05 Kasım 2006 Pazar 00:00
İğneden ipliğe zam
Türkiye yeni yıla, zamlarla giriyor. DPT, hükümete sunduğu raporda, elektriğe ve doğalgaza zam yapılmasını istedi. Hükümet bunun dışında üniversite harçlarına da zam yapacak. ~|~


Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) 2007 yılı programına göre enerji KİT'lerinin finansman yapısının normale dönmesi için satış tarifelerinin artırılması şart.
Hükümet üniversite harçlarına da zam yapmayı planlıyor.
Hazine ve Tedaş'ın özelleştirmesinin tehlikeye gireceği düşüncesiyle zam isteyen Özelleştirme İdaresi'nden sonra Devlet Planlama Teşkilatı da "zam gerekli" mesajı verdi.

DPT, Tedaş'ın tarifelerinin girdi maliyetlerindeki artışa bağlı olarak değiştirilememesinin özelleştirme öncesinde kuruluşun finansman dengesini bozduğunu belirtti.
DPT'ye göre bu sıkıntının 2007 yılında da sürmemesi ve Tedaş'ın yatırımlarını kendi kaynaklarıyla finanse edebilecek bir kar düzeyine ulaşabilmesi için satış tarifelerinin artması gerekiyor.

Doğalgaza da zam isteği
 Devlet Planlama Teşkilatı, sadece elektrik değil doğalgaz fiyatlarına da zam yapılmasını istedi. 2007 yılı programında ham petrol fiyatlarının yüksek seyrinin Botaş fiyatlarına yeterince yansıtılmaması ve bazı KİT'lerle belediyelerden alacakların tahsil edilememesinin kuruluşu zor durumda bıraktığına işaret eden DPT, bu yapının düzeltilmesi için doğalgaz fiyatlarına önemli oranda zam yapılmasını istedi.

Üniversite harçlarına zam hazırlığı
Hükümet, öğrenci harçlarını artırmayı planlıyor. Üç yıllık orta vadeli programla ortaya konan bu niyet, 2007 programında da "öğrenci katkı paylarının artırılması gerektiği" görüşüyle vurgulandı.
Hükümetin 20072009 dönemini kapsayan "Orta Vadeli Program"ı ve önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanan "2007 Programı", eğitim sistemine ilişkin yeni projeleri içeriyor.
Hükümet, her iki programda da yükseköğretimle ilgili önemli yeniliklere yer verdi. Üniversitelere idari ve mali özerklik kazandıracak hedefler belirlendi. Ancak bu çerçevedeki çözüm önerileri, öğrencilerin üstündeki katkı payı yükünün artacağını gösterdi.

Orta vadeli programda net ifadelerle "öğrencilerin eğitimin finansmanına daha fazla katılımı sağlanacaktır" denildi.
2007 programında ise üniversite gelirlerinin yüzde 4'ünün öğrenci katkı paylarından sağlandığı vurgulandı. "Yükseköğretimin yarı kamusal bir hizmet" ve "Kişisel getiri oranlarının sosyal getiriye göre fazla olması" gerekçe gösterilerek, "Öğrenci katkı paylaranının yükseköğretimin finansmanındaki payının artırılması gerekmektedir" denildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.