15 Ağustos 2009 Cumartesi 00:00
Enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır
Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi, enerjiye olan ihtiyacın da günden güne artmasını sağlamıştır. Dünyanın enerji ihtiyacı 2030 yılına kadar % 53 artacaktır; bu bağlamda 2030 yılına kadar 20.2 trilyon dolar enerjiye yatırım yapılması gerekmektedir. ~|~

 

Günümüzde enerji kaynaklarına ulaşım için yapılan savaşlar dikkate alındığında, bu kaynakların stratejik önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Enerji, ekonomide önemli bir maliyet unsurudur
Stratejik öneminin yanında enerji, aynı zamanda üretimin de bir fonksiyonudur.
Üretim maliyetleri arasında yer alan enerji ekonomileri direkt olarak etkiler. Kaynağı ucuza kullanan ülkelerde, üretim maliyetleri düşük olduğundan, maliyet enflasyonuna neden olan bu kalem artık olmayacaktır.
Bu hal, firmaların rekabet gücüne de yansıyacak ve fiyatların düşmesini sağlayacaktır. Ayrıca halkın enerji kullanımına ayırdığı para miktarı da az olacağından, tüketime de daha fazla para ayırabileceklerdir.

Milli Devlet'te enerji, yeterli, ucuz ve kaliteli olacaktır
Milli Devlet sistemin de enerji, zamanında, yeterli ve kaliteli olarak sanayiinin ve sosyal hayatın hizmetine sunulacaktır. Bu, refahın yükseltilmesini sağlayacağı gibi; yerli sanayinin dış pazarlarda rekabet gücünü de arttıracaktır.
Sosyal Devlet'in fırsat eşitliği prensibi, enerji konusunda da devreye konulacak ve ücretsiz enerji desteği ile üretim sektörü sübvanse edilecektir. Ekonominin, bir milletin bağımsızlığındaki önemi dikkate alındığında; ekonominin can damarı olan enerji konusunda da "milli bir enerji politikası"nın olması şarttır. Aksi takdirde bu gücü elinde bulunduranlara bağımlılık söz konusu olur ki, bu hal ülkelerin iktisadi ve siyasi bağımsızlığını kaybetmesi demektir. Milli Devlet'te milli bir enerji politikası bu gerekçe ile hayati önem arz etmektedir.

Ülkemiz enerji kaynağı zenginidir
Ülkemiz, enerji kaynakları bakımından incelendiğinde oldukça zengindir. Enerji elde etmekte kullanılan pek çok kaynağı bünyesinde barındıran Türkiye, bunları değerlendirme noktasında oldukça yetersizdir. Şüphesiz enerji kaynaklarının başında petrol ve doğalgaz gelmektedir. Bunların yanında güneş enerjisi, nükleer enerji, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, biomas enerji, akıntı enerjisi, dalga enerjisi ve yakıt hücreleri Türkiye'de kullanılabilecek enerji çeşitlerindendir.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Mehmet E. PALAMUT / Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Vatandaşlık maaşıyla Türk vatandaşlığı onur kazanacak
En geniş mânada ekonomi; insanların ihtiyaçlarını, içerisinde yaşanılan yer ve koşullara bağlı olarak, rasyonel ve etik bir biçimde doyumlamak maksadına yönelik, kuram ve kuralları bulunan bir disiplindir. Başka bir söylemle ekonomi, insan ihtiyaçlarına yanıt arama sanatı ve bilimidir. Bu bilim dalı, Prof. Dr. Haydar Baş tarafından kaleme alınan ve 2005 yılında yayımlanan "Millî Ekonomi Modeli" adlı yapıtla, içerisinde hâlihazırda bulunduğumuz sosyo ekonomik konum, değişik yönlerden eleştirilerek ulusal bir boyut kazandırılmış, üretimden dolaşıma, değişimden tüketime varıncaya dek değişik görüş ve yaklaşımlarla zenginleştirilmiş ve hattâ bununla ilgili bazı yerleşik kanaat ve düşünceleri sarsmıştır.Kanımca, bu ekonomik modelin üzerine kurgulandığı ayaklardan biri (Devlet boyutu) eksik idi. Şimdi görüyoruz ki, Sayın Baş, Millî Ekonomi Modeli'nin aksak ayağını tamamlamış görünüyor: "Millî" karakteri ağırlıklı olarak vurgulanan Sosyal Devlet. Şüphesiz "Vatandaşlık Maaşı" projesi sosyal devlet anlayışının ve tarihten gelen "Türk yurdunda (?) fakirlik suç sayılsın!..." genel esprisinin bir devamı mahiyetinde ve Türk vatandaşı niteliği taşımanın bir onuru olacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.