23 Aralık 2012 Pazar 13:09
Emlakta Araplar Türklerle yarışacak

RECEP BAHAR / BURSA
Ağaoğlu Şirketler Grubu, 2012 yılının genel değerlendirmesini ve 2013 yılı stratejilerini düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. Ağaoğlu My Mountain Uludağ Otel'de yapılan basın toplantısına Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Akdeniz İnşaat Genel Müdürü ve Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, Genel Müdür Yardımcısı Levent Kutulu, Bütçe ve Raporlama Müdürü Ceyda Topbaş ve Proje Geliştirme Grup Müdürü Gökhan Kanpalta katıldı.
Ali Ağaoğlu, ülke ekonomisinin 2012 sonunda yüzde 3 civarında büyüme kaydedeceğini belirterek inşaat sektörünün yılın son çeyreğinde yeniden yükseliş trendine girdiğini söyledi. 2012 yılının ilk 9 ayında inşaatın ülke büyümesinin gerisinde kaldığına işaret eden Ağaoğlu, “Ekonominin lokomotifi inşaat sektörüdür. İnşaat sektöründe bir yaptığınızın ekonomiye katkısı 2.54'tür. Emek - yoğun olması nedeniyle istihdama katkısı olan, en sıradan insanların istihdam edildiği bir sektördür. Biz de Maslak 1453 projesinin yılın son çeyreğinde başlayan satışlarıyla, 1 ayda 2.200 konutun satışını gerçekleştirdik ve soğuma eğilimindeki ekonomiyi yeniden ısıtarak sektöre hareket getirdik. Diğer inşaat şirketleri de bunu takiben ciddi satış trendi yakaladı. Piyasadaki olumsuz havayı değiştirdik. 2012 yılında özellikle inşaat başta olmak üzere enerji ve turizm alanlarında çok önemli yatırımlar yaptık ve 2013 yılında bunlara yenilerini ekleyeceğiz” dedi.

Maslak'ta ağaç kesmedik
Maslak 1453 ile ilgili tartışmalara da değinen Ali Ağaoğlu, bu konuda şunları söyledi: “Projeye başladığımızda burada 3 tane ağaç vardı. Bunları söküp satış ofisinin olduğu yere taşıdık. Burası 320 bin metrekarelik arazi. Burada 220 bin ağaç olduğu söyleniyor. Bu kadarlık bir arazide 220 bin ağaç Amazon'da bile yoktur. Ataşehir'deki My World projesi alanında bir tane ağaç yoktu. Buraya on binlerce ağaç diktik. Biz reklamda ‘evinizin yanında orman olmasını ister misiniz?' dedik. Hakikaten de yanı başı orman... Nitekim yanındaki Parkorman senelerdir özel sektör tarafından, şimdi de Serdar Bilgili tarafından işletiliyor. Kendisi bizden çok para istediği için anlaşamadık. Neticede Çevre ve Orman Bakanlığı'nın böyle bir stratejisi var. Öte yandan insanların doğaya duyarlı olunmasından alınması gereken bir ders var. Biz doğaya ve çevreye değer veren bir grubuz. Yaptığımız binaları en az enerji kullanacak şekilde tasarlıyoruz. Bu da doğaya duyarlılığımızın en önemli parçalarından bir tanesi. Bodrum'daki seramızda 30 milyon dolar değerinde on binlerce bitki ve ağaç yetiştiriyoruz.”
Maslak 1453 projesinin lansmanını Dubai'de yaptıklarını belirten Ağaoğlu, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Dünyada para Körfez'de park etmiş durumda.. Gelişmiş ülkeler dahi burada mal satmaya çalışıyor. Mütekabiliyet Yasasından sonra Körfez'in ilgisi Türkiye'ye arttı. Burada da en önemli katkıyı biz sağladık. İlgiyi İstanbul'a çektik. Londra'nın yüzde 16'sı Arapların elinde. Oraya trilyon dolar mertebesinde para yatırmışlar. Mevcut şartlarda biz doğru projeler yapıp Körfez'de satarsak cari açığı kapatırız. Bir ülkede ‘emlak para ediyorsa, o ülke kalkınmış ülkedir'. Son 2 ayda Körfez ülkelerine 80 milyon dolarlık satış yaptık. Körfez'de insanların portföyüne Türkiye'den ‘emlak almayı' yazdırdık. 2 yıl içinde 1 milyar dolar getireceğimize inanıyoruz.”
Ali Ağaoğlu, Mütekabiliyet ve Kentsel Dönüşüm yasaları nedeniyle inşaatta 2013 yılının 2012'den daha iyi geçeceğini düşündüğünü ifade etti. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi ihalesini kendilerinin aldığını hatırlatan Ağaoğlu, “Dünyada Londra dahil finans merkezleri kan kaybediyor. İstanbul finans merkezi açısından fırsat ancak düzgün şekilde yapılmalı” dedi.

