11 Temmuz 2008 Cuma 00:00
Geliri artan bireyler hemen tasarrufa yönelmez
Grafik-14'te görüldüğü üzere belli bir gelir düzeyine kadar bireyler elde ettikleri gelirleri harcarlar, çünkü normal geçim noktasının altında gelirleri vardır. ~|~Bu noktadan sonra artık hane halkları elde ettikleri gelirin bir kısmını tasarruf etmeye başlarlar. Bu nokta tasarruf noktası ya da normal yaşam noktası olarak da ifade edilebilir. Bu noktadan sonra gelirin marjinal tüketim eğilimi azalacaktır.
Eğer belli bir dönem içerisinde kullanılabilir milli gelir artmışsa bu artışın aynı oranda tüketimi arttıracağını söylemek her zaman mümkün değildir.

Eğer bu toplam gelir artışı yüksek gelir grubundan kaynaklanıyorsa, gelir artışı az bir miktar tüketimde artışa sebep olacaktır. Eğer gelir artışı gelir dağılımında dengesizliği giderecek şekilde oluyorsa bu sefer toplam gelirdeki artış toplam tüketimi aynı paralellikte artıracaktır. Bu sebeple eksik olan talebi gidermek için yapılacak uygulama düşük gelir grubunun gelir seviyesini yükseltecek şekilde olmalıdır.
Milli Ekonomi Modeli'nde bu, sosyal devlet projesi ile sağlanmakta ve ihtiyaç duyulan talep, dar gelirlinin bütçesine katkı yapılarak sağlanmaktadır.
Tüketimi iki kısımda ele almak mümkündür. Bunlardan birincisi hane halklarının tüketimi, diğeri de yatırım harcamalarıdır. Bunların toplamı belli bir dönem içerisinde yapılan tüketim harcamalarını bize gösterecektir.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş

 

MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER...
Prof.Dr. Rızvan Paşayev Bakü Devlet Üniversitesi:

Tüm ülkeler uygulayabilir
Küreselleşmenin, gelişmekte olan ülkelerin kültürüne manevi değerlerine, ekonomisine yüklediği zararların ilmi bakımdan ortaya konması aslında bu mücadelenin en önemli unsurudur.
Bu bakımdan Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Kitabı dünya iktisat ilmine değerli katkı ve hizmet eden bir eser özelliğini almıştır. Bu eserde küreselleşme teorilerine yapılan itiraz, ilmi bir metotla ortaya konmuştur. Milli Ekonomi Modeli'nin temelinde yer alan insan faktörüne, globalist yaklaşımdan farklı bir bakış sergilenir. Model, toplumun bütün unsurlarını içine alır ve herkesi üretim için teşvik eder. Prof. Dr Haydar Başın Milli Ekonomi Kitabında telif edilen yazılar, fikir ve iddialar oldukça değerli ve onlardan kalkınmakta olan tüm ülkeler yararlanabilir. Ve kendi ülkelerinin milli ekonomi modellini geniş çapta kullanabilirler. Bu kitap üniversitelerde iktisat fakülteleri öğrencileri için hem de lisansüstü düzeydeki akademisyenler için etkileyici bir ders kitabıdır. Bu kitabın yazarı yıllar boyunca dünya iktisatçıların arzuladıkları ama çözemedikleri insan yönünü iktisadi sistemin yaratılması yönünde ciddi bir adım atarak çağdaş iktisadi bilimlere devrim niteliğinde yeni bir sistem getirmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137