25 Ekim 2001 Perşembe 00:00
Enerji projelerine garanti
Enerji projelerine dönük Çakan?Derviş görüşmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Zeki Çakan, Devlet Bakanı Kemal Derviş ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, 29 yap?işlet?devret (YİD) projesine sağlanacak Hazine garantisinin koşullarını açıkladı.

Çakan, yapılan görüşmeler ve sağlanan mutabakata bağlı, 10 yıllık garanti kapsamında ilgili santralların en geç 2002 yılı sonuna kadar faaliyete geçmeleri durumunda garantiden yararlanabileceklerini, bu tarihe kadar faaliyete geçmemeleri durumunda, garantinin geçersiz sayılacağını açıklandı.

İşletme hakkı devirleri

İşletme hakkı devirlerine ise Hazine garantisi verilmeyeceğini anlatan Çakan, bu santral ve dağıtım tesislerinin de ''Varlık satışı'' yoluyla elden çıkarılması konusunda, Hazine, DPT, Özelleştirme İdaresi ve Enerji bakanlığından temsilcilerin bulunduğu bir komisyon tarafından, en geç 1.5 ay içinde bir eylem planı hazırlanmasının kararlaştırıldığını da vurguladı.

Çakan'ın açıklamasına göre, yapılan görüşme~|~ler ve sağlanan mutabakata bağlı, 29 YİD projesine sağlanacak Hazine garantilerinin kapsamı şöyle:

Genel şartlar

''YİD santralleri, en geç 2002 yılı sonu itibarıyla işletmeye geçecek. Bu tarih itibarıyla işletmeye geçmeyen projelere sağlanan Hazine garantileri, kendiliğinden hükümsüz olacak.

Şirketler, daha önce Bakanlık ile uzlaşmış oldukları elektrik satış tarifesinde herhangi bir artışa neden olacak değişiklik talebinde bulunmayacak. Sağlanacak kredilerin vadesi (kullanım+geri ödeme), asgari 4 yıl olacak. Belirtilen prensipler çerçevesinde dökümanların revize edilmesini müteakip, garantör sıfatıyla Hazine Müsteşarlığı'nın görüşleri de alınacak.''

Yapılan açıklamada garanti prensipleri de açıklandı. Buna göre, ''Enerji satış anlaşmasından (ESA) kaynaklanan ödeme yükümlülükleri için Hazine garantileri'', ticari işletmeye alınma tarihinden itibaren ilk 10 yıllık süre için, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Genel Müdürlüğü'nün enerji satış anlaşmalarından kaynaklanan ödeme yükümlülüklerini tamamını kapsayacak Sonraki dönemde ise Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt GenelMüdürlüğü'nün rüçhan hakkı saklı kalmak kaydıyla, sadece fiilen teslim aldığı enerjinin bedelini içerecek.

Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt, Türkiye Elektrik İletim, Botaş, Tedaş ve Elektrik Enerjisi Fonu'nun katılımıyla proje sahibi firmalarla yapılacak görüşmeye baz teşkil etmek üzere, uygulama/imtiyaz sözleşmelerinde gerek duyulan revizyonlar, müştereken yapılıp son aşamaya getirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132