17 Ocak 2008 Perşembe 00:00
Gerçek işsizlik gizleniyor
Gerçek işsizlik rakamlarının TÜİK'in açıkladığı gibi olmadığı açıklandı. Umudunu yitirdiği için iş aramaktan vazgeçen milyonlarca kişi TÜİK'e göre işsiz kabul edilmiyor. ~|~

 TÜİK'in 2 milyon 458 bin olarak açıkladığı işsiz sayısına, son üç ayda bir gün bile olsa bir işte çalıştığı için 'eksik istihdamda' sayılan 717 bin kişi ile iş verilse çalışmaya hazır ancak umudunu yitirerek iş aramaktan vazgeçmiş 1 milyon 733 bin kişi dahil bulunmuyor. Bu kişiler de eklendiğinde toplam işsiz sayısı 4 milyon 908 bine, işsizlik oranı ise yüzde 18.2'ye ulaşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı iş gücü istatistiklerinde ortaya çıkan işsiz sayısı, buzdağının görünen ucunu yansıtıyor. TÜİK'in kendi istatistiki verilerinde yer alan ayrıntılar, işsiz sayısının açıklanan en az iki katı olduğunu ortaya koyuyor.
TÜİK'in en son Ekim 2007'ye ilişkin olarak 2 milyon 458 bin olarak açıkladığı işsiz sayısına, son üç ayda bir gün bile olsa bir işte çalıştığı için 'eksik istihdamda' sayılan 717 bin kişi ile iş verilse çalışmaya hazır ancak umudunu yitirerek iş aramaktan vazgeçmiş 1 milyon 733 bin kronik işsiz dahil bulunmuyor. Bu kişiler de eklendiğinde toplam işsiz sayısı 4 milyon 908 bine, işsizlik oranı ise yüzde 18.2'ye ulaşıyor.
TÜİK'in daha çok gelişmiş batı ülkelerdeki norm ve standartlara göre oluşturduğu hane halkı iş gücü anketinde, tanımın dar tutulması nedeniyle işsizler gerçek sayının yarısından da az çıkıyor. Anketin yapıldığı üç aylık dönemde; düzensiz olarak belirli sürelerle çalışmış, ancak toplam çalışma süresi 40 saati geçmeyenler 'eksik istihdamda' kabul edilerek, işsiz sayısına dahil edilmiyor. Aynı biçimde, iş olması durumunda çalışmaya hazır olduğu halde, uzun sürelerle iş beklediği için umudunu yitirerek iş aramaktan vaçgeçen çalışma çağındaki kişiler de işsiz sayılmıyor. Bu iki kategorideki kişilerin toplam sayısı resmi işsiz sayısına eşit bulunuyor.
TÜİK'in en son açıkladığı iş gücü verilerine göre eksik istihdam kategorisine dahil edilerek işsiz sayılmayanlar Ekim 2007 itibariyle 717 bin kişi olarak gerçekleşti.

2 milyona yakın işsiz, bıkıp iş aramaktan vazgeçti
Resmi işsiz sayısını en fazla küçülten ise 'umutsuzlar' oldu. Çalışma çağında olduğu halde uzun sürelerle iş arayıp bulamayan, umudunu yitirdiği için artık iş başvurusu yapmayan ve bu nedenle de 'işsizler' kategorisinden düşenlerin sayısı 1 milyon 733 bin olarak belirlendi. Neredeyse resmi işsiz sayısına yakın bir nüfus oluşturan bu kategoridekiler, TÜİK anketi kapsamında öğrenciler, emekliler, özürlüler gibi iş gücüne dahil edilmeyen nüfus kategorisi içinde gösteriliyor.

Gerçekte işsizler 4.9 milyon kişi
TÜİK'in 2 milyon 458 bin olarak açıkladığı 'resmi işsiz' sayısına, eksik istihdamda kabul edilenler ile umudunu yitirerek iş aramaktan vazgeçenler de eklendiğinde gerçek işsiz sayısı 4 milyon 908 bine ulaşıyor. Resmi işsizlerde bir yıl önceye göre ortaya çıkan 114 bin kişilik artışa karşılık, olumlu bir gelişme olarak, geniş tanımlı işsiz sayısının 218 bin azaldığı dikkati çekiyor.
Resmi işsiz sayısının iş gücüne oranlanmasıyla hesaplanan işsizlik oranı Ekim 2007 itibariyle yüzde 9.7 çıkarken, gerçek işsiz ve işgücü sayıları baz aldığında işsizlik oranının yüzde 18.2 olduğu belirlendi. Söz konusu oran bir yıl önce de yüzde 18.9 düzeyinde bulunuyordu.

3.2 milyon "ücretsiz aile işçisi" çalışıyor kabul ediliyor
Öte yandan, Ekim ayı itibariyle eksik istihdamdakiler de dahil 22 milyon 750 bin kişi olan istihdamdaki nüfusun da 3 milyon 154 binini de 'ücretsiz aile işçileri' oluşturuyor. Bunların da 2 milyon 685 bininin tarım sektöründe olduğu dikkati çekiyor. Ancak bu kişilerin konumu, standart istihdam koşulları ve çalışma esaslarının uzağında bulunuyor. Ücretsiz aile işçilerinin önemli bir bölümünü de iş bulamadığı için tarımla ya da ticaretle uğraşan ailesine yardım eden, belli bir ücret almayan, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kaydı olmayan kişiler oluşturuyor.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137