18 Eylül 2008 Perşembe 00:00
Gelişmiş ülkelerde M1\GSMH oranı bizden çok yüksektir
Örneğin EURO bölgesinde (EURO'nun geçerli olduğu ülkeler, İngiltere buna dahil değil) 2004 yılı GSMH 7.601 milyar Euro, M1 rakamı ise 2.937 milyar Euro olmuştur; buna göre M1/ GSMH= % 38'dir. Çin'in 2004 yılı GSMH'sı 1.649 milyar dolar, M1 rakamı ise 1.150 trilyon dolar olmuştur; buna göre, M1/GSMH= % 69.7' dir.

 

~|~

 

"Para basma enflasyon olur" iddiası boştur
Ülkemizde, "Para basma, enflasyon olur" sözü ile hem halkı, hem de kamu kesimini global tefecilere muhtaç edenlerin iddiasının ne kadar boş olduğunu anlamak için sadece Çin'deki parasal oranların ülkemizden 10 kattan daha fazla olduğuna, buna rağmen enflasyon oranlarının bizden daha düşük olduğuna bakmak yeterlidir.

Emeğimiz karşılığı yabancı para dolaşıyor
Devletin senyoraj ile para arzını arttırmasının enflasyona yol açtığı iddiasıyla emisyon hacminin genişletilmesine karşı çıkanlar, yabancı paraların ülkemizde dolaşmasına ses çıkarmamaktadırlar. Kaldı ki, bu yabancı para, piyasada kendi insanımızın emeğinin karşılığı olarak bulunmaktadır.

MEM, kendi paramızı devreye koyacak
Devletlerin piyasadaki para ihtiyacını kendi parasıyla karşılaması Milli Ekonomi Modeli'mizin para arzı ayağını oluşturmaktadır. Bunun hangi oranlarda olması gerektiğini ise para bahsinde formülize etmekteyiz. Kapitalist anlayış, henüz böyle bir bilgiye sahip olmamakla birlikte; yaptıkları ampirik çalışmalar, her yıl büyüme oranlarına yakın ama az olmamak üzere onları para basmaya götürmüştür. Nitekim M. Friedman bu tıkanıklığa dikkat çekmektedir: 'Benim şu anki tercihim, parasal otoritenin para stokunu belirlenen bir oranda artırmasına izin veren bir yasal düzenlemenin yapılmasından yanadır.
Para stokunun yıllık artış oranı % 3 ile % 5 arasında bir oran olabilir. önemle belirtmeliyim ki bu önerim paranın yönetiminde her zaman ve sonsuza dek geçerli olacak bir kural olarak görülmemelidir. Bizim şu an para konusundaki bilgilerimize göre en uygun olan kuralın bu olduğunu düşünüyorum. Para konusunda daha fazla bilgi sahibi olduğumuzda daha iyi kuralları bulmamız mümkün olacaktır.'


MİLLİ EKONOMİ MODELİ /
BTP GENEL BAŞKANI PROF. DR. HAYDAR BAŞ

 

MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof. Dr. İsmet Busatlic / İspanya:
Ekonomiler MEM'le ayağa kalkacak
Kapitalizmin ve küreselleşmenin yıkıcı etkisiyle büyük bir çıkmaza giren ekonomiler bu yepyeni çözüm Modeli ile yeniden ayağa kalkacaklar. Milli Ekonomi Modeli Kapitalist aylayışlar gibi devletin küçültülmesinden yana değil. Model, devletin güçlü olmasından ve bu gücüyle milletine ihtiyaç duyduğu hizmetleri layıkıyla verebilmesinden yana.
Milli Ekonomi Modeli, güçlü devlet anlayışı ile tüketiciyi destekleyerek üretimi artırmakta ve ülkenin borçlanmadan büyümesinin, tam istihdamın sağlanmasının ve gelir dağılımında adaleti sağlamanın formüllerini ortaya koymaktadır.
Kapitalist modeller, Milli Ekonomi Modeli'nin ulaştığı bu neticeye bugüne kadar ulaşamamıştır. Bunun neticesinde Kapitalist ekonomilerde borçların artması, işsizliğin çözülememesi, gelir dağılımındaki uçurumlar artık normal bir sonuç olarak kabul edilmiştir. Milli Ekonomi Modeli, Kapitalizmin çözümsüz olarak kabul ettiklerini aslında çözülebilir olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137