05 Haziran 2006 Pazartesi 00:00
Emlakçılar artık üniversiteli olacak
Türkiye'de faliyet gösteren emlak sektörüne çeki düzen geliyor... Artık isteyen herkes dükkan açıp emlakçılık yapamayacak ~|~

Hazırlanan yasa taslağıyla, emlakçılığa ''düzen'' getiriliyor. Buna göre sektörde artık ''üniversite mezunu, lisans sahibi'' emlak müşavirleri hizmet verecek, emlak ücretleri ''tarifeye'' bağlanacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı Emlak Müşavirliği Yasa Taslağı, görüş alınmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi.  Taslağın gerekçesinde, ülke çapında yaklaşık 300 bin meslek mensubu ve 900 bin meslek çalışanı ile ortalama 2,5?3 milyon kişinin geçim kaynağı oluşturan meslek hakkında yasal düzenleme bulunmadığı, işin teamüllere bırakıldığı kaydedildi.


Taslakta, meslekle uğraşanlar için ''emlak müşavirliği'' tanımı getiriliyor. Emlak müşavirleri, ''gayrimenkulun kiralanması konusunda pazarlama faaliyetlerinde bulunmak; alım?satım, rehin ve benzeri ayni hak tesisi için gerekli işlemlerin yapılması konusunda aracılık etmek; meslek alanına giren konularda danışmanlık ve bilirkişilik görevi yürütmek; gayrimenkul rayiç bedel araştırması ve belirlemesi yapmak'' gibi alanlarda hizmet verecek. Türk vatandaşlarının yanı sıra Türkiye'de sanat ve ticaret yürütme izni bulunan yabancılar da emlak müşavirliği yapabilecek. Sektörde çalışacaklarda, yüzkızartıcı, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma ve vergi kaçakçılığı gibi suçlardan hükümlü bulunmama şartı aranacak. Yabancı uyruklular, emlak müşavirliği ile ilgili kendi ülkelerinde elde ettikleri haklardan, ''karşılıklılık şartıyla'' faydalanabilmeleri için ''kurul teklifi'' ve ''bakanlık onayı'' gerekecek.

Emlak müşavirliği yapacakların, ''en az 4 yıllık yükseköğretim kurumları veya Tapu ve Kadastro Meslek Yüksekokulu, Harita ve Kadastro Meslek Yüksekokulu ile Emlak ve Emlak Yönetimi adı altında eğitim veren en az 2 yıllık yüksekokuludan mezun olması'' da gerekecek. Bu kişiler ayrıca meslek odasınca düzenlenecek 3 aylık teorik eğitimi ve odaca belirlenecek Emlak Müşaviri yanında 3 aylık uygulama eğitimi tamamlayacak. Daha sonra adaylar, Emlak Müşavirliği Lisans Sınavı'na girecek. Sınavda başarı gösterenlere lisansı verilecek. 4 defa sınava girip başarı gösteremeyenler, haklarını kaybedecek. Emlak Müşavirliği lisansı da yine kurul tarafından verilecek. Emlak müşavirleri, lisansları ile kendi adlarına sadece bir işyeri açabilecek. Başka bir işyeri veya şube açmaları halinde bu yerlerin sorumluluğu başka lisans sahibi kişilerce üstlenilecek.

Emlakçılara'' tanınan  haklar
Taslakta, halen ''emlakçılık'' yapan kişilere, lisans sınavına girebilmeleri için eğitim düzeylerine göre çeşitli haklar da öngörülüyor.  Lise ve dengi okul mezunlarından emlakçılık mesleğini, 1 Ocak 2005 tarihinden önce yaptığını ''vergi levhaları, meslek odaları üyelik belgeleri, son yıla ait kesmiş oldukları faturalar ve ilgili odalardan aldıkları kurs bitirme belgeleri'' ile ispat eden kişilere öğretim ve staj şartı aranmaksızın Emlak Müşavirliği Lisans Sınavı'na girme hakkı tanınacak. İlk ve ortaokul mezunlarından 1 Ocak 2005'ten önce emlakçılık yaptığını belgelendirenlere ise staj şartı aranmaksızın sınav hakkı verilecek. İlk ve ortaokul ile lise mezunu emlakçılar, lisans almak için 2 yıl içinde en fazla 4 kez sınava girebilecek. Bu süreçte başarılı  olamayanlar, bu mesleği sürdüremeyecek. 2 yıl için kendilerine  verilen ''geçici lisans'' belgesi de iptal edilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.