nin dün (30 Temmuz) için öngördüğü en yüksek elektrik çekişini gösteren puant yük 28 bin 600 megavattır. Ancak öngörüler puant talebin daha da yükseleceği yolundadır. Bu yıl puant yük çekişinin 30 bin megavatlara ulaşması beklenmektedir" denildi.

Kuraklıkla açıklanamaz
Elektrik üretiminde yaşanılan sıkıntının "kuraklık ve sıcak hava koşulları" ile açıklanamayacağı dile getirilen açıklamada, sorunun kaynağının enerji alanının son 5 yıldır serbest piyasaya bırakılması olduğu ifade edildi. Açıklamada, elektriğin kamu hizmeti olarak güvenli, sürekli ve ucuz şekilde sağlanması gerektiği vurgulanarak, bu amaçların yok sayıldığı ve enerji alanının özel sektörün kar inisiyatifine bırakıldığı savunuldu. Açıklamada şöyle denildi:
"4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu'nun çıkarılmasının ardından kamuda yeni yatırımlar dururken, özel sektör aradan geçen 5 yıllık sürede gerekli yatırımları yapmadı. Bakanlığın yüzde 6.3'lük düşük senaryodaki talep artışı tahminine göre her yıl en az 2 bin ila 2 bin 500 megavatlık yeni yatırım yapılması gerekirken, özel sektörün yaptığı yatırımlar yıllık 700 megavat düzeyinde kaldı. Bu durum ülkenin enerjide yedek kapasitesinin giderek kaybolmasına ve enerjide bıçak sırtı bir dengenin gözetilir hale gelmesine yol açtı. Son 20 yıldır yürütülen enerjide liberalleşme ve özelleştirme politikaları sonucunda gelinen nokta karanlıktır."

Temel sorun yatırım eksikliği
Söz konusu durumun temel nedeninin yatırım eksikliği olduğu belirtilen açıklamada, kamu yatırımlarının yeniden başlatılması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, bu siyasi iradenin gösterilememesi sonucunda ilerleyen birkaç yıl içerisinde daha uzun süreli ve yaygın elektrik kesintileri olacağı belirtildi. Açıklamada, kısa dönemde hızla alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:
?Kriz yönetimi, kamu?özel ayrımı olmaksızın, ülkenin tüm üretim kapasitesini en verimli şekilde kullanılacak bir planlama yapmalıdır.
?Özel sektörün manipülasyonuna son verilmelidir.
?Kamu santrallarının acil bakım ve rehabilitasyon çalışmaları yapılmalıdır.
?Sistemden yüksek enerji çeken, sağlıksız, standart dışı klimaların yurda girişi yasaklanmalıdır.
?Tüm önlemlere karşın elektrik talebi karşılanamıyorsa en azından elektrik kesintileri programlanarak, sanayicilerin ve küçük tüketicilerin zarar görmesi engellenmelidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.