15 Nisan 2006 Cumartesi 00:00
Hükümete istihdam uyarısı
İstihdamı arttıracak projesi olmayan AKP, Dünya Bankası tarafından da uyarıldı... Türkiye'deki istihdam oranı sadece yüzde 44'ken. AB'nin 15 ülkesinde bu oran ortalama yüzde 65'tir'' seviyelerinde seyrediyor ~|~

İşsizler ordusundaki artış hızlanırken, AKP yönetimi istihdamı arttıracak adımları atmıyor....Her geçen gün artan işsizlik ve daralan istihdam nedeniyle Dünya Bankası, hükümeti uyardı. Dünya Bankası, istihdam oluşturma ve işgücüne katılım düzeylerinin oldukça yavaş kaldığını açıkladı. 

Dünya Bankası tarafından hazırlanan Türkiye'de İşgücü Piyasası Raporu'nda yer alan bilgilere göre Türkiye'de istihdam oluşturma sürecinin nispeten yavaş kaldığı, bu durumun da toplum kesimlerine daha fazla olumsuz etki sağlayabileceği ve reformların devamı için desteği azaltabileceği vurgulandı.  Türkiye'nin 1980?2004 yılları arasında çalışma yaşındaki nüfusun 23 milyon arttığı, ancak bu dönem süresince sadece 6 milyon iş yaratılabildiği ifade edilen raporda, ''Bunun sonucu olarak ülkedeki istihdam oranı sadece yüzde 44'dür.

Bu da dünyadaki en düşük istihdam düzeyleri arasındadır. AB'nin 15 ülkesindeki bu oran ortalama yüzde 65'tir'' tespitine yer verildi.  Raporda, Türkiye'de kadınlar arasındaki düşük istihdam düzeyi olduğuna dikkat çekilerek, ayrıca eğitimli gençler arasındaki işsizliğin de çok yüksek düzeyde olduğu kaydedildi. Raporda, AB'nin Lizbon hedefine ulaşılabilmesi için Türkiye'nin 2010 yılına kadar 14 milyon iş yaratması gerekeceği, mevcut Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve istihdam büyüme oranlarının gerçekte oluşturulacak iş sayısının 1,5 milyon civarında olacağına işaret ettiği vurgulandı. Raporda, buna ilave olarak Türkiye'deki kayıtdışı ekonomiye de dikkat çekilerek, kentsel kesimdeki her 3 işçiden birinin ve kırsal kesimdeki her 4 işçiden 3'ünün hiçbir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmadığı belirtildi. Raporda, istihdam artışının yavaş olmasının önemli bir faktörü olarak ''Türkiye'de yeterli işgücü piyasası düzenlemelerinin bulunmaması'' gösterildi. Daha esnek bir istihdam politikası tavsiye edilen raporda, işçileri korumak amacıyla işsizlik sigortasının daha geniş kesimler tarafından ulaşılabilir olması önerildi.   İstihdam yaratmak için istikrarlı bir ekonomik büyümenin de öneminin vurgulandığı raporda, istihdam üzerindeki maliyetlerin azaltılması gerektiğine işaret edildi.

Tuhaf bir açıklama!
İşsizliği çözmesi beklenen AKP yönetiminden, çözüm yerine tuhaf bir açıklama geldi... Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, işsizliğin çözümü için mucize reçete bulunmadığını belirtirken, işsizliğin önlenmesi için öncelikli olarak büyümenin sürekli ve işsizliği alt edecek seviyede olması gerektiğini kaydetti. Devlet Bakanı Ali Babacan ise yüksek büyüme oranlarının istihdama yansımamasının, verimlilikteki olağanüstü artıştan kaynaklandığını savundu. Hazine Müsteşarlığı, Dünya Bankası, Devlet Planlama Teşkilatı ve Çalışma Bakanlığı tarafından düzenlenen "Türkiye'de İşgücü Piyasaları ve İstihdam Yaratılması" konulu konferansa Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu ve Dünya Bankası Ülke Direktörü Andrew Vorkink katıldı.

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, sosyal güvenlik reformunun birinci ayağını oluşturan ve sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında birleştiren Sosyal Sigortalar Kurumu Yasa Tasarısı'nın dün Meclis'ten geçmesinin ardından ikinci ayak olan Genel sağlık Sigortası ve Emeklilik Yasası'nın da gelecek hafta Meclis'ten çıkarma kararlılığında olduklarını söyledi.  Başesgioğlu, yasaları çıkarmanın sadece "arsayı almayı sağladığını" ve arsanın üzerine bina ve mimarisini yapmanın daha zor olduğunu belirtirken, "İşimiz bundan sonra başlıyor ve daha zor" diye konuştu. Sosyal güvenlik reformunu hayata geçirmek zorunda olduklarını söyleyen Başesgioğlu, bütün risklerine karşın hükümetin bunu gerçekleştirme kararlılığını sürdürdüğünü kaydetti. Büyümenin kompozisyonunun da önemli olduğunu anlatan Başesgioğlu, "Belki de büyümenin kompozisyonunu istihdam odaklı geliştirme konusunda kamu?özel kesimin iradesinin birleşmesi gerekir" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.