Bu haber kez okundu.

Enflasyon sıçrayabilir
MB raporuna göre; Petrol fiyatlarındaki yüksek artışlar, uluslararası likidite koşullarındaki olası dalgalanmalar ve hizmet fiyat enflasyonundaki katılık enflasyon üzerinde baskı unsuru olacak ~|~ Merkez Bankası, önümüzdeki dönemde enflasyon hedefine ulaşılması konusundaki üç temel riskin bulunduğunu,bunların petrol fiyatlarındaki yüksek artışlar, uluslararası likidite koşullarındaki olası dalgalanmalar ve hizmet fiyat enflasyonundaki katılık olduğunu bildirdi   

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Ekim ayı Enflasyonu ve Görünüm" değerlendirildi. Açıklamada, enflasyon bekleyişlerinin bozulmadığı sürece, petrol kaynaklı fiyat artışlarının para politikasını önemli ölçüde etkilemeyeceği belirtilerek, fiyat istikrarına henüz ulaşılmadığı bir ortamda para politikasında temkinli duruşun sürdürülmesi gereğinin devam ettiği ifade edildi. Bu bağlamda, petrol fiyatlarındaki artışların devam ederek ikincil etkilerin ortaya çıkması ve enflasyon bekleyişlerinin bozulması gibi olasılıkların göz ardı edilmemesi gerektiği bildirilen açıklamada; ''Sonuç olarak, petrol fiyatları bugün itibarıyla para politikası açısından ek temkin  gerektiren bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır"denildi.

Hizmet fiyat enflasyonundaki katılığın devam ettiği ifade edilen açıklamada, bunun 2006 yılı enflasyon hedefine ulaşılabilmesi açısından bir risk unsuru olduğu bildirildi  Önümüzdeki dönemde petrole duyarlı olmayan hizmet fiyatlarındaki artışların kademeli olarak yavaşlayacağının tahmin edildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "Ne var ki, dış ticarete konu olan mallardaki yüksek verimlilik artışları ve ekonominin içinden geçtiği yapısal dönüşüm süreci göz önüne alındığında, hizmet fiyat enflasyonunun mal grubu fiyat artışının bir hayli üzerinde kalmaya devam etmesi sürpriz olmayacaktır. Mevcut durumda hizmet grubunun TÜFE içerisindeki ağırlığı düşüktür. Ancak, zaman içerisinde hizmet grubunun göreli fiyatının yükselmesi ve tüketici tercihlerindeki değişim sonucunda hizmet grubunun ağırlığının artması beklenmektedir. Bu doğrultuda, hizmet grubu fiyat artışının 2006 yılı enflasyonuna toplam katkısının hedefin yarısından fazlası düzeyinde olacağı tahmin edilmektedir."

Petrol fiyatları tetikler

Geçen bir yılda petrol fiyat artışlarının enflasyon üzerindeki birincil etkilerinin 1,5 puan civarında olduğu tahmin edildiği ifade edilerek, fiyat gelişmelerine ve bekleyişlere dair verilerin, petrol fiyat artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerinin daha çok birincil düzeyde kaldığını teyit ettiği belirtildi. Bir başka ifadeyle, petrol fiyat artışları petrol ürünlerinin doğrudan girdi olarak kullanıldığı sektörlerle sınırlı kaldığı, enflasyon bekleyişlerindeki olumlu seyrin devam ettiği kaydedilen açıklamada, ancak kira ve lokanta?oteller gibi hizmet kalemlerinde, ekonomideki göreli canlanma ve yapısal faktörlere bağlı olarak hızlı fiyat artışlarının sürdüğü bildirildi. Açıklamada, petrol fiyatlarının etkisiyle ulaştırma ve konut grubunun bazı alt kalemlerinde görülen yüksek fiyat artışlarının da 2006 yılı hedefine ulaşılabilmesi açısından bir risk unsuru olmaya devam ettiği vurgulandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100