11 Haziran 2006 Pazar 00:00
GAP projesinin yüzde 56 tamam
GAP'ın sahip olduğu kaynakların   değerlendirilmesiyle yörede yaşayan  insanların gelir düzeyi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi, bölgelerarası farklılıkların  giderilmesi ve ulusal düzeyde ekonomik gelişmenin sağlanması amaçlanıyor ~|~

Türkiye'nin odağında insan olan en büyük entegre kalkınma projesi GAP'ın sahip olduğu kaynakların değerlendirilmesiyle, yörede yaşayan insanların gelir düzeyi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi, bölgelerarası farklılıkların giderilmesi veulusal düzeyde ekonomik gelişmenin sağlanması amaçlanıyor.

Projenin uygulandığı bölge, coğrafi alan ve nüfus bakımından Türkiye'nin yüzde 10'unu kapsıyor.  Bununla birlikte ülke genelindeki sulanabilir tarım arazilerinin yüzde 20'sine sahip olan bölge, Fırat ve Dicle nehirleriyle birlikte toplam su potansiyelinin yüzde 28'ini oluşturuyor.  Bölgenin su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesine yönelik olarak tasarlanan GAP, Fırat ve Dicle nehir havzalarında sulama ve hidroelektrik enerji üretimini sağlayacak 13 proje paketinin toplamı olarak 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ve 1,7 milyon hektar tarım arazisinin sulanabileceği büyüklükte bir proje olarak hayata geçirildi. 

1989 yılında hazırlanan GAP Master Plana göre, tarım, sanayi, sağlık, kırsal ve kentsel altyapı yatırımlarını da içine alan entegre bir bölgesel kalkınma projesine dönüştürülen GAP, dünyadaki yaşanan gelişmelere paralel olarak sürdürülebilir kalkınma felsefesine göre şekillendirildi. 

GAP bugün, su kaynaklarını geliştirme programının yanı sıra, tüm sektörlerdeki yatırımları da içine alan, sürdürülebilir insani kalkınmaya dayalı entegre bir bölgesel kalkınma projesi olarak uygulanmaya çalışılıyor.  Şu ana kadar yüzde 56 civarında fiziki gerçekleşmenin sağlandığı projenin tamamlanması halinde, 1,7 milyon hektar alanın sulanması, yılda 27 milyar kilovat saat elektrik üretimi, kişi başına gelirde yüzde 209'luk artış ve 3,8 milyon kişiye istihdam olanağı hedefleniyor.  Master Plan öngörüleri doğrultusunda, GAP'ın kamu yatırımları finansman ihtiyacı 2005 yılı fiyatlarına göre, 36 milyar YTL olarak belirlendi. 

Bu süre içerisinde yapılan toplam 21 milyar YTL harcamayla fiziki gelişme yüzde 56'ya yükseldi.  1990?2005 yılları arasında GAP'a, toplam kamu yatırımlarından yılda yüzde 6.9 pay ayrılırken, projenin ülke yatırımları içerisindeki payı 2000 yılından itibaren artış gösterdi. 2001 yılında yüzde 4,9 olan yatırımlar 2004 ve 2005 yıllarında yüzde 6,8 olarak gerçekleşti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137