20 Aralık 2006 Çarşamba 00:00
Fatura almamanın cezası 139 YTL
Vergi Usul Kanunu Tebliği'ne göre, gelecek yıl aralarında fatura almama ya da vermeme de olmak üzere çeşitli düzenlemelere uygulanacak cezalar yeniden değerleme oranı olan yüzde 7.8 oranında artırıldı. Buna göre, gelecek yıl fatura vermeyen ya da almayanlara 139 YTL ceza kesilecek ~|~

Maliye Bakanlığı, Vergi Usul Kanununda yer alan ve yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak olan hat ve miktarlara ilişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Vergi Usul Kanunu Tebliği kapsamında uygulanacak ceza miktarları 2006 yılı için yüzde 7.8 olarak tespit edilen yeniden değerleme oranında artırıldı. Tebliğ 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.
Tebliğe göre, fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu verilmemesi, alınmaması durumunda uygulanacak ceza miktarını 2006 yılı için yüzde 7.8 olarak tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılarak 139 YTL'ye çıkarıldı. Aynı zamanda bir takvim yılı içinde her bir belge türüne ilişkin olarak kesilecek toplam ceza ise 64 bin YTL olarak belirlendi.

Perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi, giriş ve yolcu taşıma bileti, sevk irsaliyesi, taşıma irsaliyesi, yolcu listesi, günlük müşteri listesiyle düzenleme zorunluluğu getirilen belgelerin düzenlenmemesi, kullanılmaması veya bulundurulmaması durumunda da 139 YTL'lik ceza uygulanacak. Her bir belge türüne ilişkin olarak her bir tespit için toplam ceza ise 6.4 bin YTL olarak belirlendi. Her bir belge türünde bir takvim yılı içinde kesilecek toplam ceza ise 64 bin YTL olacak.
Maliye Bakanlığınca tutulma ve günü gününe kayıt edilme mecburiyeti getirilen defterlerin; bulundurulmaması, günü gününe kayıt yapılmaması, yetkililere ibraz edilmemesi ile levha bulundurma ve asma mecburiyetine uyulmaması durumunda ise işletmelere 139 YTL ceza verilecek.

Belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve mali tablolara ilişkin usul ve esaslarla muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ilişkin kural ve standartlara uyulmadığında ise 3 bin YTL ceza uygulanacak.
Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerce yapılacak işlemlerde kullanılma zorunluluğu getirilen vergi numarasını kullanmaksızın işlem yapanlara da 160 YTL'lik ceza verilecek.
Belge basımıyla ilgili bildirim görevini tamamen veya kısmen yerine getirmeyen matbaa işletmecilerine 490 YTL, vergi kimlik numarası kullanma zorunluluğu getirilen kuruluşlardan yaptıkları işlemlere ilişkin bildirimleri, belirlenen standartlarda ve zamanda yerine getirmeyenlere 640 YTL ceza uygulanacak.
Maliye Bakanlığının özel işaretli görevlisinin ikazına rağmen durmayan aracın sahibine ise 490 YTL'lik ceza verilecek.

Tahakkuktan vazgeçme 15 YTL, bilanço hesabı esasına göre defter tutma hadleri yıllık alış tutarı 100 bin YTL satış tutarı 140 bin YTL, yıllık gayrisafi iş hasılatı 56 bin YTL, iş hasılatının beş katıyla yıllık satış tutarının toplamı 100 bin YTL, fatura kullanma mecburiyeti 560 YTL, muhtarların karne tasdikinde aldığı harç 1.6 YTL, doğrudan gider yazılacak demirbaş ve peştemallıklar 560 YTL olacak.
En az ceza hadleri damga vergisinde 6.4 YTL ve diğer vergilerde ise 13.9 YTL olarak belirlendi.

Usulsülsüzlükler
Tebliğ kapsamında usulsüzlük dereceleri ve cezaları, birinci derece usulsüzlüklerde sermaye şirketlerine 75 YTL, sermaye şirketi dışında kalan birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabı 49 YTL, ikinci sınıf tüccarlar 24 YTL, bunların dışında kalıp beyanname usulüyle gelir vergisine tabi olanlara 12.7 YTL, kazancı basit usulde tespit edilenler 6.4, gelir vergisinden muaf esnaf içinde 3 YTL olarak uygulanacak. İkinci derece usulsüzlükler için belirlenen cezalar ise sırasıyla 43 YTL, 24 YTL, 12.7 YTL, 6.4 YTL, 3 YTL ve 1.7 YTL olarak tespit edildi.
Bilgi vermeyen tüccara 1390 YTL ceza
Bilgi vermekten çekinen birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 1390 YTL, ikinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçilerle kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 640 YTL ve bunların dışında kalanlar hakkında da 300 YTL ceza uygulanacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137