30 Ekim 2005 Pazar 00:00
Fazla mesaiye sadaka gibi zam
Memur maaşlarına cılız oranda zam yapmayı gelenek haline getiren hükümet, mesai ücretlerini de kuşa çevirdi...Devlet memurlarının fazla mesai ücreti, yeni yılda 5 Yeni Kuruş (YKr) zamlanacak ~|~ Memur maaşlarına cılız oranda zam yapmayı gelenek haline getiren hükümet, mesai ücretlerini de kuşa çevirdi...Devlet memurlarınınfazla mesai ücreti, yeni yılda 5 Yeni Kuruş (YKr) zamlanacak. TBMM'de bulunan 2006 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'na göre, bu yıl saat başına 75 Yeni Kuruş fazla mesai ücreti alan devlet memurlarına, mesai saatleri dışındaki ek çalışmaları karşılığında yeni yılda 80 Yeni Kuruş ödenecek. Böylece fazla mesai ücretlerinde yüzde 6.66 oranında artış olacak.  Makam şoförleri dahil bakanlıkların özel kalem müdürlüğü çalışanları ile kurul başkanı, genel müdür, vali, general ve amiral rütbeli birim yöneticileri, rektör ve il belediye başkanlarının yanında çalışan personele de saat başına 1 YTL fazla mesai ücreti verilecek. Bu çerçevede, özel kalem müdürlüklerinde görevli olanlara en fazla 90 saat, genel ve özel bütçeli genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarındaki şoförlere 60 saat, diğer personele de her bir makam için aylık 450 saati geçmemek üzere fazla mesai ücreti ödenebilecek. YURTKUR ve üniversite yurtları ile Atatürk Orman Çiftliği kadrolarında görev yapan personelden fazla mesaileri karşılığı, izin kullanma imkanı olmayanlara da ayda 90 saati aşmamak üzere saat başı 9 Yeni Kuruş mesai ücreti verilecek.     

Diğer kuruluşlar
Saat başı fazla mesai ücreti, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün taşra teşkilatı ile hava alanlarında rasat hizmeti yürütenler ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi?Deprem Araştırma Enstitüsü çalışanları için de 80 Yeni Kuruş olacak. Fazla mesai ücretine tabi ek çalışma süresi, bu kurumlarda 60 saati aşamayacak. Ayrıca Kandilli'de fazla mesai ücreti ödenecek kişi sayısı 110 ile sınırlı tutulacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi'nde Merkezi Nüfus İdaresi Merkezi'nde (MERNİS) çalışan personele de, ayda 60 saati geçmemek üzere 80 Yeni Kuruş fazla mesai ücreti ödenecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.