22 Ağustos 2008 Cuma 00:00
Hazine alacağını tahsil edemiyor
Hazine bir taraftan borçlarını ödemek için faizle borç alırken, diğer taraftan alacağını tahsil edemiyor. Temmuz sonu itibariyle alacak 115.8 milyar YTL'ye yükseldi. ~|~

 

Hazine Müşteşarlığı'nın Temmuz ayı sonu itibariyle alacağı 115.8 milyar YTL'ye ulaştı. Alacaklar içinde en yüksek paya 93.3 milyar YTL ile Tassaruf Mevduatı Sigorta Fonu sahip olurken, bunu 13.3 milyar YTL ile mahalli idareler izledi. Öte yandan Hazine, Temmuz ayı itibariyle alacağının 2.5 milyar YTL'sini tahsil etti.

61 milyar YTL'si vadesi geçmiş alacak
Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Temmuz ayı sonunda 115 milyar 803.1 milyon YTL'ye ulaşan alacak stoku içinde 60 milyar 894.5 milyon YTL'lik bölümünü ise vadesi geçmiş alacaklar oluşturuyor. Henüz vadesi gelmemiş alacakların faiziyle birlikte toplam tutarı da 54 milyar 908 milyon YTL düzeyinde bulunuyor.

Alacağın 93.3 milyar YTL'si TMSF'den
Hazine alacak stoku içinde en büyük bölümü, bankacılık operasyonlarının finansmanı kapsamında, el konulan bankaların mali yapısının düzeltilmesine yönelik olarak TMSF'ye ikrazen ihraç edilen DİBS'ler dolayısıyla TMSF'nin geri ödemesi gereken para oluşturuyor. Hazine'nin bu kapsamda TMSF'den alacağı Temmuz sonu itibariyle 93 milyar 339.8 milyon YTL düzeyinde bulunuyor. Bunun da 53 milyar 221.2 milyon YTL'lik bölümünün vadesi geçmiş durumda. TMSF'nin el koyduğu bankalardan gelen portföyündeki varlıkları değerlendirerek Hazine'ye olan borcunu kapatamaması nedeniyle vadesi geçmiş borç stoku giderek büyüyor. Hazine'nin, TMSF'den henüz vadesi gelmemiş alacağı ise 40 milyar 118.6 milyon YTL düzeyinde bulunuyor.

Yerel yönetimler dış borç alıyor, Fatura Hazine'ye kesiliyor
Hazine'nin yerel yönetimlerden, büyük bölümü kullanılan dış kredilere verdiği garantiler kapsamında, borçlusu ödemediği için yaptığı üstlenimlerden kaynaklanan toplam alacağı Temmuz sonu itibariyle 13 milyar 475.6 milyon YTL oldu. Yerel yönetimler içinde Hazine'nin en fazla alacağı 4 milyar 373 milyon YTL ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşları olan ASKİ ve EGO'dan bulunuyor. Bunu da 4 milyar 273.7 milyar YTL ile İzmit Büyükşehir Belediyesi izliyor. Hazine'nin Temmuz sonu itibariyle KİT'lerden 5 milyar 750.2 milyon, merkezi yönetime bağlı kuruluşlardan 1 milyar 411.5 milyon, kamu işletmelerinden 117.3 milyon, kamu bankalarından 578.2 milyon, sigorta şirketlerinden 64.8 milyon, organizasyonlardan 31.7 milyon YTL alacaklı olduğu belirlendi. Hazine'nin özel sektörden de şirketler, vakıflar ve organize sanayi bölgeleri olmak üzere toplam 1 milyar 55 milyon YTL alacağı bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137