02 Eylül 2013 Pazartesi 00:05
İhracat yerinde saydı
ABD’den Fas’a, İsrail’den Hindistan’a, Ukrayna’dan Mısır’a çok sayıda ülkenin Türkiye menşeli ürünlere karşı önlemlerin artması Türkiye’nin ihracatını da olumsuz yönde etkilemeye başladı. Son olarak Amerika kıtasında ABD ve Kolombiya, Türk çelik ürünlerine yönelik kısıtlama getirmişti. Türk ürünlerine karşı başlatılan bu kampanya, Türkiye’nin Ağustos 2013 ihracatını da olumsuz yönde etkiledi. Nitekim Ağustos 2013’te ihracat, Ağustos 2012’ye göre sadece yüzde 1.4 artarken, sanayi ürünlerinde 2 milyon dolarlık gerileme yaşandı. Türkiye’nin Ağustos 2013 ihracatı 10 milyar 594 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayında ihracat 10 milyar 447 milyon dolardı. Türkiye’nin 2013 yılının ilk 8 ayında ihracatı ise 98 milyar 887 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2012 yılının ilk 8 ayında ihracat ise 97 milyar 576 milyon dolardı. Bu verilere göre Türkiye’nin 2013 yılı ilk 8 ayında ihracat geçen yıla göre sadece yüzde 1.3 artış gösterdi. 

Sanayi ürünlerinde sorun yaşanıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin dün açıkladığı 2013 yılı Ağustos ayı ihracat rakamlarına göre, Türkiye geçen ay sanayi ürünleri ihracatında sorun yaşadı. Sanayi alanında 16 kalemden 8’inde ihracat azalırken, 7’sinde artış gösterdi. Halı, Kimyevi Maddeler, Elektrik Elektronik, Makine Aksamları, Çelik, Çimento ve Cam Seramik, Savunma Sanayi alanlarında ihracatta geçen yılın Ağustos ayına göre gerileme yaşandı. En büyük gerileme ise yüzde 25.4 ile pek çok ülkede soruşturmaya uğrayan Çelik sanayinde görüldü. Çelik sektörünün ihracatı 1 milyar 276 milyon dolardan Ağustos 2013’te 952 milyon dolara indi. Sanayi alanında en yüksek ihracat artışı ise 2009 yılından bu yana sürekli kan kaybeden Gemi ve Yat sektöründe görüldü. 

Fındığın tadı kaçtı

Sektörün ihracat artışı yüzde 119.5 olarak gerçekleşti. Bu arada tarım ürünleri ihracatı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 artarak, 1 milyar 414 milyon dolara çıktı. Fındık ihracatı yüzde 19.5 azalarak 87.3 milyon dolara inerken, zeytin ve zeytinyağı ihracatı yüzde 145.3 artarak 28.1milyon dolara çıktı. Ağustos ayında en fazla ihracat 1 milyar 447 milyar dolarla Kimyevi Maddeler sektörü tarafından yapılırken, bunu 1 milyar 401 milyon dolarla Tekstil ve 1 milyar 266 milyon dolarla Otomotiv sektörleri izledi. 

Ortadoğu’ya ihracat ilk kez azaldı

Ortadoğu’ya ihracatı Mısır ve Suriye’deki gelişmeler nedeniyle yüzde 17 azaldı. Uzun zamandır Ortadoğu’ya ihracat artış trendi yakalamıştı. Uzakdoğu’ya ihracatımız da yüzde 3 azaldı. İhracatta ön plana çıkan ülkeler ise şunlar oldu: Ağustos ayında Etiyopya’ya ihracatımız yüzde 262, Litvanya’ya yüzde 136, Malta’ya yüzde 117, Macaristan’a yüzde 45, Hollanda’ya yüzde 29, İspanya’ya yüzde 23, Çin’e yüzde 19 artış gösterdi. Mısır’a ihracat ise yaşanan siyasi sıkıntılara rağmen Ağustos ayında yüzde 13 artış gösterdi. Suriye’ye ise Ağustos ayında yüzde 134 oranında bir ihracat artışı yakalandı.

 AB’den Türkiye’nin ihracatına darbe

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Avrupa Birliği’ne (AB) Türkiye’nin ihracatına engel teşkil eden gelişmelere dikkat çekerek, şu değerlendirmede bulundu: “Lojistik konusunda Avusturya ile bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Avusturya, Türk tırlarının geçişine kota uyguluyor. Türkiye’nin talep ettiği 120 bin geçiş hakkının sadece 15 binini karşılıyor. Türk tırları, kalan geçişlerini tren yolu ile gerçekleştirmek durumunda kalıyor. Bu tren yollarının bir tanesinin kapanması bile yılda 25.000 tırımızın geçişine engel olacak. Bu konuda Avusturya bir alternatif de önermiyor. Avusturya, Türk tırlarının geçişine çevre kirliliği gerekçesiyle izin vermiyor. Halbuki Türk tırları, AB taşımacılık standartlarına göre, Euro 5 donanımına sahip. Fakat Polonya, Çek, Bulgaristan gibi AB ülkelerinin, neredeyse hurda kamyonları rahatça geçiş yapabiliyor. Türk ihracatçıları olarak, bu haksız tutumu protesto ediyor, AB’yi kendi imzaladığı sözleşmelere uymaya davet ediyoruz.” Büyükekşi ayrıca 2013 yılının ilk 6 ayında yabancı sermaye girişinin yüzde 40 azalarak 8.2 milyar dolardan 4.9 milyar dolara indiği bilgisini verdi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137