18 Eylül 2009 Cuma 00:00
Günümüz ekonomi anlayışı parayı satanların önünü açmaktadır
Liberal ekonomilerde değişim aracı olarak dolaşımda olan para maliyetlidir. Maliyetli para, üretimde daralmaya ve pahalılığa neden olur. Satın alma gücünün azalmasına yani talep daralmasına yol açar. Arz?talep dengesi bozulur. ~|~

 

Üretilen mal ve hizmetler değerinin üzerinde piyasalara arz edilir. Çeşitli yollarla piyasalardan paranın faizle çekilmesi mübadelenin sağlıklı gerçekleşmesine engel teşkil eder. Liberal anlayış, "Her arz kendi talebini oluşturur" şeklinde ifade edilen "miktar teorisi" nin bir neticesi olarak, parasal büyüklükler üzerinde oynamamaya çalışarak, belli bir parasal taban hedeflemesi yapıp mümkün olduğunca bu parasal miktarı koruma gayretinde olmuştur.

Kapitalizm piyasaya para satanların önünü açıyor
Paranın piyasalardan faizle çekilerek belli ellere doğru akışının sağlanması ve paraya olan ihtiyacın emisyonla piyasalara iadesinin miktar teorisiyle engellenmesi, piyasalara para satanların önünü tamamen açmış oldu. Liberal anlayışın hâkim olduğu ekonomilerde piyasalar tüketim kabiliyetini kaybeder ve en temel ihtiyaçlar bile mübadele ile gerçekleştirilememiş olur. Günümüz ekonomilerinde tüketicinin mal ve hizmete olan ihtiyacı her geçen gün artmasına rağmen aynı oranda mübadele kabiliyeti azalma gösterir. Bu süreç ekonomilerde resesyon ve deflasyonun habercisidir.

Hem depolar dolu, hem de insanlar aç
Artan dünya nüfusunun tüketim yapamaması, üretim miktarının yetersizliğinden değil, insanların o tüketimi yapacak paradan mahrum olmalarından kaynaklanmaktadır.
Üretim problemi olmayan bir dünyada insanlar açlıktan ölüyor, diğer taraftan üretilen mallar depolarda stoklanıyorsa; bunun sebebi mübadeleyi gerçekleştirmek için gerekli olan paranın ve yeterli talebin piyasalarda bulunmamasıdır.

MEM'de dolaşımdaki para maliyetsizdir
Milli Ekonomi'de mübadele için dolaşımda olan para maliyetsizdir. Paranın spekülatif alanlardaki kârlılığını sıfır limitine yaklaştıran bu anlayış, paranın piyasalara dönmesini, serbestçe dolaşımını ve reel ekonomiye katkısını sağlamaktadır. Mübadelenin yaygın şekilde yapılmasını sağlayan Milli Ekonomi Modeli, üretilen mal ve hizmetlerin değerinde mübadele yapılabilmesi için arz ve talebin denge noktasına ulaştırılmasını şart koşmaktadır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER:


Prof.Dr. Peter Fako / Macaristan
MEM, Kapitalizmi darmadağın ediyor
Prof. Dr. Baş kapitalizmin tezgahını darmadağın ediyor. Kapitalist ekonomi, hepimizin bildiği gibi, diyor ki, ihtiyaçlar sınırsız, imkanlar sınırlıdır. Bu, aslına bakarsanız, insanlar arasındaki mevcut farklılıkları vurgulamak ve bunları bir sisteme oturmak adı altında zengin tarafından fakirin bir yerde sömürülmesidir. Prof. Dr. Baş'ın Modeli'nden öğrendim ki gerçekte kaynaklar sınırsız, ihtiyaçlar ise sınırlıdır ve bu yaklaşım kesinlikle doğrudur.
Kapitalizmin temelleri sarsıldı
Kapitalist yaklaşımın faiz dolayısı ile genel olarak ekonomik yapıya verdiği zararlar, Milli Ekonomi Modeli içerisinde ayrıntılı olarak ifade edilmiş bulunuyor. Böylece Prof. Dr. Baş, kapitalizmin önemli temellerinden birini sarsıyor. Sayın Prof. Dr. Baş'ın Avrupa Birliği konusundaki, Avrupa liderleri konusundaki görüşleri ve Avrupa Birliği'nin bir entegrasyonu derinleştirme çabası konusundaki değerlendirmeleri de birçok eksikliklere ışık tutuyor. Prof. Dr. Baş'ın yaklaşımı çok ama çok farklı ve matematiği oluşturulacak kadar bilimsel bir yöntem.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.