26 Ekim 2008 Pazar 00:00
Enerji kalkınmanın motor gücüdür
Enerji ekonomik ve sosyal kalkınmanın motor gücüdür. Enerji, sanayide kullanılması zorunlu olan bir ana unsur ve toplumun hayat seviyesini yükselten bir itici güçtür.
~|~

 

Bu nedenle enerji, zamanında, yeterli, kaliteli, düşük maliyetli olarak sanayinin ve sosyal hayatın hizmetine sunulduğunda; hem refahın yükseltilmesi sağlanmış olur, hem de yerli sanayinin dış pazarlarda rekabet gücü artar. Dolayısıyla her milletin milli bir enerji politikasının olması şarttır. Aksi takdirde bu gücü elinde bulunduranlara bağımlı olunur ki, bu da ekonomik ve siyasi bağımsızlığın tehdit altında olması demektir.

Enerji üretimin bir fonksiyonudur
Enerji aynı zamanda üretimin bir fonksiyonudur. Yani üretim maliyetleri arasında yer alır. Dolayısıyla enerji politikaları ekonomileri direkt olarak etkiler. Enerjiyi ucuza kullandıran ülkelerde, üretilen ürünlerdeki enerji maliyeti düşük olduğundan firmaların rekabet gücü daha fazladır. Ayrıca halkın enerji kullanımına harcadığı para azaldıkça, bunun yansıması olarak tüketim kabiliyeti de artacaktır. Maliyet enflasyonunun önüne geçilmesi için maliyeti oluşturan kalemlerde fiyatların aşağı çekilmesi gereklidir. Enerji giderleri üretim maliyetinde çok ciddi yer tutan bir kalemdir.

MEM enerji desteği sağlayacaktır
Milli Ekonomi Modeli'mizde sadece tüketici kesim desteklenmeyecek, aynı zamanda üretici kesim de hem faizsiz krediler ile, hem de ücretsiz enerji desteği ile sübvanse edilecektir. Kapitalizm'de, insan ihtiyaçlarının sınırsız, kaynakların sınırlı olarak ele alınması, aile planında doğum kontrolüne, sosyal planda gelir dağılımındaki adaletsizliğe, global manada dünyanın sınırlı kaynaklarını ele geçirmek için yapılan savaşlara, paranın serbestçe dolaşımının engellenmesine  dolayısıyla emek ve üretimin kontrol edilip yönlendirilmesine neden olmaktadır. Komünizm'de ise mutlu edilmesi gereken ve emeğin de kaynağı olan insanın doğuştan getirdiği mülk edinme hakkı yok sayılmış, insan devleti yöneten sınıfa hizmet eder hale getirilmiştir. Kapitalizm'de, parayı kontrol edenler ile komünizm'de sistemi yönetenler efendi, insanlar ise efendilerini mutlu etmeye çalışan işçi konumundadırlar ve böyle kalmaya da mahkumdurlar.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER
 
Prof.Dr. Viktor Minin / Rusya Bilimler Akademisi:
MEM yeni bir ışık
Bu kitabı okuyanların ekonomik bilinci kati ve dönüşülmez şekilde değişecektir. Batı iktisat teorisinin entel tuzaklarından özgürlüğe kavuşmasını, ülkesinde ve dünyada olup biten gerçek süreçlerin tefekküründe yeni basamağa yükselmesini sağlayacak. Tam şimdi dünyanın sonu, eski dünyanın sonu ve yeni dünyanın, yeni ışığın doğuşu olmaktadır. İki süreç aynı anda ve hızlanarak devam etmektedir. İnsan için bu zor ve tehlikeli zamanda korkmadan, kayıp olmadan doğru yolu bulmak çok zordur.  Prof. Dr. Haydar Baş bu tezi ile tüm dünya ve Türkiye için yeni problemin çözümü için katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada ise yeni tip Milli Liderin özellikleri bariz şekilde gözükmektedir. Biz Ruslar her şeyi denedik, Marksizm ile Sosyalizm dahi yardımcı olmadı,  çünkü onların da prensipte kapitalizmden farkı yoktu. Kitabın yazarı, çözümün bu iki sistem dışında olduğunu anlaşılır ve kolay şekilde göstermektedir. Dolayısıyla, seçimimiz kolay; ya hızlıca yok olacağız, ya da çoğumuzu ilgilendiren, iktisadın, siyasetin ve kamu yönetiminin yeni prensip çalışmalarını esas alan yeni yaşam kurallarını keşfedeceğiz.  Prof. Dr. Haydar Baş'ın çalışması krizlerin yalnız sebeplerini anlamaya yardımcı olmuyor, en önemlisi, basit olmayan bu meselenin çözümünü öneriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137