05 Aralık 2004 Pazar 00:00
Hazine'nin işi borç ödemek
Hazine, Ekim 2004-Eylül 2005 döneminde 148.3 katrilyon liralık iç borç geri ödemesi yapacak. Hazine'nin tespitlerine göre, dokuz aylık dönemde borçlanmanın ortalama vadesi geçen yıla oranla üç ay arttı ~|~ Hazine Müsteşarlığı Kamu Borç Yönetimi Raporu'na göre, bu yıl Ekim sonu itibariyle Ekim 2004?Eylül 2005 döneminde mevcut borç stoku üzerinden toplam 148.3 katrilyon lira tutarında kesinleşmiş iç borç ödemesi gerçekleştirecek. Ancak ödemeler, faiz ve döviz kuru gerçekleşmeleri ile yeni borçlanmalara bağlı olarak değişebilecek. Söz konusu kesinleşmiş iç borç ödemesinin 120 katrilyon lirası TL cinsinden, 28.3 katrilyon lirası döviz cinsi ve dövize endeksli senetlerin ödemelerinden kaynaklandı. İç borç stoku Ekim sonu itibariyle 225.6 katrilyon lira düzeyinde bulunuyor. Kamu Borç Yönetimi Raporu, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasası gereği üçer aylık dönemler itibariyle hazırlanıyor. Raporun Temmuz?Eylül 2004 dönemine ilişkin gelişme ve değerlendirmelerini içeren son sayısı yayımlandı. Rapora göre, 2005?2009 yılları arasında konsolide bütçe dış borç geri ödemeleri kapsamında toplam 59.4 milyar dolar borç servisi yapılması öngörülüyor. Bu ödemelerin yüzde 76'sı (44.9 milyar dolar) anapara, yüzde 24'ü (14.5 milyar dolar) faiz ödemelerinden oluşuyor. Aynı dönemde, toplam ödemelerin yüzde 59'u (35.2 milyar doları) kredilerden, yüzde 41'i (24.2 milyar dolar) ise tahvillerden kaynaklanıyor. Haziran sonu kurları ile hesaplanan Eylül 2004 sonu dış borç ödeme projeksiyonunda Uluslararası Para Fonu'na yapılacak ödemelerin beklenti bazında olduğu, bu ödemelerin, yükümlülük bazında yapılması imkanı bulunduğu vurgulandı. Eylül sonu itibariyle konsolide bütçe dış borç stoku 64.9 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Borç stoku 60.4 katrilyon

Hazine'nin raporuna göre, Hazine alacak stoku 2004 yılının üçüncü üç aylık döneminde bir önceki üç aylık döneme göre 3 katrilyon lira artış göstererek 60.4 katrilyon liraya ulaştı. Söz konusu artışın yüzde 76'sı bütçe dışı fonlardan kaynaklandı. Bütçe dışı fonlardaki yüksek oranlı artışın temel nedenini 2.2 katrilyon liralık artış ile Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun (TMSF) Hazine'ye olan borçları oluşturdu. Hazine garantilerinin üstlenilmesinden kaynaklanan ödemeler için Merkez Bankası nezdinde oluşturulan Risk Hesabı'ndan ise, kuruluşların mali imkanlarının yetersizliğinden dolayı, Temmuz?Eylül 2004 döneminde toplam 146.2 trilyon lira ödeme gerçekleştirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.