31 Temmuz 2014 Perşembe 00:04
Güneş enerjisinde ithalat sıkıntısı
Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve yerli fotovoltaik panel üreticileri sektörün gelişimine yönelik sorun ve önerileri sunmak üzere Enerji Bakanlığı’nı ziyaret etti.
GÜNDER üyeleri Bakanlığa ilettikleri taleplerinde; güneş enerjisi sektörünün öncelikli olarak niteliksiz ithalata karşı koruma beklediğini belirterek, kamu alımları da dahil olmak üzere yerli üreticinin desteklenmesini istediler. Toplantıda GÜNDER heyeti, sektör olarak beklentilerini yazılı olarak Bakanlığa sundu. Sektör olarak öncelikle yerli üretimin sağlıklı gelişimi ve korunması konusunda destek beklediklerini belirten GÜNDER üyeleri, sorunların çözümünde gözden kaçırılmaması gereken en önemli hususun önce koruma önlemlerinin alınması, ardından iç pazarın geliştirilmesi yönünde çalışmaların yürütülmesi olduğunu belirttiler. Bakanlığa sunulan bildiride şu konulara değinildi: “İspanya ve İtalya örneklerinde görüldüğü üzere; iç pazarın geliştirilmesi ardından pazar koruma önlemlerinin alınmış olması, birkaç yıl içerisinde yerli üretimi dış tehditlerle baş edemez duruma getirmiştir. Bu konuda koruyucu önlemlerin uygulamaya geç başlanmasından dolayı, rekabet edemeyen ulusal güneş enerjisi sektörü tüm paydaşları ile zarar görmüştür. İthalata karşı koruma önlemleri ve anti damping tedbirlerinin uygulamaya başlama süresi 9-15 ay arasında değişmektedir. Bu da günümüz koşullarında uzun bir süre olup, pazar dengeleri her an değişebilmektedir.”

Kamu alımlarında yerli ürün tercih edilmelidir

Kamu alımlarında yerli fotovoltaik panel üreticilerinin ürünlerinin alınması sağlanması gerektiğine dikkat çekilen bildiride, diğer maddeler ise şöyle sıralandı:  
“1. Başta Kalkınma Ajansları olmak üzere kamu tarafından finansal desteklenen projelerde yerli fotovoltaik panel üreticilerinin ürünlerinin alınması şartı getirilmelidir.  
2. Örnek şartnamaler hazırlanarak kamu alımlarında bunların kullanılması sağlanmalıdır. Sistemin etkinliğinin artırılması için Lisanssız Üretim ile ilgili tüm sürecin hızlandırılması sağlanmalıdır. Yaklaşık 6-9 ay süren başvurular vardır. Başvuru esasları, Bakanlıklar arası oluştulacak bir Komisyon tarafından belirlenip, tüm başvurular için aynı prosedür uygulanmalıdır.
3. 1 MW ile 1KW başvuru süreç ve maliyetleri aynıdır. Sürecin kısaltılması bireysel tüketimi ve yatırımını teşvik edecektir. Küçük güçteki kurulumlara yönelik tip proje uygulaması geliştirilebilir.
4. Lisanssız üretim ile çatı uygulamaları ayrılmalıdır. Çatı uygulamalarında süreç yalınlaştırılarak, sorumluluk dağıtım şirketlerine devredilebilir.
5. Çatı kiralama mevzuatı oluşturularak bina ile çatı sahipliği ayrılabilir, böylelikle atıl çatılar enerji üretimine yönelik kullanıma açılabilir.
6. Güneş Enerjisi Santrali tesisleri için yeni bir finansman modeli kurulmalıdır. Bu konu ile ilgili olarak bankalar, finans kurumları ve Bakanlık arasında bir çalışma yapılabilir.
7. Proje onayı ve/veya kabulü için taşra teşkilatı olan 3. taraflara bu yetki devredilerek zaman kayıpları önüne geçilebilir.
8. Tarımsal sulamada uygulamayı yaygınlaştırmak adına tarım alanına kurulabilecek sulama tesislerinin ihtiyacı için panel yerleştirilmesine izin verilmeli ve sulama kooperatiflerine özel uygulamalar yapılmalıdır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137