21 Mayıs 2012 Pazartesi 13:35
Gidişat pembe değil

YENİ MESAJ - ANKARA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasıyla birlikte ilk 4 ayda karşılıksız çıkan çek sayısının yüzde 44 arttığına işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Bankalar müşterisine kredi verirken sicilini görüyor, buna göre karar veriyor. O halde alın teriyle çalışan, ticaret yapan tüccarımız, sanayicimiz de müşterisinin sicilini neden görmesin?” dedi. Hisarcıklıoğlu, bununla ilgili bir çalışma hazırladıklarını belirterek, hem çek alanı, hem de çek verenin mahremiyetini koruyan bir sistem önerdiklerini kaydetti.

Türkiye\'de iş yapmak kolay değil

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 67'inci Genel Kurulu TOBB ETÜ'de yapıldı. Genel Kurula Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı devlet Bahçeli de katıldı. Burada bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni yatırım teşvik sisteminin sanayinin teknolojik dönüşümüne ve bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarının azaltılmasına yardımcı olacağını belirterek, “Ancak yatırım teşvik sisteminin yenilenmesi, yapısal reformların yerini tutmaz. Yapılan iyileştirmelere rağmen, iş ve yatırım ortamımız hala rakip ülkelerin gerisinde. İş yapma kolaylığı endeksinde 183 ülke arasında 71'inci sıradayız. 10 yıl sonra dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine inanıyorsak, içerdeki üretim maliyetlerini düşürmeli, iş ve yatırım ortamını geliştirmeliyiz. İçerde cari açık kaynaklı riskler var. Dışarıdaysa Avrupa'da devam eden finansal kriz ve ekonomik durgunluk, bizi de olumsuz etkiliyor. Ortadoğu'da karışık ortam ve gerginlikler artarak sürüyor. Devletimizden tek isteğimiz, maç yaptığımız sahanın, rakiplerimizle eşit şartlara getirilmesi. Allah'ın izniyle, gerisini biz hallederiz!” diye konuştu.

3 sektöre önem verilmeli

Cari açık riskine karşı özellikle 3 sektöre ayrı bir önem verilmesi gerektiğinin altını çizen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu sektörleri \"tarım, turizm ile deniz taşımacılığı ve gemi inşa sanayisi\" olarak sıraladı.

Oda ve borsa başkanları ile başarılı işadamlarına yeşil pasaport verecek çalışmalar yapıldığını ancak bunların hayata geçmediğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Elinde yeşil pasaportu olan zihniyet önümüze duvarlar ördü. Kendi ayağımıza pranga vurdurmayalım. Türkiye'yi sadece bürokratlarımız değil, iş adamlarımızın da temsil ettiğini unutmayalım” dedi.

Hisarcıklıoğlu, akaryakıt üzerindeki ağır vergi yüklerinin, rekabet gücünü azalttığını, kayıtdışılığı teşvik ettiğini belirterek, “Enerjiyle ilgili yüksek vergileri kademeli olarak azaltalım. Sanayicilerimizin yurtdışı taşımacılık maliyetlerine navlun desteği sağlayalım. İhracatımız, yurtdışı yatırımlarımız ve yurtdışı müteahhitlik sektörümüz için, Eximbank'ı güçlendirmeye devam edelim. Bundan sonra demiryolu yük taşımacılığı alanındaki kamu yatırımlarını daha da artıralım” diye konuştu.

Bankalar vicdansız davranıyor

Yurtiçi tasarruflardaki azalmanın büyük tehlikeye yol açtığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, \"Bankalardaki mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 100'e ulaştı. Eğer tasarrufları artırmazsak, önümüzdeki dönemde reel sektöre finansman bulmak daha zor ve maliyetli hale gelecek. Buradan bankaların bazılarını da uyarmak istiyorum. Özellikle son dönemde Anadolu'dan ve Kobilerden bankalara yönelik eleştiriler artmaya başladı. Kobilere ağır kredi şartları uyguluyorsunuz. Anadolu'dan gelen talepleri oyalıyorsunuz. Hatta vicdansızca davranıyorsunuz\" dedi

Yetkiler yeniden düzenlenmeli

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu mevcut yönetim sisteminin istikrarsızlık kaynağı olmaya aday olduğunu öne sürerek, “Cumhurbaşkanı artık halk tarafından seçilecek. Anayasa vatandaş toplantılarında gördük ki, halkımız bu demokratik kazanımdan son derece memnun. Ancak, hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan halkın oyuna dayanacağı için birlikte çalışmalarında sıkıntı yaşanabilir. İstikrarı güçlendirmek için, halkoyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanının ve Başbakanın yetkileri yeniden düzenlenmeli. Bunun nasıl yapılacağı, bu süreçte tartışılmalı. Bu konudaki düzenlemelerin yeni Anayasayla yapılması, Türkiye'nin geleceği için hayati önem taşıyor” dedi. Hisarcıklıoğlu, halkın yeni Anayasada adalet ve özgürlük istediğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, yeni Anayasanın mutabakat içinde hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.