08 Şubat 2012 Çarşamba 12:33
İç pazar daraldı ihracat arttı
EKONOMİ SERVİSİ

2012 yılının Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv ihracatında 2012 yılında son dört yılın en iyi başlangıcını yaptıklarını belirtti. Ocak ayı ihracat rakamlarına özellikle Hollanda'ya gerçekleşen yüzde 108'lik rekor ihracat artışı sektörün yüzünü güldürdü. Hollanda'nın yanı sıra Almanya, İngiltere ve ABD'ye gerçekleştirilen ihracatta artış gözlendi. Türkiye genelinde Ocak ayı toplam ihracatı 10.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, otomotiv endüstrisinin burada yüzde 15 pay ile sektörel anlamda birinciliğini koruması dikkat çekti.
Yılın ilk ayı değerlendirildiğinde sektörde en fazla ihraç edilen kalem yüzde 14 artış ve 693 milyon dolarla otomotiv yan sanayi oldu. Bu duruma ek olarak, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yaşanan yüzde 8 artış, binek otomobiller ve otobüs-midibüs-minibüs mal gruplarında yaşanan küçük düşüşlerin sektör ihracatı üzerindeki olumsuz etkilerini azalttı. AB binek otomobil pazarında yaşanan durgunluğa rağmen, AB ticari araçlar pazarındaki canlılığın devam etmesi, yine AB ülkelerine yönelik yan sanayi ihracatının pozitif yönde seyretmesi otomotiv ihracatına olumlu yansıdı. Diğer ürün gruplarında yaşanan yüzde 250'lik ihracat artışı da özel amaçlı motorlu taşıtlar ve demiryolu taşıtlarında görülen yüksek ihracat artışından kaynaklandı.
İhracat artışı yaşanan ülkeler arasında, en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasına bakıldığında ise Almanya Ocak ayında yüzde 28 artışla 234 milyon dolarlık ihracatla ilk sırayı aldı. İkinci sırayı yüzde 20 artışla 136 milyon dolarlık ihracatla İngiltere alırken, üçüncü sırada yer alan Birleşik Devletleri, rekor artış gerçekleştiren Hollanda takip etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artış gösteren Hollanda'ya otomotiv ihracatı 37 milyon dolardan 78 milyon dolara çıktı.

Türk Cumhuriyetlerine yüzde 133'lük ihracat artışı
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv ihracatında 2012 yılında son dört yılın en iyi başlangıcını yaptıklarına işaret ederek, “2009 yılı Ocak ayında 1 milyar dolar olan ihracat, 2012 yılında 1.61 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde ülke grupları bazında en dikkat çekici ihracat artışı yüzde 133 ile Türki Cumhuriyetlere yönelik yaşanırken, Asya ve Okyanusya ülkelerine yönelik ihracat da yüzde 21 arttı. Buna karşılık Eski Doğu Bloğu ülkelerine yönelik ihracatta ise yüzde 19 oranında azalma görüldü. Ocak 2012'de Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 71 pay ve 1 milyar 150 milyon dolar ile ülke grubu bazında ihracatta ilk sırada yer aldı” dedi.
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan siyasal istikrarsızlıkların otomotiv ihracatı üzerindeki etkilerine bakıldığında Ocak 2012'de Libya'ya yönelik düşüşün devam ettiği, yine Suriye'deki olumsuz durumun otomotiv ihracatına negatif yansıdığı gözlendi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137