07 Şubat 2007 Çarşamba 00:00
Gıdada enflasyon rekoru kırıldı
Merkez Bankası, gıdada yüzde 4.44 ile son beş yılın en yüksek fiyat artışının yaşandığını bildirdi. Telekom'un tarife düzenlemesinin martta etkisini göstererek, enflasyonu artıracağı öngörülen değerlendirmede, ekmekte yıllık enflasyonun yüzde 18.38'e çıktığı işaret edildi ~|~Merkez Bankası, ocak ayı fiyat değişimine ilişkin değerlendirmesini yayınladı. Ocak ayında işlenmemiş gıda fiyatlarının, arz yönlü unsurların etkisiyle oldukça yüksek bir artış göstererek enflasyon üzerinde belirleyici olduğu kaydedilen değerlendirmede, işlenmemiş gıda ürünleri dışındaki fiyat hareketlerinin olumsuz bir görünüm arz etmediği, söz konusu grubu dışlayan özel kapsamlı göstergelerin tamamında yıllık enflasyonun gerilediği belirtildi. Bununla birlikte, hizmet fiyat enflasyonunda beklenen yavaşlamanın henüz gözlenmediği ifade edildi.

Yıllık enflasyon ocak ayında yükselirken, enflasyonun ana eğilimini ölçmeye yönelik olarak hesaplanan enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç TÜFE göstergesinin yıllık artışındaki yavaşlama eğiliminin belirginleştiği vurgulanan değerlendirmede, "İşlenmemiş gıda ürünlerini dışlayan tüm özel kapsamlı göstergeler ocak ayında gerilemiştir. Bunun yanında mevsimlik ürünler hariç TÜFE göstergesinin yıllık artış hızı da yavaşlamıştır" denildi.

Lokanta?otel fiyatları arttı
Mal grubu fiyatlarının yüzde 0.93 oranında, hizmet grubu fiyatlarının ise yüzde 1.20 oranında arttığı ifade edilen değerlendirmede; "Hizmet grubu yıllık fiyat artışı bir önceki aya göre belirgin bir değişim göstermemiştir. Hizmet grubu fiyatları ayrıntılı incelendiğinde, kira ve lokanta?oteller grubunda yüksek artışların devam ettiği, ulaştırma hizmetleri fiyat artışlarının ise akaryakıt fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak yavaşladığı görülmektedir. Mal grubunda yıllık enflasyon işlenmemiş gıda fiyatlarının etkisiyle yükselmiştir" denildi.

Döviz kuru yardımcı oldu
Döviz kurunun istikrar kazanmasına ve iç talepteki yavaşlamaya paralel olarak enerji ve işlenmemiş gıda dışı malların yıllık fiyat artış hızındaki gerileme eğiliminin devam ettiği vurgulanan değerlendirmede, ocak ayı itibarıyla bu grupta yıllık enflasyonun yüzde 5.73 olduğu anımsatıldı.
Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarındaki yüzde 4.44 oranındaki yükselişin, son beş yılın en yüksek ocak ayı fiyat artışı olduğu kaydedilen değerlendirmede, "Bu gelişmede yüzde 8.82 oranıyla 2003 bazlı endekste tarihsel olarak en yüksek oranlı artışın yaşandığı işlenmemiş gıda ürünleri grubu fiyat gelişmeleri belirleyici olmuştur. Söz konusu artışla bu alt kalemde yıllık enflasyon yüzde 20.73 oranına ulaşmıştır" denildi.

Gıda uyarısı yapılmıştı
Ocak ayı enflasyon gelişmelerinin son dönemde Merkez Bankası raporlarında sıkça dile getirilen gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde önemli bir risk unsuru olduğu değerlendirmesini desteklediği vurgulanan değerlendirmede, "Bu dönemde gerek olumsuz hava koşulları gerekse bazı ürünlerde artan ihracat imkanları neticesinde önemli ölçüde yükselen sebze fiyatları, yüzde 4.44 oranındaki gıda ve alkolsüz içecekler grubu enflasyonunun yaklaşık 3.1 puanını oluşturmuştur" ifadesine yer verildi.

