18 Ocak 2005 Salı 00:00
Her mahalleye ?mini vergi şubesi' dönemi başlıyor
Gelir İdaresi, köklü bir değişikliğe hazırlanıyor ~|~ Başbakanlıkta çalışmaları devam eden taslak ile vergi teşkilatı, hem idari yapılanma, hem müşteri hizmetleri hem de vergi kayıp ve kaçağını takip açısından yeni bir yapılanmaya tabi tutuluyor. Yeni düzenlemede, mahallelere vergi toplamak üzere, vergi şubeleri açılması da öngörülüyor. Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in koordinasyonunda yürütülen Gelir İdaresi Başkanlığı Taslağını yeniden düzenleme çalışmalarında, Vergi Konseyinin yine Dinçer'in görüşleri doğrultusunda hazırladığı model önerisi de Başbakanlığa sunuldu. Bu çalışmada yeni yapılandırmanın amacı, 'Gelir politikalarını en iyi hizmet anlayışı içinde adalet ve tarafsızlıkla uygulamak suretiyle, mükelleflerin vergi yasalarına gönüllü uyumunu tam ve zamanında yerine getirmelerini sağlamak' olarak ortaya kondu.

Sistem mükellef odaklı

Söz konusu çalışma ile yeni sistemde gelir idaresi, mükellef odaklı hale gelecek ve mükellef haklarını gözeten bir yapıya kavuşacak. Fonksiyonel örgütlemeyi içeren yeni modelde, birimlerde mükellef ve sektörler itibariyle bir örgütlenmeye gidilecek. Sorunların yerel düzeyde çözülmesi amacıyla da taşra teşkilatı, merkezle bütünlüğü bozulmadan güçlendirilecek. Çok kademeli organizasyon yerine daha yalın ve matriks yönetim anlayışı idareye egemen kılınacak.

Mini şubeler kurulacak

Yeni modelde vergi daireleri, yeni bir yapılanmaya tabi tutulacak. İşe boğulmuş vergi dairelerinin yerini ihtisas vergi daireleri alacak. Örneğin büyük illerde 1 adet Gelir Vergisi, 1 adet kurumlar vergisi, 1 adet serbest meslek kazançları, 1 adet dış ticaret vergi dairesi gibi vergi daireleri bulunacak. Bu şekilde vergi daireleri, meslek ve uzmanlık bazında oluşturulacak. Mükellefler, artık normal vergi işlemleri için vergi dairesine gelmeyecek. Bütün vergiler elektronik ortamda verilecek ve bu beyannameler doğrudan gelir idaresi bölge müdürlüklerine gidecek. Vergiler de, bankalara ya da yine elektronik ortamda EFT yoluyla yatırılacak. Böylece vergi beyanı, tahakkuk ve tahsilat işlemlerinden kurtulacak vergi daireleri, mükelleflerini yakından izleyip, vergi kayıp ve kaçağının da üzerine gidebilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137