30 Haziran 2006 Cuma 00:00
Günde 24 bin insan açlıktan ölüyor
Birçok eşitsizlik ve adaletsizlik, 30 yıl öncesinden daha etkili ve daha da kötüleşmeye devam ediyor. İnsanlık, ekonomik ve parasal sorunlara öncelik verme tercihinin oluşturduğu tehditle karşı karşıya  815 milyon insan açlık çekiyor, günde 24 bin insan açlıktan ölüyor ~|~

Avrupa Sendikalar Konfederasyonuna göre, küreselleşme, evrensel insan haklarını törpülüyor. 

Konfederasyonunun oluşturduğu Avrupa Sendikalar Koleji tarafından sendikacıların eğitimi için hazırlanan "Avrupa ve Küreselleşme" isimli kitapta, küreselleşmenin evrensel insan haklarında yarattığı tahribata dikkat çekildi. Küreselleşmenin, "Bütün gezegen boyunca tek bir üretim tarzı, tekbir politik ideoloji (neo?liberalizm) ve tek bir hakim kültür (öncelikle ABD, ikinci olarak Batı Avrupa) dayatan, olumlu bir uyum değil artan eşitsizlik ve kutuplaşma üreten bir süreç" olarak tanımlandığı kitapta, sınırların kaldırılması ve herkese aynı kuralların uygulanmasının hakim olanla tabi olan arasındaki eşitsizliklerin artmasına yol açtığı vurgulandı.

Kitapta, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve diğer tamamlayıcı uluslararası metinlerin, herkesin, "barışçıl bir biçimde örgütlenme ve dernek kurma, işini özgürce seçme, adil ve elverişli koşullarda çalışma ve işsizliğe karşı korunma, sosyal güvenlik, maddi ve manevi gelişimini eşit fırsat koşullarında geliştirme, herhangi bir ülkeyi terk etme ve ülkesine dönme, barış içinde yaşama" gibi evrensel insan hakkını düzenlediği belirtildi. Konfederasyonun tespitlerine göre, küreselleşmeyle birlikte dünya hızla bu değerlerden uzaklaşıyor ve dünyada evrensel haklara daha az saygı gösterilmesi eğilimi ağırlık kazanıyor. Bu nedenle birçok eşitsizlik ve adaletsizlik 30 yıl öncesinden daha etkili ve daha da kötüleşmeye devam ediyor. İnsanlık, doğanın ve çevrenin korunması ile ilerleme ve sosyal adalete karşıt olarak ekonomik ve parasal sorunlara öncelik verme tercihinin yarattığı tehditle karşı karşıya bulunuyor. Kültürel ve manevi zenginlikler de, "onurlarından mahrum bırakılmış" birçok erkek ve kadınla birlikte bu tehdidi yaşıyor.

Milyonlar zorla çalıştırılıyor
Kitapta, küreselleşmenin insan hayatında yarattığı olumsuzluklar da çarpıcı örneklerle ortaya konuyor. Buna göre, örgütlenme ve ifade özgürlüğü dünyada bir istisna haline geldi. Sendikal haklar gün geçtikçe sınırlandırılıyor, kontrol ediliyor ya da bastırılıyor. Yalnızca 2000 yılında 200'den fazla sendikacı öldürüldü ya da kaybedildi. Dünyada 160 milyon kayıtlı işsiz bulunuyor. Gerçek rakam ise muhtemelen bunun 2?3 katını buluyor. Eksik istihdam (geçici çalışma) yaygınlaşıyor. Gelecek 10 yılda 500 milyon kişi daha iş arayacak. Dünya işçilerinin yüzde 80'inin işsizliğe karşı güvencesi yok.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137