15 Eylül 2009 Salı 00:00
Emeğin önündeki engeler kaldırılmalıdır
Oysa bu sübjektif görüşü bir kenara bırakıp dünyanın gerçeklerinden yola çıkarsak, para miktarı ve teknoloji kısıtlamaları kaldırıldığında ve kaynakların sınırsız olduğu dikkate alındığında, hem emek, üretim eğrisi, hem de eğrinin eğimi sürekli artacaktır. ~|~

 

Diğer taraftan tüketilen malın miktarı arttığında marjinal fayda eğrisi grafik 3'te olduğu gibi azalacaktır.
Dolayısıyla, nüfus arttıkça tüketim eğrisi artacak ancak bu artış, nüfusun artmasından kaynaklanan üretim artışının altında kalacaktır. Ekonomilerde emeğin devreye konulmasının önündeki engeller (başta sermaye engeli olmak üzere) kaldırıldığında, birim zamanda bir bireyin üreteceği katmadeğer, tüketeceği miktara oranla daha büyüktür.

Yeterli malzeme elzemdir
Bunu çok basit bir örnekle de açıklayabiliriz; annemizin evde yemek yaptığını düşünelim, eğer yeterli malzemeye sahip ise bir gün içerisinde sadece kendisinin yiyeceği kadar değil, akşam eve gelecek bütün misafirleri doyuracak kadar yemek çok rahatlıkla yapabilir. Esasında potansiyel olarak her birey kendi tükettiğinden daha fazlasını üretecek güce sahiptir. Bunun için gerekli olan kaynaklar mevcuttur. Yeter ki bu emeği devreye koyacak ve verimli kılacak ekonomi politikaları hayata geçirilsin. Bu sebeple Milli Ekonomi Modeli'mizde dünya nüfusu gelecek için bir tehlike değil aksine ümit ışığıdır.
Bu açıdan bakıldığında; her doğan çocuk ekonomiye bir yük değildir, bilakis tüketim miktarını arttırarak üretimi de teşvik eden güce sahiptir. Ekonomi bu mantıkla değerlendirildiğinde, tüketilen her malın ve emeğin, üretim kabiliyetini arttıracağı gibi, üretim çeşitliğinin de önünü açacak imkan sağlamaktadır.
Dolayısıyla, ihtiyaç duyulan sermaye miktarı sağlanırsa, nüfus arttıkça, buna bağlı olarak emek miktarı da arttığında, adeta tüketim aritmetik olarak artarken, üretim geometrik olarak artacaktır diyebiliriz. Milli Ekonomi Modeli, kaynakların sınırsız, insan ihtiyaçlarının ise sınırlı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, üretime odaklandığından daha fazla tüketimin yeterli denge düzeyine taşınmasına odaklanmıştır.
Esasında bu açıdan bakıldığında Milli Ekonomi Modeli tüketim yanlısı bir denge modelidir.
Toplumdaki bireyler, ekonomi için bir yük olarak görülmemiş, aksine ekonominin büyümesi için bir kaldıraç olarak addedilmiştir. Bireyler ister üretsinler, ister tüketsinler eğer attıkları adım doğru olarak yönlendirilirse her zaman için ekonomiyi büyütecek bir rol üstlenirler.
Bu sebeple, bizim için iktisat bilimi sınırsız kaynaklardan maksimum istifade ederek, her doğan insana huzurlu bir hayat yaşatma ilmidir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:

Prof.Dr. Ahat Rahmanzade / Bonn Üniversitesi, Almanya
Fakir ile zengin arasında uçurum bulunmaktadır
Küreselleşmenin yıkıcı etkilerinden dolayı yerkürenin güney ve kuzeyinde birçok ülke parçalanma sürecini yaşamaktadır. Bugün iddia edildiği gibi yeryüzünde sermaye ve kaynak sıkıntısı yoktur. Zira bugün, orta büyüklükteki bir endüstri ülkesinin GSMH'sı kadar para günlük olarak dolaşımdadır. Buna rağmen işsizlik problemi devam etmekte, dünyada takriben 850 milyon insan açlık sınırının altında yaşamaktadır.
Globalizmin milli devletler üzerindeki yıkıcı etkileri ve kapitalizmin mevcut problemler karşısındaki acziyeti, itiraf etmeliyim ki, Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nde çok müdellel bir şekilde anlatıldı. Milli Ekonomi Modeli'nde, nüfus artışı ve kaynaklar arasındaki ilişki mükemmel bir şekilde ortaya kondu. Milli Ekonomi Modeli'nde ortaya konan çözüm önerileri, işsizlik, sürekli büyüme ve adaletli bir gelir dağılımının önündeki engelleri ortadan kaldıracak nitelikte görülüyor.
Fakir ile zengin arasındaki uçurum toplumsal bir asimetrinin oluşmasına sebep olmuştur. Bu toplumsal asimetri, globalizmin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Milli Ekonomi Modeli'nde ifade edildiği gibi problem, paranın yokluğundan kaynaklanmıyor; bilakis, paranın üretim yerine, spekülatif alanda değerlendirilmesi, paranın belli ellerde birikmesi ve bloke edilmesidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137