03 Temmuz 2006 Pazartesi 00:00
Gözler biyoyakıta çevrildi

Dolaylı vergiler yüzünden dünyanın en pahalı akaryakıtını tüketen Türkiye'de, fiyatların döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte rekor düzeye ulaşması gözleri petrol ürünlerinin alternatifi olan biyoyakıta çevrildi.
~|~


Akaryakıt fiyatlarının, döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte yükselmesi, petrol ürünlerinin alternatifi olan biyodizel ve biyobenzini yeniden gündeme getirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, mazot ve benzine alternatif olarak motorlu taşıtlarda kullanılabilen ya da petrol ürünlerine belli oranlarda karıştırılan biyoyakıtın hammaddesi olan yağlı tohum bitkilerinin üretimine destek veriyor. 

Çiftçilere teşvik veriliyor
Bakanlık, yağlı tohum bitkisi üretimine en uygun yerlerden biri olan Konya'da, kanola başta olmak üzere biyoyakıt üretmekte kullanılan yağlı tohum bitkisi üreten çiftçilere, 2005 yılı ürünleri için kilogramda 20 YKr'lik teşvik veriyor. Ayrıca, Konya Tarım İl Müdürlüğü, bölgede kanola bitkisinin ekimini yaygınlaştırmak için 7 ilçede çok sayıda çiftçiye deneme üretimi yaptırdı. Alınan ilk sonuçlar, Konya topraklarında yetiştirilen kanoladan yüksek verim alınabileceğini ortaya koydu. 

Akaryakıt fiyatlarına güç yetmiyor
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının, dövizde yaşanan artışa bağlı olarak çok yüksek seviyelere çıktığını anımsattı. Büyük bölümü ithal edilen petrol ürünlerindeki fiyat artışına kısa vadede müdahale etmenin son derece zor olduğuna dikkati çeken Motuk, ''Türkiye'de yağlı tohum bitkilerinden elde edilen biyodizel ve biyobenzin üretiminin yaygınlaşması, petroldeki astronomik fiyat artışlarının en güçlü sigortası olacaktır. Ne kadar çok biyoyakıt üretirsek, akaryakıta o kadar az para öderiz" dedi.

Fırsatı ıskalıyoruz
Yağlı tohum bitkisi üretim potansiyeli yüksek olan Türkiye'nin, bu olanağını yeterince değerlendiremediğini vurgulayan Motuk, şunları kaydetti: "Ülkemizdeki biyoyakıt üretimi çalışmaları, birkaç özel firmanın bireysel çabalarıyla yürütülmeye çalışılmaktadır. Oysa gerek yağlı tohum bitkisi üretmek, gerekse elde edilen yağlardan biyoyakıt üretmekiçin, devlet eliyle kapsamlı bir organizasyon gerekiyor. Bugüne kadar,petrol ürünlerine göre çok daha ucuz olan biyoyakıt üretimi konusunda maalesef ciddi bir adım atılmadı. Eğer Türkiye, bol miktarda ve yüksek kalitede biyoyakıt üretimi yapabilirse, petrolde dışa bağımlığı önemli oranda azalacaktır."

Motuk, biyoyakıt üretiminin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece yağlı tohum bitkisi üretimi yapan çiftçinin değil, tüm motorlu taşıt kullanıcılarının çok daha ucuza akaryakıt kullanabileceğini sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100