02 Nisan 2009 Perşembe 00:00
Hakikatte kadın ve aile, birbiriyle güçlenen iki temel unsurdur
Hakikatte aile ve kadın, birbiriyle var olan ve güçlenen iki temel kavramdır. Tarihimizde bu temel kurumun devamı için, ona ve kadına gerekli değer verilmiş iken; komünist rejimler, aile kurumunu özellikle reddetmektedirler. ~|~

 

Marksizm, bu kurumu parçalama yönünde özellikle görüşler beyan etmiştir. Konuyla ilgili olarak, Çin'in Şangay şehrinde çıkan Wenhuipas gazetesinin 1967 Aralık ayında yayınlanan sayısındaki, 'Aile Eleştirisine Yönelmek Seçkin Bir Tutumdur' başlıklı yazısına şöyle bir bakalım; Kültür Devrimi sırasında çıkan makalede şunlara dikkat çekilmekteydi:
"Ana?baba ve çocukların, kocaların ve karıların değişimi, bazen pek erken olmasına rağmen verimli sonuçlar getirmektedir. Mesela, Şangay'ın bir mahallesine bakalım. Büyük proleter kültür devriminin yarattığı kasırga, çekirdek toplumsal bir teşkilat birimi olarak her yerde etkisini göstermiştir. Böylece binlerce yıl yaşamı yönlendiren gelenek, görenek ve adetler aileden koparıp atılmıştır. Şimdi aile içinde bir takım büyüklere değil, Mao düşüncesini bayrak edenlere itaat edilmelidir. ? Hatta bilinen geleneksel aileden tamamen farklı olan bu ailede, bizzat eş ve babanın kim olduğu belli değildi. Kadın da kolektiflikten nasibini almıştı".

Oysa milletlerin varlığı daha önce de belirttiğimiz gibi üç ana sosyal kurumun varlığı ile mümkün olmaktadır; aile, devlet ve ordu? Liberal?kapitalsit toplumlarda özellikle üretim ortamında ezilen kadın işçilerin haklarını savunmak için ortaya çıkan Marksizm, kadını patronların ücretli kölesi olmaktan çıkarıp, sosyalist toplumlarda devleti yöneten insanların ücretsiz kölesi yapmıştır. Aile kavramının yıkılması ile sözde özgürleştirilen kadın, ortak bir kullanım aracı olarak belki de en ciddi istismarını yaşamıştır.

Sosyal Devlet/Milli Devlet anlayışında kadına verilen değer, diğer anlayışlardan çok farklıdır. Kadının gerçekte kim olduğundan yola çıkılarak, kadına gerçek hürriyet ve toplumda hak ettiği yer verilmektedir. Milli Devlet'in kadına bakışını ortaya koyarken birkaç alt başlık etrafında konuyu ele alacağız. Bunlar sırası ile, kadın ve aile, kadın ve hürriyet, kadın ve çalışma hayatıdır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kalemindenSOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu / İstanbul Üniversitesi
Sosyal adalet için tek adres
Uygulanan ekonomik sistemler, karma ekonomi modelinden önceleri plansız daha sonra planlı liberal kapitalist ekonomi modeline doğru bir gelişim göstermiştir. Bu sistem mutlu bir azınlığı zenginleştirirken, işsizliği artırmış ve insanlarımızın büyük çoğunluğunu asgari ücretle çalışmaya mecbur etmiştir. Bugün yaklaşık bir milyon civarındaki vatandaşımız açlık sınırının altında ve yine yaklaşık 19 milyon vatandaşımız da yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edilmiş bulunmaktadır. Çıkarılan azınlıklara ve ecnebilere ilişkin Vakıflar Kanunu ile yabancı vakıflara yeni kapitülasyonlar verilmektedir. Türk halkının vergi yükü artırılırken, AB ile yapılan işlerin hepsi vergiden muaf hale getirilmiştir. AB'ye girmemiz şiddetle savunulurken, AB'nin Türkiye'ye ne gibi bir yarar sağladığı sorulmamakta ve bağımsızlığımızın ne olacağı sorgulanmamaktadır. Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Devlet?Sosyal Devlet modeli ile bütün ulusların kendi kendine nasıl yetebileceklerinin nasıl kalkınabileceklerinin anahtarı olan Mili Ekonomi modelini uygulayarak dünyanın beklediği barışa sosyal adalete ve demokrasiye ulaşabileceklerinin adresini göstermektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100