31 Temmuz 2006 Pazartesi 00:00
Faiz dışı harcamaya üst limit
Hükümet, kamu maliyesine ilişkin hesaplamalarda yeni bir kriteri devreye soktu. Bu  çerçevede faiz dışı harcamalara üst limit getirildi ~|~

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle biraraya geldi. Çanakcı'nın verdiği bilgiye göre, yüzde 5'lik 2006 büyüme hedefi, yılın ikinci yarısında iç talepte görülecek yavaşlamaya rağmen tutturulabilir durumda.  Yılbaşında yüzde 7 olarak hesaplanan cari açığın milli gelire oranı ise yılsonunda yüzde 6,5 civarında gerçekleşecek. 2005 yılı faiz dışı fazlası, 2 milyar YTL'si sosyal güvenlik kuruluşları, 45 milyon YTL'si de KİT'lere yönelik hesaplamalardan kaynaklı olarak 2,1 milyar YTL sapmayla gerçekleşti. Geçen yılki faiz dışı fazla oranı ise yüzde 6,2 olarak açıklandı.

Yeni bir parametre
Kamu maliyesi hesaplamalarında ise yeni bir parametre geliştirilerek faiz dışı harcamalara üst limit getirildi. Niyet mektubu ile IMF taahhütü haline de gelen uygulamanın ilk takvim dönemi eylül sonu oldu. Harcamaların eylül sonunda 123,3, yılsonunda ise 168,6 milyar YTL'yi aşmaması hedeflendi. Sosyal güvenlik kuruluşlarına transferler kapsam dışı bırakılırken, bu kalemde son düzenlemelerin olumlu etkisiyle 1?2 milyar YTL tasarruf bekleniyor. Uygulama ile bu yıl faiz dışı fazlanın yüzde 6,5'un üstünde olabileceği belirtildi.

Öte yandan, IMF yönetiminin dün onayladığı 1,9 milyar dolar, 1 Ağustos'ta Hazine kasasına girecek. Yeni IMF heyeti, eylülün ikinci yarısından sonra gelecek.

'Borç stoğundaki düşüş tersine dönmeyecek'
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, yılbaşında 168,4 milyar YTL olarak öngörülen borç servisinin, son kur ve faiz hareketleri nedeniyle biraz üstüne çıkılacağını söyledi. Çanakcı, gelişmelerin, borç stoğundaki düşüş eğilimini biraz yavaşlatsa da tersine çeviremeyeceğini özellikle vurguladı. Borçlanma dışı kaynaklardan sağlanan gelirin öngörülenden fazla olduğunu vurgulayan Çanakcı, yılbaşında 40,2 milyar YTL olarak hesaplanan bu kalemin en az 7?8 milyar YTL üstüne çıkılacağını söyledi. Çanakcı, özelleştirmeden yıl genelinde 7 milyar dolar beklenmesine rağmen şu anda 8,5 milyar dolar sağlandığını, yılsonunda özelleştirme gelirlerinin 11 milyar doları bulacağını ifade etti. Çanakcı, dalgalanmanın etkilerinin 2007 borç servisinde görüleceğini belirtti.

Sağlık tedbir paketi netleşti
Sağlık harcamaları konusunda IMF'nin uyarıları üzerine hazırlanan 4,5 milyar YTL'lik tedbir paketinin içeriği netleşti. Hazine Müsteşarı Çanakcı'nın verdiği bilgiye göre, paketin 2,1 milyar YTL'lik kısmı sağlık harcamaları önlemlerinden oluşuyor. Çanakcı, önlemin, 2,1 milyar YTL'lik harcamadan vazgeçildiği anlamına gelmediğini vurgularken, yapılanın öngörülen harcama limitlerinin üstüne çıkmamak için alınan bir tedbir olduğunu söyledi.

Sağlık için yılbaşında belirlenen harcama tutarının tamamının yıl içinde serbest bırakılacağı da açıklandı. Paketin 1,3 milyar YTL'lik bölümü ise bütçedeki bazı ödeneklerin blokajından oluşuyor. Bloke edilen ödeneklerin yatırım, diğer cari harcamalar, cari transferler ve yedek ödenek kalemlerinden sağlandığı bildirildi. Kalan 1,1 milyar YTL'lik bölümü ise ihtiyati tedbirlerden oluşuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137