06 Ocak 2006 Cuma 00:00
Emekli, artık fiş toplamayacak
Emeklilerin vergi iadesi için fiş toplaması uygulamasına son verilerek, bunun yerine maaşlara yüzde 4 oranında ek ödeme yapılmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. ~|~

Tasarıya göre, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ?Kur'dan aylık veya gelir alanlar ile özel kanunları uyarınca vatani hizmet tertibinden aylık alanlara, her ay için, bir önceki yılın Aralık ayında ödenen aylık veya gelirlerinin bir aylık tutarının yüzde 4'ü oranında ayrıca ek ödeme yapılacak.

İlk defa ya da yeniden aylık veya gelir bağlanacaklara yapılacak ek ödeme tutarı, kendilerine eşit ya da en yakın tutarda aylık veya gelir almakta olanların yararlanmakta oldukları ek ödeme tutarı esas alınarak belirlenecek.

ARTIŞLAR YÜZDE 3 OLACAK
Malullük veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan veya bumaaşı alan sigortalılar ile ölen sigortalıların hak sahiplerine bağlanacak aylıklar, bu yılın Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki aya göre yüzde 3'er artırılarak ödenecek. Bu artırımların hesaplanmasında,Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan tüketici fiyatları indeksi dikkate alınmayacak.
 2006 yılında bağlanacak aylıklar, 2003 yılı Aralık ayında yürürlükte bulunan gelir tablosu ve gösterge tutarları esas alınarak hesaplanacak.

SOSYAL YARDIM ZAMLARININ ÖDENMESİ
Özelleştirilen kuruluşların, özelleştirilmeden önce sosyal yardım zammı almaya hak kazanan kişilere SSK aracılığıyla ödemesi gereken sosyal yardım zamları, bu kuruluşların sosyal yardım zammını ödemelerinin kaldırılması nedeniyle, Hazine tarafından ödenecek.
Gerek zorunlu gerekse isteğe bağlı sigortalılık dönemlerinde, sağlık sigortası primi ödeyen ancak, sağlık sigortası kapsamından çıkmış olan sigortalılar ve hak sahipleri ile isteğe bağlı sigortalı olmakla birlikte hiçbir suretle sağlık sigortası primi ödememiş olanlara, aylık almaya hak kazandıktan sonra sağlık yardımı yapılacak.
SSK, satışı yapılacak müessese ve iştirak paylarını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) bildirecek. Müessese veya iştirakin payı, özelleştirme programına alınmak üzere Özelleştirme Yüksek Kurulu'na sunulacak ve kurul kararı ile satış işlemleri yapılacak.

SSK'NIN TAŞINMAZLARI
SSK'nın hizmet gereği ihtiyaç duymadığı taşınmazlar, rayiç bedeli üzerinden Maliye Bakanlığı'na devredilecek. Bu taşınmazların bedeli SSK'ya 2 yılda 6 taksitte ödenecek. Bu yılın Ocak ayında verilen vergi iadesi beyannamesi üzerinden hesaplanan vergi iadesi tutarlarının, geçen yıl bu amaçla ödenen avanslardan mahsubu sonucunda, vergi iadesini veren kişi lehine ortayaçıkan farklar, iki ay içerisinde defaten ödenecek. Vergi iadesini verenin aleyhine fark çıkması halinde ise tutar, bu yıl yapılacak ek ödeme tutarlarından düşülecek.
 Bu tasarı ile Vergi İadesi Hakkında Kanun yürürlükten kaldırıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137