Aynı anda 12 bin konut inşa edebiliriz
Akdeniz İnşaat Genel Müdürü ve Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, Bursa Uludağ'da Yeni Mesaj'a özel açıklamalarda bulundu. Rahvalı, 2012 yılında 1700 konutu teslim ettiklerini ifade ederek, “Halen 9800 konutun inşaatına devam etmekteyiz. Aynı anda 12 bin konut inşa edecek kapasiteye sahibiz” dedi. 2013 yılı başlarında İstanbul Bakırköy'de Veli Efendi Hipodromu'nun karşısında yeni bir projeye başlayacaklarını kaydeden Rahvalı, “Burayı çok hızlı, hatta reklama bile çıkmadan satacağımızı düşünmekteyiz” dedi. Rahvalı, Küçükçekmece Ayazma'da geliştirdikleri My World Europe projesinde teslime Nisan ayı ile başlayacaklarını ifade etti. Rahvalı, nasıl bu kadar hızlı satış yapabildikleri sorumuza ise “Makul fiyatlarla satış yapıyoruz. Maslak 1453'te sektörde beklenen fiyat metrekare için 7 bin TL idi. Biz 4300 TL'ye satıyoruz” şeklinde cevap verdi. Rahvalı, çalışanlarına değer verdiklerini ifade ederek, geçen hafta 21 konutu yüksek performans gösteren çalışanlarına armağan ettiklerini dile getirdi. Rahvalı, inşaat sektörüne ilişkin olarak da sektörde malzeme tedarikçileri hariç 2 milyon insan çalıştığına işaret ederek, “İstanbul'da 4 milyon konut var. 2 milyonu değişime muhtaç! İstanbul'da merkezi lokasyonlarda konut fiyatları bire üç, hatta bire beş kazandıracaktır” dedi.

2012 cirosu 1.6 milyar TL
Ağaoğlu Şirketler Grubu Bütçe ve Raporlama Müdürü Ceyda Topbaş, gruba ilişkin rakamları kamuoyu ile paylaştı. Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun inşaat, turizm ve enerji alanında faaliyet gösterdiğini hatırlatan Topbaş, grubun aktif büyüklüğünün 2011'de 2 milyar 495 milyon dolar olduğunu, bunun 2012 sonunda 3 milyar 756 milyon dolara, 2013 sonunda ise 5.1 milyar TL'ye ulaşacağını belirtti. Grupta 9856 kişinin çalıştığı bilgisini veren Topbaş, şu ana kadar 30 binin üzerinde konut inşaatını tamamladıklarını, 5 projenin de devam ettiğini ifade etti. Topbaş, “1044 adedi Körfez ülkelerine olmak üzere yabancılara 1104 konut sattık. 350 milyon dolar gelir elde ettik. 2012'de 1 milyar dolar bekliyoruz” dedi. Topbaş, “Ağaoğlu olarak 2012 yılında toplam 2.924 adet bağımsız bölümün satışını gerçekleştirerek 1.6 milyar TL ciro elde ettik” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.