08 Şubat 2007 Perşembe 00:00
Hazinde'den yatırımcı klavuzu

Hazine Müsteşarlığı, Şubat 2007 İç Borçlanma Stratejisi kapsamında gerçekleştireceği ''TÜFE'ye Endeksli Devlet Tahvili İhalesi''ne dönük yatırımcı kılavuzu hazırladı.

~|~

Hazine'den yapılan yazılı açıklamada, Şubat 2007 İç Borçlanma Stratejisi çerçevesinde 19 Şubat 2007 tarihinde 21 Şubat valörlü olarak TÜFE'ye Endeksli Devlet Tahvili ihalesi gerçekleştireceği hatırlatıldı. Bu kapsamda, yatırımcıların söz konusu tahvillerin yapısı ve fiyatlandırılması hakkında bilgilendirilmesi ile teknik altyapılarını oluşturmalarını teminen ''yatırımcı kılavuzu'' hazırlandığı bildirilen açıklamada, bu kılavuza ''www.hazine.gov.tr/TUFE/Tufe_brosur.pdf'' internet adresinden ulaşılabileceği belirtildi. Açıklamada ayrıca, yatırımcıların söz konusu tahvillerle ilgili olarak sorularını e?posta yoluyla ''cpi.linked@hazine.gov.tr'' adresine iletebileceği ifade edildi.

Hazine Müsteşarlığı'nın hazırladığı Yatırımcı Kılavuzu'nda TÜFE'ye Endeksli Devlet Tahvillerinin, reel getiri garantisi vermek suretiyle yatırımcılara farklı bir varlık seçeneği sunduğu belirtilirken, söz konusu tahvillerin enflasyondaki değişmelere rağmen değişiklik göstermeyen öngörülebilir net getiri sağlaması bakımından yatırımcılar açısından tercih edilen yatırım araçları olduğu kaydedildi. Enflasyon belirsizliğinin getiri üzerindeki olası risklerini bertaraf eden TÜFE'ye Endeksli Devlet Tahvilleri yatırımcılarının daha uzun vadeler için yatırım yapmasına da olanak sağladığına işaret edilen kılavuzda, bu tahvillerin ihraç edildiği ülkelerde 40 yılı aşan vadelerde ihraç gerçekleştirildiği belirtildi. Senetlerin ana para ödemelerinin herhangi bir şekilde değer kaybına uğramadığına dikkat çekilen kılavuzda, şunlar kaydedildi: ''Dolayısıyla yatırılan anaparanın satın alma gücü herhangi bir sabit getirili yatırım aracında enflasyon etkisiyle aşınırken, TÜFE'ye Endeksli Devlet Tahvillerinde ana para nominal olarak korunmakla kalmayıp satın alma gücü de korunmaktadır. Faizler de aynı şekilde korunmaktadır. TÜFE'ye Endeksli Devlet Tahvillerinin vadesine kadar gerçekleşecek dönemdeki enflasyon seviyesi ne olursa olsun ödenen reel getiri sabittir.''

Tahvilin yapısı

Tahvilin yapısı hakkında da bilgi verilen kılavuzda, TÜFE'ye endeksli devlet tahvilinin, 5 yıl vadeli ve 6 ayda bir kupon ödemeli olduğu ve bunun tek fiyat ihale yöntemi ile ihraç edileceği bildirildi.Bu çerçevede, ihalede kabul edilen en düşük fiyat (en yüksek getiri) bütün tekliflere aynı şekilde uygulanacağına işaret edilen kılavuzda, yatırımcıların reel kupon oranının Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiği 100 YTL nominal değerli tahviller için fiyat teklifinde bulunacağı belirtildi. Hazine ihalelerinin asgari 100 YTL üzerinden teklif vermek suretiyle yerli, yabancı, kurum veya birey bütün yatırımcılara açık olduğu ifade edilen kılavuzda, tahvilin enflasyon farkı hariç 6 aylık reel kupon oranının, ihalenin yapılacağı 19 Şubat 2007 tarihi öncesi yapılacak haftalık ihale duyurusunda yer alacağı belirtildi. Söz konusu reel kupon oranının da, senedin vadesi boyunca sabit kalacak olup, enflasyon değişiminden herhangi bir şekilde etkilenmeyeceğine dikkat çekilen kılavuzda, yatırımcılara dönük şu bilgilere de yer verildi: ''Tahvile ilişkin tüm ödemelerde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) kullanılacaktır. TÜFE ile ilgili ayrıntılı açıklamalar http://www.tuik.gov.tr/ adresindeki internet sitesinde yer almaktadır. İtfa tarihinde tahvilin ana parasının enflasyona maruz kalan kısmına ilişkin enflasyon değerleme farkı yatırımcıya ödenecektir. Kupon ödemeleri, 6 ayda bir gerçekleştirilecek kupon ödemeleri de anapara gibi enflasyona karşı korunacaktır. Tahvilin ana parası, itfa tarihinde nominal değeri üzerinden ödeme garantilidir. Bu çerçevede, itfa tarihindeki referans endeksin ihraç tarihindeki endeksten düşük olması durumunda nominal değer olan 100 YTL üzerinden ödeme gerçekleştirilecektir.''
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.