15 Aralık 2005 Perşembe 00:00
En düşük memur maaşı 595 YTL olacak
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, memur aylıklarının, 2006 yılı için Ocak ve Temmuz aylarında ayrı ayrı yüzde 2.5 oranında artırılacağını açıkladı. ~|~ Unakıtan, TBMM Genel Kurulu'nda 2006 bütçesini sunuşunda, memurların 2006 yılına ilişkin aylıklarında yapılacak artışların, ilk kez yetkili sendikalar, konfederasyonlar ile Kamu İşveren Kurulu arasında yapılan toplu görüşmelerde sağlanan mutabakat çerçevesinde belirlendiğini söyledi.

Memur aylıklarının, Ocak ve Temmuz ayında ayrı ayrı yüzde 2.5 oranında, kümülatif bazda ise yüzde 5.1 oranında artırılacağını belirten Unakıtan, bu artışın yanı sıra ek ödemesi bulunmayan kurumlarda çalışan personele, Ocak ayından itibaren yaklaşık 40 YTL ve Temmuz ayından itibaren de bu tutara 40 YTL daha eklenerek yaklaşık 80 YTL tutarında ilave ödeme yapılacağını anlattı.

Unakıtan, eş için uygulanmakta olan aile yardımı ödeneği gösterge rakamının 1.250'den 1.450'ye çıkarıldığını, böylece 2006 yılında kümülatif bazda en düşük dereceli memur maaşının yüzde 19.9, ortalama memur maaşının yüzde 12.7, en yüksek memur maaşının ise yüzde 5.1 oranlarında artacağını belirtti. Unakıtan, "Yapılacak artışlar sonucu en düşük dereceli memurun maaşı Ocak ayında 541 YTL'den 595 YTL'ye, Temmuz ayında ise 650 YTL'ye yükselecek" dedi.
Kemal Unakıtan, kurumlar vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirildiğini, gelir vergisindeki iki tarifenin birleştirildiğini, dilim sayısının azaltıldığını ve üst dilime ilişkin oranın yüzde 40'tan yüzde 35'e indirildiğini söyledi.

OECD KIYASLAMASI

OECD verilerine göre, kurumların dağıttığı kar payları üzerindeki vergi yükünde OECD ortalaması 2000 yılında yüzde 50 iken, Türkiye'de bu oranın yüzde 65 seviyesinde olduğunu belirten Unakıtan, 2003'de yapılan değişiklikle bu ağır yükün, yüzde 44 seviyesine çekildiğini kaydetti. Unakıtan, yapılacak oran indirimleri sonrasında ise OECD ortalaması yüzde 44.2 seviyesindeyken, Türkiye'deki yükün yüzde 34 seviyesine gerilediğini belirtti. Unakıtan, "Böylece Türkiye, OECD alanındaki en düşük yüke sahip 5. ülke konumuna gelmektedir" diye konuştu.
Unakıtan, CHP milletvekillerinin, "Vatandaşa yansıdı mı?" diye laf atması üzerine, "Çok iyi yansıdı" cevabını verdi. Bundan sonraki önceliklerinin istihdam üzerindeki yükün azaltılması olduğunu belirten Unakıtan, vergi indirimlerinin de yatırımcıların önünü açacağını ve istihdam sağlayacağını söyledi.

2006 VERGİLERİ

Bakan Unakıtan, 2006 yılı bütçesinde konsolide bazda net bütçe gelirlerinin 144,1 milyar YTL olarak tahmin edildiğini, ana kalemler itibariyle 2005 ve önceki yıllarda kullanılmakta olan konsolide bazda bir değerlendirme yapıldığında ise vergi gelirlerinin 118.3, vergi dışı gelirlerin 20.8, sermaye gelirlerinin 2.3, alınan bağış ve yardımların 0.4, katma bütçe gelirlerin 2.3 milyar YTL olarak tahmin edildiğini bildirdi.  Unakıtan'ın konuşma metninde, merkezi yönetim bütçesine göre 2006 yılı tahmini gelirleri de genel bütçeli kuruluşlarda 171.3, vergi gelirlerinde 146.4, vergi dışı gelirlerde 22.2, sermaye gelirleri 2.3, alınan bağış ve yardımlar 0.4, özel bütçeli kuruluşlarda (hazine yardımı hariç) 3.0, düzenleyici ve denetleyici kuruluşlarda 0.5, ret ve iadeler (?) 14.4, toplam net gelir de 160.4 milyar YTL olarak yer aldı.

Geleneksel tahmin yöntemleri

Bakan Unakıtan, 2006 yılı bütçe tahminlerinin yapılmasında, her yıl olduğu gibi 2005 yılında da ekonominin makro çerçevesine ilişkin olarak ortaya konulan büyüme, enflasyon oranı, dış ticaret rakamları ve benzeri ekonomik göstergelerin esas alındığını ve geleneksel tahmin yöntemlerinin kullanıldığını söyledi.  Unakıtan, AK Parti Hükümeti'nin, Türkiye'nin AB üyeliği hedefini sondan bir önceki aşamaya kadar getirdiğini, enflasyonu yüzde 32'den yüzde 8'in altına indirdiğini, ekonomide 15 çeyrek üst üste yüksek oranlı büyüme sağlayarak milli geliri 5 bin dolara çıkardığını, toplum kesimlerine sosyal destekleri artırdığını, çalışanlara ve emeklilere enflasyonun üzerinde gelir artışı sağladığını, bütçe açıklarını, devraldığı 40 milyar YTL seviyesinden 14.6 milyar YTL seviyesine indirdiğini ve bu konudaki Maastricht kriterini yakaladığını, TL'ye istikrar ve güven kazandırdığını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.