05 Nisan 2007 Perşembe 00:00
Gelir İdaresi: KDV gelirlerinin düşmesi söz konusu değil
Gelir İdaresi Başkanlığı, Şubat döneminde Katma Değer Vergisi (KDV) tahakkuklarında yüzde 26,7'lik artış olduğunu açıkladı. ~|~


Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Ücretlilerde vergi indirimi müessesesinin kaldırılmasının, fiş?fatura alımının azalmasına ve böylelikle KDV gelirlerinin düşmesine neden olduğu yönündeki iddialar gerçeği yansıtmıyor'' denildi.
"Düşük görülme nedeni tahsilatın mart ayına kayması''
Vergi gelirlerinin azaldığına yönelik yapılan yorum ve değerlendirmelerin yanlış olduğu vurgulanan açıklamada, 2007'nin ilk iki ayında tahsilatın geçen yıla oranla düşük görülmesinin, KDV iadelerinin geçen yıla göre fazla olması ve tahsilatın Mart ayına kaymasından kaynaklandığı kaydedildi.
Açıklamada, şöyle denildi:

''Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında 2007 yılı Şubat dönemi Katma Değer Vergisi tahsilatının önemli düşüşler gösterdiği şeklinde haber ve yazılara yer verilmiş olup, söz konusu tahsilat düşüklüğünün en önemli sebeplerinden biri olarak; ücretlilerde vergi indirimi müessesesinin kaldırılması gerekçesiyle fiş ve fatura alma eğilimindeki azalmanın gösterildiği gözlemlenmiştir.
Bilindiği üzere, ücretlilerde vergi indirimi uygulamasının sona erdirildiği 2007 yılının ilk KDV dönemi olan 2007 Ocak ayında düzenlenen perakende satış fişleri ve faturalara dayanılarak mükelleflerce hazırlanan beyannameler, 2007 Şubat ayında verilmiş ve dolayısıyla KDV tutarları Şubat ayında tahakkuk ettirilmiş bulunmaktadır. Bu nedenle, fiş ve fatura alınıp alınmadığı yönünde yapılacak bir değerlendirmede, öncelikle KDV tahakkuk rakamlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Buna göre, 2007 yılı Şubat ayında dahilde alınan brüt (iade dahil) KDV tahakkuku bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,7 artış göstermiş olup, 2007 yılı Ocak?Şubat ayları kümülatif tahakkuk artışı ise 2006 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,5 olarak gerçekleşmiştir.'' Açıklamada öte yandan, 2007 yılı Şubat döneminde ihracatta KDV iadelerinin artmasının, ayrıca vergi ödeme döneminin Şubat ayının 26'sında sona ermesinin ardından, bankalar aracılığı ile yapılan tahsilatların en az üç gün sonra vergi dairesi muhasebe kayıtlarına yansıması, bu dönemin brüt (iade dahil) ve dolayısıyla net (iade hariç) KDV tahsilatlarının Şubat istatistiklerinde düşük görünmesine sebep olduğu da kaydedildi.

Şubat tahsilatından aktarılan tutar 1 milyar 16 milyon YTL

Açıklamada, 2006 Şubat ayında tahsilatı yapıldığı halde aynı yılın Mart dönemi kayıtlarına sadece otomasyonlu vergi dairelerinden nakledilmiş KDV tutarı yaklaşık 435 milyon YTL iken, 2007 Şubat ayı tahsilatlarından Mart ayına aktarılan tutarın; 420 milyon YTL'si Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığından olmak üzere, toplam yaklaşık 1 milyar 16 milyon YTL'ye yükseldiği belirtildi.
''2007 Şubat dönemine ilişkin olarak mevcut vergi istatistiklerinde yer alan KDV tahsilat rakamlarının esasında 1 milyar 16 milyon YTL fazla olarak dikkate alınması gerektiği'' ifade edilen açıklamada, şu bilgiler verildi:
''Ayrıca, KDV tahsilatına ilişkin yapılan bu açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, 2007 yılı Şubat ayı brüt KDV tahsilatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 9,5 oranında bir artışa işaret etmektedir.

Buna göre, 2007 yılı Şubat ayı KDV tahakkukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26,7 artmış bulunmaktadır ve aynı dönemin KDV tahsilatlarında da herhangi bir düşüklük söz konusu değildir.
Dolayısıyla, ücretlilerde vergi indirimi müessesesinin kaldırılmasının, fiş?fatura alımının azalmasına ve böylelikle KDV gelirlerinin düşmesine neden olduğu yönündeki iddialar doğru bulunmamaktadır.''
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.