05 Nisan 2004 Pazartesi 00:00
Enflasyon rakamları piyasaya yansımıyor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarının fiyat artışlarının hızı açısından olumlu eğilimin sürdüğünü gösterdiğini belirterek, "Göstergeler olumlu ancak, aynı göstergeler bize piyasanın canlanmadığını da gösteriyor" dedi. Sönmez, enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, ekonomiye tüketici talebi açısından bakıldığında, endekslerin talebin kontrol altında olduğunu dile getirerek, "Diğer bir deyişle, tüketicide satın alma isteği var ama satın alma gücü yok. Göstergeler olumlu ancak, aynı göstergeler bize piyasanın canlanmadığını da gösteriyor" diye konuştu. TEFE'ye bakıldığında, maliyetlerin aynı ölçüde kontrol altına alınamadığının görüldüğünü ifade eden Sönmez, bu yılın ilk üç ayında TEFE'deki artışların tüketici fiyatlarındaki artışların yaklaşık üç katı olduğuna dikkati çekti.

Enflasyon beklenilenin üzerinde

Konya Sanayi Odası Başkanı (KSO) Ahmet Şekeroğlu, DİE'nin açıkladığı enflasyon rak~|~amlarının beklentilerin üzerinde çıktığını savunarak, "Bu rakamlar, umarım bir rehavetin göstergesi değildir" dedi. Şekeroğlu, açıklanan mart ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, normal şartlarda enflasyon oranlarının kış aylarından yaza doğru gelindikçe düşme eğilimi gösterdiğini, ancak mart ayı enflasyon rakamlarının, önceki aya göre TEFE'de yüzde 2.10, TÜFE'de ise 0,89 oranında artış göstermesini anlayamadığını söyledi. Ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan siyasi istikrar ortamının abartılarak, kamu harcamalarda gevşeme durumunun söz konusu olabileceğini belirten Şekeroğlu, şunları kaydetti:

"Ekonomik istikrar uzun vadeli olursa bir anlam taşır. Biz daha da aşağı düşmesini bekliyorduk. Beklentimizin üzerinde çıkan enflasyonrakamları, umarım bir rehavetin göstergesi değildir. Seçimde alınan başarılı sonuçların ardından gerek ülkeyi idare eden üst yönetim, gerekse devlet bürokrasisi ipin ucunu sıkıca tutmalı ve bırakmamalıdır. Küçük de olsa rakamlardaki bu tırmanış, herkesin yeniden kendine gelmesini sağlayacak iyi bir fırsat olabilir."

Yapısal sorunlar çözülmeli

Bursa Genç Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Denizhan Sezgin, Türkiye'nin temel sorunlarından biri olan enflasyonun çözüm yoluna girdiğini belirterek, "Yapısal sorunlar da çözülmeli" dedi. Sezgin, enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, yıllık enflasyonun, toptan eşya fiyatlarında (TEFE) yüzde 7.97, tüketici fiyatlarında ise (TÜFE) yüzde 11.83 olarak gerçekleşmesinin enflasyon politikasının başarısından kaynaklandığını bildirdi. Türkiye'nin tek haneli enflasyona alışmaya başladığını belirten Sezgin, kamu reformu ve özelleştirme gibi alanlarda da gereken adımların atılması gerektiğini söyledi. "İş dünyası artık hesaplarını düşük enflasyona göre yapıyor" diyen Sezgin, "Temel sorunlarımızdan olan enflasyon çözüm yoluna girdi. Şimdi sırada diğerleri var. İş dünyasının önünü tıkayan yapısalsorunlar da çözülmeli, sorunların çözümünde ısrarcı olunmalı" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.