01 Ekim 2009 Perşembe 00:00
Faiz, parada ek maliyet oluşturmaktadır
Bir malın normal değeri, maliyet ile kârın toplanmasından oluşur. Eğer maliyetler içerisinde sermaye faiz içeriyor ise ?kapitalist ekonomide dolaşımdaki para maliyetlidir? o malın veya hizmetin maliyeti artacaktır. ~|~

 

Sonuçta maliyetlerde meydana gelen bu artışın bir kısmı işçi ücretlerine, bir kısmı tüketiciye yansıtılacağı gibi bir kısmı da işverenin kârından alınacaktır.

MEM'de para maliyetsizdir
Milli Ekonomi Modeli'nin mikro analizinde para maliyetsiz olarak ele alınmaktadır.
Kâr ise işverenin hem emeğinin, hem de yaptığı işte üstlendiği riskin sonucudur. Kâr oranı toplumun sosyal yapısına, mal ve hizmetin üretildiği sektöre bağlı olarak makul bir düzeyde konumlanması gerekir. İnsanoğlu hiçbir şeyi yoktan var etmemiştir. Ekonomilerde ifade edilen değerin temel kaynağı insanoğluna bahşedilen evrendir. Hususi olarak da dünyadır. Toprak, yeraltı kaynakları, su, deniz, ateş, rüzgar vs. gibi kaynaklar üretimin temel unsurlarıdır. Bütün bu kaynaklar insan için, insanın emeğine sunulmuştur. Emek desteklenerek, kaynaklarla belli bir üretim hedefinde buluşturulduğunda mal ve hizmet üretilmektedir. Üretilen malın maliyetini yatırım ve işletim giderleri belirler. Yatırım giderleri ilk başta yapıldığı için bellidir. İşletim giderleri ise üretim faktörlerinin fiyatlarına, vergi oranlarına bağlı olduğu için değişkenlik arz eder. Yatırımları belli bir üretim planı çerçevesinde kullanarak değer üreten ise emektir. Emek arzının maliyeti işçi ücretleridir.

MEM'de mal ve emek değerinde piyasaya arzolunur
İşçi ücretleri, işçiye verilecek paranın üretime direkt olarak yansıyacağı düşünülerek değerlendirilmelidir. Maliyete eklenen işçi ücretleri, işçinin yeterli tüketim talebini gerçekleştirebilir seviyede olmalıdır; emeğinin karşılığında işçi, işin niteliğine göre onurlu bir hayat yaşayabilmelidir. Tüketimin desteklendiği, talep eksenli arzın ele alındığı Milli Ekonomi'de, tam istihdam gerçekleşmiş olur. Bu şartlarda üretilen mal ve hizmet gerçek değerinden piyasalara arz edilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken şudur; normal kazancın oluşması için gerekli ekonomik dengelerin sağlanmasına rağmen, üreticiler üretilen mal ve hizmetin değerinin üstünde kazanç elde ediyor veya stoklayarak karaborsa oluşturuyorlarsa, ekonomik dengelere müdahale ediliyor demektir. Üreticinin normal kazancına gölge düşürecek, değerinin üstünde piyasaları zorlayarak fiyat oluşturmak gibi müdahaleleri ortadan kaldırmak ekonomik bir zorunluluktur.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:

Prof.Dr. Ömer Eyercioğlu / Gaziantep Üniversitesi
İhtiyaçlara cevap verebilecek tek Model
Yeni dünya düzeninin amacı, global dünyayı bir büyük köy ve insanlığı da işçiler haline getirmektir. Bu dünyanın idarecileri de dünyanın zenginliğini elinde bulunduran küçük bir grup ailelerden oluşacaktır. Günümüz ekonomik göstergeleri bu gidişin ipuçlarını vermektedir; dünya ticaretinin %65'ini 500 büyük uluslar arası şirket kontrol etmekte ve geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerin kaynakları, gelişmiş ülkelerin menfaatleri doğrultusunda kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkeler diğer ülkelere demokrasi, serbest ekonomi ve insan hakları konularını empoze etmektedirler. Ayrıca özelleştirme politikalarını desteklemekte, yabancı sermayeyi özendirmekte ve milli devletlerin küçülmesini savunmaktadırlar. Bütün bunlar ilk bakışta empoze edilen ülkelerin menfaatlerine gibi görünmesine rağmen, aslında emperyalist işgalin kilometre taşları olup "böl?ve?yönet" anlayışından kaynaklanmaktadır. Bu gidiş, gelecek nesil için daha fazla sefalet, kan ve gözyaşı getirecektir. Bundan dolayı insanlık, liberalizm ve sosyalizmin bu yıkıcı etkilerini ortadan kaldıracak yeni bir ekonomik modele ihtiyaç duymaktadır.
Prof. Dr. Haydar Baş'ın sunduğu Milli Ekonomi Modeli (MEM) yukarıda belirtilen ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni bir modeldir ve tek adaydır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137