11 Kasım 2006 Cumartesi 00:00
Ertürk: Çukurova Grubu'nun başka borçları da var
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, faizler hariç 5,5 milyar dolar değerindeki 10 protokolün satışının, sadece bir finansal hareket olmadığını, direkt bir sermaye yatırımına dönüşeceğini bildirdi. ~|~

Ertürk, borçluların da rızasını içeren bir model üzerinde düşündüklerini ifade ederek, ''Protokollerle ilgilenenler daha çok ABD kaynaklı. Avrupa büyük fon bankaları ve fonları da olabilir, Körfez, Uzak Doğu da olabilir'' dedi.
Ahmet Ertürk, protokolleri erken tahsil etmeyi istedikleri için bir çalışma planı yaptıklarını, bu planla öncelik ve stratejileri belirleyeceklerini, ilk defa banka hakim ortaklarıyla ilgili böyle bir çalışma gerçekleştirecekleri için hukuksal alt yapıyı iyi kurmaları gerektiğini söyledi.

Daha önce bazı borçluların bir yatırımcıyla anlaşıp kendilerine geldiğini belirten Ertürk, ''Borçluların yine bu tür girişimler içinde olduğunu biliyoruz, duyuyoruz. Borçlular, yurt dışı kaynaklarla temas halindeler, bizden bağımsız olarak çalışmalarını yapıyorlar. Böyle bir şeyi onlar da istiyor. Onlardan da bize öneri gelebilir'' diye konuştu.
Bu satışın şimdiye kadar yaptıkları bütün protokolleri kapsayacağını ifade eden Ertürk, şu anda satılabilir durumda gördükleri 10 protokol bulunduğunu, bu protokollerin tutarının faizler hariç 5,5 milyar dolar değerinde olduğunu, satışa yerli talebin olacağına ihtimal vermediğini söyledi.

Alacak satışından farklı olarak borçluların da bu projenin bir tarafında olmasında yarar olabileceğini ve onların rızasını içeren bir model üzerinde düşündüklerini belirten Ertürk, bugüne kadar imzalanan protokollerde zaman zaman bazı gecikmeler olduğunu, ancak şu ana kadar protokolleri fesih noktasına getiren bir aksama meydana gelmediğini anlattı.

''Çukurova Grubunun başka borçları var''
TMSF Başkanı Ertürk, Çukurova Grubunun imzalanan ek protokol çerçevesinde ödeme planına bağlanan borçlarının bittiğini, ancak bu ödeme planına bağlanmayan ödenmesi gereken başka borçları bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: ''3?4 kalemden oluşan alacaklarımız söz konusu. Bunların bir kısmı mahkemede, davalar henüz devam ediyor. Bir kısmı bizim lehimize kesinleşti. Kesinleşenlerin tahsilatıyla ilgili grupla görüşüyoruz. Devam eden dava sonuçlanmasını bekliyoruz. Yaklaşık 20 milyon dolar civarında kesinleşmiş bir alacak rakamı var. İhtilaflı olan ve kesinleşmiş olan alacaklar dolayısıyla bir faiz borcu da doğabilir. O da henüz belli değil.
İnterbank'tan kaynaklanan bir takım alacaklar var, İnterbank dolayısıyla devam eden mali sorumluluk davası var. Çukurova Grubu ile Erol Aksoy Grubu arasında bazı şirket alışverişleri dolayısıyla doğmuş olan ve bizim de taraf olduğumuz ihtilaflar var. Dinç Bilgin Grubuyla yürüyen ve yine bizim de taraf olduğumuz ihtilaflar var. Bir anlaşma umudu bulacağız. 2 milyar 70 milyon doları tahsil ettikten sonra daha küçük rakamlarda sorun olması için bir sebep yok.''

Diğer gruplar

Ahmet Ertürk, Yurtbank için bir protokol imzaladıklarını, ancak protokolün ödeme şartları yerine gelmediği için Yurtbank'ta yeni bir işlem tesis etmeleri gerekebileceğini ifade ederek, ''Protokolden geriye dönme gibi bir şey de olabilir. Protokolün yürürlüğe girmemesi durumunda o şirketlerin ve projelerin yönetimi yine bizim tarafımızdan yürütülmeye devam edecek. O konuda bugünlerde bir karar vereceğiz'' diye konuştu.

Buradaki projelerin önemli getiriler doğurabilecek, önemli kaynaklar yaratabilecek gayrimenkul projeleri olduğunu belirten Ertürk, Kentbank'la ilgili olarak da ''Bir sonuca vardık gibi görünüyor. Yakın zamanda bir gelişme olabilir. Bir pürüz, sorun yok gibi görünüyor. Henüz protokol imzalamış değiliz ama karşılıklı bir genel mutabakat oluşmuş durumda'' dedi.

Kentbank sorununu çözmenin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Ertürk, hem Süzer Grubunun bankaya olan borçlarının ödenmesi anlamında bir sonuca ulaşılmış olacağını hem de Fon olarak ihtilaf ve belirsizliğin dışına çıkmalarının mümkün hale geleceğini, böylece bankanın Fona devrinin iptaliyle meydana gelen hukuki boşluktan etkilenmemiş olacaklarını ifade etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.