02 Mayıs 2009 Cumartesi 00:00
Emisyon, Gayri Safi Milli Hasıla'nın gereği nispetinde genişletilmelidir
Elbette, senyoraj hakkının kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken hesaplamalar vardır. Gayrı Safi Milli Hâsıla'nın gerektirdiği nispette bir "emisyon genişletilmesi" hayata geçirilecektir. ~|~

 

Emisyon genişletilmezse deflasyon kaçınılmazdır
Aksi halde, emisyonu Gayri Safi Milli Hasıla'nın gereği nispetinde genişleterek Senyoraj geliri temin edilmezse; piyasalarda "deflasyon" kaçınılmaz olur. Her gün paraya olan ihtiyaç giderek katlanarak büyür ki; şayet tedbir alınmazsa, böyle bir mali sistemin sonu kesinlikle "stagflasyon"dur.

Emisyon genişletmenin bir sınırı vardır
Ve yine şayet emisyon, Gayrı Safi Milli Hasıla'nın gerektirdiği oran nispetinden fazla genişletilerek Senyoraj geliri piyasalara sürülürse, o taktirde de piyasada artan para miktarı "talep enflasyonu"na sebep olur. Senyoraj hakkının ne oranda kullanılması gerektiğini, Milli Ekonomi Modeli adlı çalışmamızda ayrıntıları ile ortaya koyduğumuz üzere, Sosyal Devlet/Milli Devlet anlayışı, ekonomilerdeki deflasyon ve stagflasyonu engelleyecek tek sistemdir.

"Para basma enflasyon olur" ifadesi yanlıştır
Uluslararası kredi kuruluşlarınca "para basmayın; enflasyon olur" denirken, faizle dışarıdan alınan para ile üretim yapıldığında enflasyon olmayacağı iddia edilmektedir. Halbuki, yabancı paranın bir ülke topraklarında bulunması, yerli halkın emeği ve üretimi ile kendine karşılık bulması demektir ki; bu, o ülkenin zenginliklerinin ve milletin alın terinin söz konusu yabancı ülkelere ve küresel sermayedarlara aktarılmasıdır. Özel bankaların ürettiği kaydî paralar da piyasanın ihtiyaç duyduğu paranın bir kısmının karşılanmasını sağlar. Böylece devlet, bu yolla piyasaları yönlendirme hakkının bir kısmını özel bankalara devretmiş olur. Aynı zamanda gerek kredi kartları ile, gerekse kaydi para üreterek bankalar, her yapılan alışverişten ve ticaretten faiz geliri elde etmektedirler. Yani belli bir zümre, toplam ticaretten oturduğu yerde faiz almaktadır. Kredi kartı kullanmak zorunda kalan gerek tüketici ve gerekse malını satan esnaf, yaptıkları her ticaretten belli bir miktar bankalara vermek zorundadır.


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ahmet Kaşamoğlu / Azerbaycan Bilimler akademisi
Milli Devlet tezi sağlam temellere dayanmaktadır
Burada mukayese için soruyorum, Prof. Dr. Haydar Baş'ın üstünlüğü nerededir? Sosyalizm ve Kapitalizm sistemlerinin esas dayanakları olan esas membaları olan teorileri bir gözden geçirelim. Kapitalist sistemin ve Sosyalist sistemin dayandığı teorilerin her biri, kısa bir zamanda yer almış ve ikisi de filozoflar ve siyasetçiler tarafından ortaya konulmuş bir iddialardır. Ayrıca bu iddiaların ortaya konuluş tarihi çok da uzun bir zaman değildir. Sosyalizm hangi teori üzerine dayanmıştır? Sosyalizm sistemini incelediğiniz zaman şunu görürsünüz. Sosyalizm, maddiyat bir teori, materyalist dünya görüşüne dayanan bir teoridir. Şimdi artık üniversite öğrencileri bile bu teorileri inceleyip, okudukları zaman, bu teoride çok gülünç şeylerin bulunduğunu ifade etmektedirler. Kapitalist sitemde ise merkezde duran paradır. Ve Bu teorilerde ve eserlerde yer almış bir şeydir. "Sosyal Devlet Milli Devlet" ve "Milli Ekonomi Modeli" kitaplarının özü nereye dayanmaktadır diye düşünürsek şunu görmekteyiz. Prof. Dr. Haydar Baş'ın bu kitapları insanlık tarihine dayanır ve insanlık kültürüne dayanmaktadır. Bu kongre dünyanın her yanında kan döküldüğü bir zamanda dünyayı daha iyi yönetmek mümkün demenin adıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137