02 Temmuz 2006 Pazar 00:00
Gelirde pembe tablo çiziliyor
Türkiye'deki yoksulluk ve fakirliğin işsizlikle birleşmesiyle her geçen gün biraz daha artan sefalet ortadayken,  2007-2013 yıllarını kapsayan Dokuzuncu Kalkınma Planı'na göre, kişi başına gelirin 2013'te 10 bin 100 dolara çıkacağı öngörülüyor ~|~

Türkiye'deki acı gerçeği yoksulluk ve sefalet görmezlikten gelinerek, önümüzdeki yıllar için toz pembe tablolar çizilmeye devam ediliyor? Kalkınma Planı ile 2007?2013 döneminde gayrı safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yıllık ortalama yüzde 7 oranında artması, bu oranın tarımda ortalama yüzde 3,6, sanayide 7,8, hizmetler sektöründe de yüzde 7,3 olması öngörüldü. Program dönemi sonunda yaklaşık 800 milyar dolara ulaşacak GSYİH ile Türkiye'nin dünyanın en büyük 17'inci ülkesi konumuna yükselmesi de hedeflendi. 2013 yılında kişi başına milli gelirin 10 bin 100 dolara ulaşacağı tahmin edilirken, bu rakamın satın alma gücü paritesine göre ise 15 bin 332 dolar olacağı belirtildi. Plan döneminde, Türkiye ekonomisinde, yapısal reformlar ve uygulanacak sektörel politikalar sonucunda üretimin sektörel kompozisyonunda da birtakım değişiklikler bekleniyor. Bu politikalara paralel olarak, tarım sektörünün katma değer içindeki payının azalması, buna karşılık sanayi ve hizmetler sektörlerinin paylarının artması öngörülüyor.

Kağıt üzerinde kalacak!
Plan döneminde, kamu ve özel sektör sabit sermaye yatırımlarının sırasıyla yıllık ortalama yüzde 9,4 ve yüzde 8,1 oranında artacağı tahmininde bulunuluyor. Aynı dönemde, öncelikli sektörler arasında yer alan eğitim ve sağlık sektörlerinin kamu sabit sermaye yatırımları içindeki paylarının da artırılması hedefleniyor. Eğitim yatırımlarının kamu sabit sermaye yatırımları içindeki payının, 2013 yılında yüzde 21 seviyesine yükselmesi, sağlık sektörünün, kamu sabit sermaye yatırımları içindeki payının da aynı yıl yüzde 8,6 olması amaçlanıyor. Kalkınma Planı'nda, enflasyonun da Merkez Bankası'nın uygulayacağı enflasyon hedeflemesi politikası çerçevesinde, 2013 yılında yüzde 3 seviyesine düşürüleceği taahhüt ediliyor. Para ve kur politikasına ilişkin beklentiler bölümünde de, dalgalı kur rejiminin devam edeceği belirtiliyor.

210 milyar dolarlık ihracat hayali
9. Kalkınma Planında ihracatın yıllık ortalama yüzde 14,2 oranında artarak, 2013 yılında 210 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Hedeflenen yüksek büyümeye paralel olarak, ithalatın da yıllık ortalama yüzde 11'lik artışla, 2013 yılında 275 milyar dolar seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Böylece, Plan dönemi sonunda Türkiye'nin dış ticaret hacminin 470 milyar dolar olacağı ifade ediliyor. Bu gelişmeler çerçevesinde, cari işlemler açığının GSYİH'ye oranının da 2013 yılında yüzde 3 seviyesine gerileyeceği düşünülüyor. Turizm gelirlerinin de, Plan döneminde yıllık ortalama yüzde 9,3 oranında artarak, dönem sonunda 36,4 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.