16 Temmuz 2007 Pazartesi 00:00
Hayvancılık acil tedbir bekliyor
Geçen 10 ayda arpanın yüzde 40, hububat ve yem hammaddelerindeki fiyat artışının yüzde 100'leri geçmesi besicilikle uğraşan çiftçileri endişelendiriyor ~|~

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem?Bir) Başkan Yardımcısı Bekir Taşkaldıran, geçen 10 ayda 245 YTL/Ton'dan 420 YTL/Ton'a çıkan arpa ve genelde yüzde 40, bazı kalemlerde ise yüzde 150'ye varan hububat ve yem hammaddelerindeki fiyat artışının, besicilikle uğraşan çiftçileri endişelendirdiğini söyledi.
Taşkaldıran, "Besleme maliyetlerinde yüzde 50'ye varan artışa rağmen nihai üründe (ette, sütte) artışın olmaması halinde besici ve süt üreticileri, büyük zararlara uğrayacakları için hayvanlarını kesime gönderecekler. Yemdeki fiyat artışı ve hayvanların kesilmesi ise arzı azaltarak, mamullerin fiyat artışına neden olacak ve bu da enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkileyecektir" dedi.

Sıkıntı artıyor
Taşkaldıran, yaptığı yazılı açıklamada, 2007?2008 hububat hasat sezonunda hayvan beslemede kullanılan hammaddeler açısından "olağanüstü kritik bir durum" yaşandığını belirterek, ülke genelinde neredeyse hasat sonuna yaklaşılmış olunmasına rağmen hammadde temininde zorluk çekildiğini ve bu durumun fiyatlarda rekor artışlara neden olduğunu bildirdi.

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak Türkiye'de yaşanan kuraklık nedeniyle, hububat rekoltesinde azalma olacağı endişesi ile başlanan hasat sezonunun sonu yaklaştıkça, yem sektörü temsilcilerinin sıkıntılı günler yaşamaya başladığını ifade eden Taşkaldıran, "TMO'nun 320 YTL/Ton alış, 360 YTL/Ton satış fiyatı açıkladığı arpa rekoltesindeki düşüş ve fiyat artışı beklentisi içinde olan çiftçinin arpasını piyasaya sürmemesi, serbest piyasadaki arpanın TMO'nun satış fiyatının çok daha üstünde oluşmasına neden oluyor" diye konuştu.

Geçen 10 ayda 245 YTL/Ton'dan 420 YTL/Ton'a çıkan arpa ve genelde yüzde 40, bazı kalemlerde ise yüzde 150'ye varan hububat ve yem hammaddelerindeki fiyat artışının besicilikle uğraşan çiftçileri endişelendirdiğini vurgulayan Taşkaldıran, besleme maliyetlerinde yüzde 50'ye varan artışa rağmen nihai üründe (ette, sütte) artışın olmaması halinde besici ve süt üreticilerinin, büyük zararlara uğrayacakları için hayvanlarını kesime göndereceğini dile getirdi. Taşkaldıran, "Yemdeki fiyat artışı ve hayvanların kesilmesi ise arzı azaltarak, mamullerin fiyat artışına neden olacak ve bu da enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkileyecektir" dedi.

Sektör desteklenmeli
Taşkaldıran, bu olumsuz gelişmeler karşısında acilen girdilerin yüzde 75'ini teşkil eden ve karma yemi kullanan hayvancılık sektörüne, geçmiş yıllarda olduğu gibi karma yem alımlarında destek pirimi uygulanması gerektiğini ayrıca KDV'nin düşürülerek üreticilerin maliyet artışından da korunmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Tşkaldıran, şunları söyledi:
"Yem sektörü ile hayvancılık sektörü için mağduriyet, aciliyet ve olağanüstü durum yılı olan 2007 ve 2008 yıllarında destekleme adına alınacak kararlar bir an önce belirlenerek hayata geçirilmelidir. Geçen yıllarda olduğu gibi hayvancılık işletmelerinin en önemli girdisi olan karma yeme yüzde bazında destek verilmesi en mantıklı çözümdür. AB ve Dünya'da kullanılan alternatif yem hammaddeleri ithalinin kolaylaştırılması ile tüm yem hammaddelerinin ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranlarının tekrar gözden geçirilerek uygun seviyelere indirilmesi, soruna çözüm getirmesi açısından büyük önem taşımaktadır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137