11 Haziran 2007 Pazartesi 00:00
Hazine arazileri bir bir satılıyor
Maliye Bakanlığı rantı yüksek Hazine arazilerini, açık arttırma usulü ile satmaya hazırlanıyor ~|~

Maliye Bakanlığının Başbakanlığa gönderdiği Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik Taslağıyla, kamu taşınmazlarının satışı, kiralanması ve trampası, arsa veya kat karşılığı inşaat yaptırılması ile ön izin verilmesi ve ecrimisil işlemlerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenleniyor.

Uygulamada sadelik sağlanmasını öngören Yönetmelik Taslağı ile konuya ilişkin farklı yönetmelik ve tebliğlerde yer alan düzenlemeler de tek başlık altında toplanıyor. Ayrıca sözleşmeler ve şartnameler standart hale getiriliyor.
Resmi Gazetede yayınlanmasını takip eden ayın başında yürürlüğe girecek Yönetmelik Taslağıyla, Hazine arazilerinin İhale Kanununda yapılan değişikliğe paralel açık arttırma yolu ile satılmasına da olanak sağlanıyor.
Halen Özelleştirme İdaresi Başkanlığının kullandığı yöntemin Maliye Bakanlığınca uygulanmaya başlanmasıyla, belli tutarı aşan ihalelerde pazarlık usulü ile açık arttırmaya gidilecek.

2007 bütçesinde 750 bin YTL olarak öngörülen sınırın üzerindeki ihalelerde, kapalı zarf usulü ile tekliflerini ileten en yüksek 3 teklif sahibi, açık artırmaya alınacak ve Hazine taşınmazı pazarlık sonunda en yüksek teklifte bulunan kişi ya da kuruluşa satılacak. Bu şekilde Hazineye ait taşınmazların satışından, daha yüksek bir gelir elde edilebilecek.

Kat karşılığı inşaat
Yönetmelik taslağında yer alan diğer bazı düzenlemeler de şöyle sıralanıyor:
? Hazine taşınmazı üzerinde inşa ettirilecek yapı veya yapıların Hazineye bırakılacak kısmının ya da bağımsız bölümlerinin bedeline karşılık, Hazine taşınmazından belirli bir arsa payı verilerek kat karşılığı inşaat yaptırılabilecek.
? Farklı ilçe sınırları içinde bulunan taşınmazlarla ilgili işlemler, taşınmazların yüzölçümünün miktar olarak daha fazla bulunduğu yer defterdarlık veya mal müdürlüğünce gerçekleştirilecek.
? Toplu satış yapılabilecek. İmar planı veya fiili durum nedeniyle birlikte ihale edilmesinde Hazine yararı bulunan taşınmazlar için tek ihale yapılabilecek. Bu şekilde, imar durumu için birleştirme şartı gereken taşınmazların tek elde toplanmasına da imkan sağlanacak.

Deniz yüzeyleri

? Yat limanı ve turizm amaçlı deniz yüzeyi kullanımlarında kira bedeli tespitinde yöntem değişecek. Buna göre, deniz turizmi araçlarına güvenli bağlama, karaya çekme, bakım, onarım ve sosyal hizmetler sunan deniz turizm tesisleri yapılmak amacıyla ön izin, kullanma izni ve irtifak hakkı talep edilen alanda projelendirilmiş veya mendireklerle çevrilmiş deniz yüzeyinin de bulunması halinde, deniz yüzeyinin ön izin veya kullanma izni metrekare birim bedeli; proje sahasındaki kara parçası için yönetmelik hükümlerine göre tespit edilen ön izin, kullanma izni ve irtifak hakkı beher metrekare bedelinin yüzde 10'undan az olmayacak. Kirada ise söz konusu bedel ilk yıl için taşınmazın emlak vergisine esas metrekare birim değerinin yüzde 5'inden düşük tespit edilemeyecek.
Maliye bakanlığı yetkilileri, öngörülen bu düzenleme ile deniz yüzeyi kiralarında bir miktar düşüş beklediklerini söylediler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137