25 Mart 2006 Cumartesi 00:00
Hayvancılık sektöründeki hastalıklar pahalıya patladı
Hayvanlardaki şap, brusella, çiçek, kuduz, tüberküloz, şarbon, koyun ve keçi vebası hastalıkları kontrol altına alınamayınca, yıllık ekonomik kayıp 2,7 milyar YTL oldu ~|~

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türkiye'de, şap, brusella, çiçek, kuduz, tüberküloz, şarbon, koyun ve keçi vebası gibi hayvan hastalıklarının kontrol altına alınamadığını ve hastalıklar nedeniyle yıllık 2,7 milyar YTL ekonomik kayıp oluştuğunu bildirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı "AB Uyum Sürecinde Hayvancılığımızın Sorunları" adında bir rapor hazırladı. Bakan Mehmet Mehdi Eker tarafından Bakanlar Kurulu toplantısında sunulan raporda, hayvan hastalıkları ile mücadele için bütçede ayrılan ödeneklerin yetersizliğinden şikayet edildi. Raporda, sektördeki kayıtdışılığa dikkat çekilirken, kaçak hayvan hareketlerinin de etkin bir şekilde kontrol edilmediği vurgulandı. Rapora göre, Türkiye'de, 10 milyon 69 bin büyükbaş, 31 milyon 580 bin baş küçük hayvan bulunuyor. Toplam 10 milyon 679 bin ton süt üretiminin ancak 3 milyon tonu sanayide işleniyor. Toplam 850 bin ton olan et üretiminin de sadece yarısı (447 bin tonu) kayıtlı. 28 milyon ton kaba, 6 milyon ton kesif yem üretiliyor.

Tarım sektöründe 3 milyon 75 bin 516 tarım işletmesi bulunurken, bunlardan yüzde 2,3'ünde, 72 bin 582'sinde sadece hayvancılık yapılıyor. Bu rakam, Türkiye'de hayvancılığın, tarım sektöründe olması gerektiğinden çok az paya sahip olduğunu gösterirken, işletmelerin çok küçük ve dağınık olduğuna da dikkat çekildi. Raporda, Hayvan Kimlik Sistemi verilerine göre hayvan mevcudunun yüzde 80'i kayıt altına alınmasına karşın, işletmelerin tamamının kayıt altında olmadığı belirtildi. Teknoloji kullanımının yetersiz, geleneksel işletmecilik anlayışının hakim olduğu kaydedildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, şap, brusella, çiçek, kuduz, koyun?keçi vebası, tüberküloz, şarbon hastalıklarının kontrol altına alınamadığını, bu hastalıkların canlı hayvan ve hayvansal ürün ihracatını olumsuz etkilediğini açıkladı. Raporda, "Hastalıkların neden olduğu yıllık ekonomik kayıp, süt ve et üretimimizin yüzde 25'in eş değerdir. Bu da yaklaşık 2,7 milyar YTL'dir" dendi. Brusella, tüberküloz, şarbon gibi hayvanlardan insanlara bulaşan ''zoonoz hastalıklar"ın insan sağlığı ve gıda güvenliği bakımından da önemli olduğu vurgulanan raporda, kaynak yetersizliği nedeniyle tazminatlı hastalıklarla etkili mücadele yapılamadığı, sadece tüberküloz ve brusellada tazminat ödemeleri için 1,7 milyar YTL kaynak gerekmesine karşın, bütçede hayvan hastalıkları ile mücadele amacıyla toplam 20 milyon YTL ödenek ayrıldığına dikkat çekildi. Kamuda veteriner hekim ve yardımcı personel açığı olduğu da kaydedilen rapora göre, norm kadroda 5 bin veteriner hekim gösterilmesine karşın, mevcut veteriner hekim sayısının 1935'te kaldığı, bakanlığın 6 bin 100 sağlık ve teknik personel kadrosu talep ettiği belirtildi. Raporda, yurtiçi ve yurtdışından kaçak hayvan hareketlerinin etkin bir şekilde kontrol edilemediği de vurgulandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137