25 Haziran 2007 Pazartesi 00:00
Güneş enerjisi kurtarıcı olabilir
TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nın düzenlediği "III. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu"nun  sonuç bildirgesine göre, Türkiye enerji ihtiyacının çok önemli bir bölümünü güneş enerjisinden temin edebilir ~|~

TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nın düzenlediği ve uygulamaya yönelik çalışan sektör temsilcileri, yasa hazırlayıcıları, yerel yönetici, araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getirerek üçüncüsünü düzenlediği Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi, 8?10 Haziran 2007 tarihlerinde Mersin'de gerçekleştirildi.

Sonuç bildirgesinde Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 74'ünün ithal edildiğine işaret edilerek, resmi çalışmalara göre dışa bağımlılık oranının 2010'da yüzde 71, 2015'de yüzde 68, 2020 yılı için yüzde 70'ler seviyesinde olacağı belirtildi. 2006 yılında Türkiye'nin toplam enerji tüketiminin 93 milyon ton eşdeğer petrol (MTEP) olarak gerçekleştirildiğinin altı çizilen bildirgede, şu tespitlerde bulunuldu: "Tüketim oranı ise her yıl yüzde 5 civarında artmaktadır. 2006 yılında enerji ithalatı için 28,5 milyar dolar ödenmiştir. Bu değer toplam ihracatın yaklaşık dörtte birine karşılık gelmektedir."

Güneş enerji deposu
Bildirgede, güneş enerjisi konusunda şu noktalara dikkat çekildi: "Temiz ve tükenmez bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi açısından Doğu Karadeniz hariç bir 'güneş ülkesi' diyebileceğimiz Türkiye'nin yıllık ortalama toplam güneşlenme süresi 2.640 saattir ve bu günlük toplam 7,2 saate karşılık düşmektedir. Türkiye'nin brüt güneş enerjisi potansiyeli 87,5 Milyon Ton Eşdeğer Petrol (MTEP) olarak belirtilmektedir. Bunun 26,5 MTEP'i ısı üretimine, 8.75 MTEP'i ise elektrik enerjisi üretimine elverişli miktarlar olarak belirtilmektedir. Bu veriler güneş enerjisi potansiyeli bakımından oldukça zengin bir ülke olduğumuzu göstermektedir.

Ancak bu enerjinin sadece yüz binde ikisinden yararlanılmaktadır. Öte yandan şu anda yalnızca 18 milyon konut içinde yalnızca 3,5?4 milyon konutta güneş enerjili sıcak su sistemi bulunduğu gözetilmelidir. Bu sistemlerin ülkemize enerji getirisi yaklaşık olarak 500?600 milyon dolardır. Oysa yalnızca bu sistemin yaygınlaştırılmasıyla bu alandan 3?3,5 milyar dolar daha ısıl enerji katkısı gerçekleşebileceği öngörülmektedir. Yılda metre kareye ortalama 1311 kWh ışınım şiddeti düşen ülkemizde bu enerjinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasını sağlayacak yerli ve yeni teknolojilerin ülkemizde üretimi ve kullanımının sağlanması mümkündür."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.