08 Ekim 2012 Pazartesi 12:10
Enerji maliyetleri sanayicileri zorluyor
YENİ MESAJ - İSTANBUL
Elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlar, hemen hemen tüm sanayi dallarının yanı sıra özellikle yoğun enerji kullanan çelik sektörünü de sıkıntıya soktu. Türkiye'de çelik sektörünün yüzde 75'inin ark ocaklı tesislerde üretildiğini, yoğun olarak elektrik ve doğalgaz kullanıldığını belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, enerji maliyetleri üzerindeki suni yüklerin kaldırılmasını ve ihracat için üretilen ürünlerde kullanılan enerjinin Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamına alınmasını istedi.
Sektörün her yıl üretimini artırarak dünyanın 8. büyük üreticisi ve ihracatçısı konumuna geldiğini kaydeden Ekinci, şunları söyledi: “Türk çelik sektörünün, bu yıl sonu itibarıyla 37.5 milyon ton ham çelik üreteceği ve 20 milyon ton mamulü ihraç edeceği öngörülüyor. 2010 yılı istatistiklerine göre sektörün elektrik tüketimi, Türkiye genelinin yüzde 11'ini (yaklaşık 25.3 milyar kilovatsaat), sanayi tüketiminin ise yüzde 23'ünü oluşturuyor. Doğalgaz tüketimi ise Türkiye toplamının yüzde 5'ine (Yaklaşık 2 milyar metreküp doğalgaz), sanayi tüketiminin yüzde 10'una denk geliyor. Dolayısıyla enerji maliyetleri işletme maliyetlerinin yaklaşık yarısını oluşturan çelik ürünlerinin rekabetçi fiyatlarla ihraç edebilmesi açısından enerji maliyetleri hayati önem taşıyor.”  

İhracat pazarlarımızı kaybetme tehlikesi yaşıyoruz
Sektördeki firmaların sürekli bir şekilde enerji maliyetleri üzerindeki çeşitli suni yüklerin yarattığı dezavantajları vurgulayarak, bu yüklerin kaldırılması yönündeki taleplerini dile getirdiğini vurgulayan Namık Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü: \"Bu beklentilerin aksine, son bir yıl içerisinde elektrik enerjisi ve doğalgaz fiyatlarına sırasıyla yüzde 44 ve yüzde 49 oranlarında yapılan zam yapıldı. Bunun yanında  dünyada yaşanan kriz ortamı ve siyasi gelişmeler sebebiyle esasen daralan pazarlarlardaki korumacı yaklaşımlar ve Çin tehdidi ile karşı karşıya kalan ve bu zor dönemde büyük mücadele vererek ayakta kalmaya ve ihracatını sürdürmeye çalışan sektörümüze yeni bir darbe daha indirdi. Sanayideki yüksek enerji maliyetlerinin yanı sıra bu maliyetler üzerindeki TRT payı, BTV (Belediye Tüketim Vergisi), ETV (Enerji Fonu) gibi ilave fon ve kesintiler üzerimizde büyük yük oluşturuyor. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan ve başta AKÇT (Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu) olmak üzere Türkiye'nin uluslararası taahhütlerine de aykırılık taşıyan \'çevre katkı payı\' gibi uygulamalar da üretim maliyetlerini yükselterek, rekabet gücümüzü olumsuz yönde etkiliyor. Sonuçta da sektörü ihracat pazarlarımızı kaybetme tehdidi ile karşı karşıya bırakıyor.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.