28 Ekim 2003 Salı 00:00
Enerjide mızrak çuvala sığmıyor
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, "Enerjide mızrak çuvala sığmıyor. Özelleştirme ve serbestleştirme soygununun gerçek faturası açıklansın" dedi. Enerjide bugün gelinen noktanın son 20 yıldır uygulanan politikaların bir sonucu olduğunu kaydeden Göltaş, bu süreçte enerji alanındaki kamu kurumlarında çok sayıda operasyonun yaşandığını, Türkiye Elektrik Kurumu'nun (TEK) tekel özelliğinin kaldırılarak TEAŞ ve TEDAŞ olarak önce ikiye, daha sonra da TEAŞ, EÜAŞ, TETAŞ ve TEİAŞ olarak üçe bölündüğünü, Yİ?YİD modellerinin geliştirildiğini anlattı.

Hükümetin "soygunları önleyeceğiz, elektriği ucuzlatacağız" söylemine rağmen enerjideki temel politik tercihi sürdürdüğünü iddia eden Göltap, artık özelleştirme politikalarından vazgeçip, enerjinin bir kamu hizmeti anlayışıyla yönetilmesi gerektiğini bildirdi.

Uzun yıllar içerisinde yapılan abartılı talep tahminleri sonucundabugün enerji üretim kapasitesinde ciddi bir fazlalık oluştuğunu belirten Göltaş, bu fazlalığın ~|~oluşmasındaki en önemli nedenin yurtdışından aşırı ölçüde doğalgaz alımı ve özel şirketlerle yapılan ''al ya da öde" garantili Yİ?YİD sözleşmeleri olduğunu ileri sürdü.

Gerçek zarar açıklansın

Göltaş, son 20 yılda YİD, Yİ, İHD ve BOTAŞ'ın doğalgaz alımları, Aktaş, ÇEAŞ, Kepez ve diğer enerji ihaleleri sonucunda doğan zararın gerçek boyutunun Enerji Bakanlığı tarafından açıklanması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Sayın Hilmi Güler'in (bundan sonra YİD sisteminden vazgeçip Yİ'lere ağırlık vereceğiz) açıklaması da soruna çözüm değildir. Hem YİD, hem Yİ sözleşmeleri tamamen özel sektörün kar, kamunun zarar etmesi mantığı üzerine oturmuştur. Hükümet dünyada bir dayatma olarak gelişen özelleştirme ve serbestleştirmenin verimlilik ve ucuzluk getireceği gibi bir ideolojik yanılsamadan bir an önce kurtulmalıdır. Aktaş, ÇEAŞ?Kepez örnekleri, Yİ?YİD santrallarıyla ve doğalgaz alanında yaşanan yolsuzluklar ve dünyada en pahalıya elektrik kullananülkeler arasına girmemizle bir kez daha anlaşılmış olmalıdır."

Göltaş, Devlet Denetleme Kurulu raporuyla bir kez daha açığa çıkan yolsuzlukların siyasi ve idari sorumlularının da yargı önünde hesap vermesi gerektiğini bildirdi.

Göltaş, üretim ve dağıtım şebekelerinin hızla özelleştirileceğine dair bakanlık politikalarının da terkedilmesi gerektiğini anlattı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.