Sebze hariç enflasyon sıfır

Sebze fiyatları hariç tutulduğunda ocak ayında enflasyonun sıfıra yakın gerçekleştiği kaydedilen değerlendirmede, "İşlenmemiş gıda ürünleri fiyatlarındaki gelişmelerin aksine, son iki ayda, işlenmiş gıda fiyatlarının yıllık enflasyonunda düşüş görülmüştür" denildi. Buğday başta olmak üzere hububat üretiminde gözlenen gerilemelerin, bu gruptaki fiyat gelişmeleri üzerinde etkili olmaya devam ettiği belirtilen değerlendirmede, şunlar kaydedildi:

Ekmekde enflasyon % 18.38
"Bu doğrultuda, ekmek ve tahıllar grubu fiyatlarındaki artışlar ocak ayında da devam etmiş, hanehalkı tüketiminde önemli bir yer tutan ekmek fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 18.38 oranına ulaşmıştır. Geçen yılın ocak ayında yüzde 6.25 oranında gerileyen giyim grubu fiyatları, bu yıl yüzde 8.43 gibi yüksek bir oranda gerilemiştir. Son yıllarda giyim grubunda yıllık enflasyonun diğer harcama gruplarına kıyasla daha düşük bir oranda kalmasında, küresel rekabet koşullarının etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çerçevede, giyim grubunun enflasyondaki düşüş sürecine yaptığı katkının önümüzdeki dönemde de devam edeceği tahmin edilmektedir."

Kira enflasyonu yükseltti

Konut grubu fiyatlarının ocak ayında yüzde 1.18 oranında arttığına dikkat çekilen değerlendirmede, "Bu gelişmede, yüzde 1.59 oranında artan kira alt kalemi belirleyici olmuştur. Böylece kira kalemindeki yıllık artış oranı yüzde 20.33 seviyesine ulaşmıştır" saptaması yapıldı. Ocak ayında konut grubu fiyatlarında etkili olan diğer bir gelişmenin de fiyatı belediyeler tarafından belirlenen şebeke suyu alt kaleminde gözlenen yüzde 4.28 tutarındaki artış olduğu bildirilen değerlendirmede, ulaştırma grubu için şu saptamalarda bulunuldu:
 "Ulaştırma grubu fiyat endeksi, ocak ayında yüzde 0.03 oranında gerilemiş ve yıllık artış oranı yüzde 8.46'ya düşmüştür. Bu gelişmede ocak ayında akaryakıt fiyatlarında gözlenen yüzde 2.37 oranındaki gerileme etkili olmuştur. Otomobil fiyatlarındaki yüzde 1.65 oranındaki artış ise grup fiyatlarında akaryakıt ürünleri kaynaklı olumlu etkiyi sınırlayan bir gelişme olmuştur."

Telekom düzenlemesi enflasyonu artıracak
Haberleşme grubunda, cep telefonu görüşme ücretlerinde gözlenen artışların etkisi ile fiyatların ocak ayında yüzde 1.71 oranında arttığı ifade edilen değerlendirmede, "Grup fiyatları yıllık artış oranı yüzde 1.06 ile halen düşük bir seviyededir. Ancak, Türk Telekom'un telefon görüşme tarifelerinde yaptığı fiyat ayarlamalarının, Mart ayında grup fiyatlarına belirgin olarak yansıyabileceği düşünülmektedir. Mart ayında haberleşme grubunda telefon görüşme ücreti kaynaklı yüksek fiyat artışları beklenmektedir" denildi.

Giyim, gıdayı dengeledi
Üretici fiyat endeksi MIGS sınıflamasına göre incelendiğinde, enerji ve ara malları fiyatlarının ocak ayında gerilerken, sermaye ve dayanıklı tüketim malları fiyatlarında artış gözlendiği belirtilen değerlendirmede, "Ara malları fiyatları döviz kurunun istikrarlı seyriyle ocak ayında da gerilemeye devam ederken, dayanıklı tüketim malları fiyatlarındaki artış mobilya ve beyaz eşya fiyatlarında gözlenen yükselişlerden kaynaklanmaktadır" denildi. Giyim fiyatlarındaki düşüşün gıda fiyatlarındaki artışları dengelediği vurgulanan değerlendirmede, dayanıksız tüketim malları fiyatlarında ocak ayında aralık ayına göre önemli bir değişim gözlenmediği belirtildi. Petrol ürünleri fiyatları kaynaklı olarak 2006 yılı ağustos ayından bu yana azalış eğiliminde olan enerji fiyatlarının, aralık ayındaki artışından sonra 2007 yılının ocak ayında da gerileme kaydettiğinin altı çizilen değerlendirmede, yaklaşan gelişmeler olarak Telekom'un tarife düzenlemesinin mart ayındaki yansıması ile giyim ve ayakkabı grubunda indirim sezonunun sürmesi gösterildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137