02 Şubat 2006 Perşembe 00:00
İhracat, ithalat rakamlarını ezdi
"Ortaya çıkan rakamlardan da net şekilde görüldüğü gibi ihracatın artışı gittikçe yavaşlamaktadır" uyarısında bulunan TİM Başkanı Oğuz Satıcı,  "3 senedir her fırsatta dile getirmeye çalıştığımız olumsuzluklar sayesinde ihracatçılar zorlanmaya başlamıştır" dedi ~|~

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, "Rakamlardan da net şekilde görüldüğü gibi ihracatın artışı gittikçe yavaşlamaktadır" dedi.  TİM Başkanı Satıcı, Ocak ayı ihracat rakamlarının açıkladığı toplantıda yaptığı konuşmada, her ay bir ili ziyaret ederek ihracat rakamlarını açıkladıklarını söyledi. Buradaki temel amacın hem bu illeri daha yakından tanımak, hem de ulusal kamuoyunun önüne bu illeri üretici ve ihracatçı vizyonu ile çıkarabilmek olduğunu ifade eden Satıcı, bu amaçla Samsun'a geldiklerini anlattı. Satıcı, Samsun'un ekonomik yapısı ve vizyonu hakkında da çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

 Konuşmasında Merkez Bankası'yla ilgili değerlendirmelerde bulunan Satıcı, ihracatçılar olarak Merkez Bankası'nın özerk olmasına karşı olmadıklarını, ancak uygulanacak kur ve para politikaları ile fiyat istikrarının mutlaka sağlanması gerektiğini söyledi.  Bunun halkın alım gücünün artması yönünde olması gerektiğini belirten Satıcı, şunları kaydetti: "Fakat asıl vurguladığımız husus bu söylediklerimizin hiçbirinin bugün gerçekte var olmadığıdır. Türkiye'de fiyat istikrarı yoktur. Nispi fiyat dengesi bozulmuştur. Enerji fiyatları, hammadde fiyatları,üretim girdileri alabildiğine yükselmekte, halkın yaşamsal ihtiyaçları üzerinde vergiler yükselmekte buna paralel olarak hayat pahalılığı da ciddi şekilde artmaktadır."

 İstihdamda büyük sıkıntı yaşandığını, cari açık ve dış ticaret açığından şikayet edildiği bir dönemde bazı sektörlerin maliyet ve kur seviyesi nedeniyle üretimden soğumalarının ve yerini ithalata terk etmelerini iyi bir gelişme olmadığını belirten Satıcı, "İthalatı düşük kurla besleyip enflasyonu bu yolla düşürmeye çalışmak işin kolayına kaçmak değil de nedir" diye konuştu. 

 Bir ülkenin refaha kavuşmasını yolunun üretim, ihracat ve bunlardan kaynaklanacak tasarruf artışı olduğunu ifade eden Satıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Eğer yurt içinde üretilen malları doğru kurgulanmış para politikaları nedeniyle ithal mallarla ikame etmeye başlamışsak, refah artışını ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayabilmek bizim için hayal ötesi haline almaya başlamıştır. Sanayici ve üreticinin bu konudaki eleştirilerini, sıkıntılarını, feryatlarını 'bunlar çıkar peşinde' diye göz ardı etmek ülke ekonomisine yapılan en büyük ihanetlerin başında gelmektedir."

 Türkiye'nin ihracatının 2003 yılında yüzde 32.4, 2004 yılında yüzde 33.7 arttığını, 2005 yılında ise artışın yüzde 14.7'ye gerilediğini vurgulayan Satıcı, "2006 yılında ise ihracat artışını yüzde 10 olarak tahmin etmekteyiz. Rakamlardan da net şekilde görüldüğü gibi ihracatın artışı gittikçe yavaşlamaktadır. 3 senedir her fırsatta dile getirmeye çalıştığımız olumsuzluklar sayesinde ihracatçılar zorlanmaya başlamıştır" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137