09 Ocak 2010 Cumartesi 00:00
İhracatçı dert küpü
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Ferit Sünneli, Türk ihracatçısının uluslararası pazarda rakipleriyle aynı koşullarda mücadele edemediğini belirterek, "Ülkemizdeki ağır vergi yükü, girdi maliyetlerinin yüksek oluşu, lojistik sorunlar bizi günden güne eritmekte" dedi. ~|~

 

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Ferit Sünneli, 2009 yılının sıkıntılı geçtiğini belirterek, "Geçtiğimiz yıl özellikle biz ihracatçılar açısından zor bir yıl oldu" dedi.
Sünneli, UİB'nin İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, krizin Türkiye'de de etkili olduğunu dile getirerek, "Fabrikalar üretimlerine ara verdi, çalışanlar işten çıkartıldı. Tüketim alışkanlıkları değişti, talep daralması yaşandı ve nakit akışı neredeyse durma noktasına geldi" açıklamasında bulundu.
Sünneli, şöyle konuştu: "2009 yılında, büyüme oranlarında, sanayi üretim endeksinde, kapasite kullanım oranlarında,
Tüketici Güven Endeksinde ciddi gerilemeler yaşandı ve işsizlik rekor üstüne rekor kırdı. Ve ülke genelindeki yıllık ihracatımız yüzde 23 oranında gerileyerek 101 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ülkemiz özellikle dış kaynaklardan ciddi etkiler aldı ancak gerekli önlemler alınabilseydi, bu krizi daha az hasarla atlatmamız mümkün olurdu."

Üretime köstek olunuyor
İhracatçılar olarak dış pazarlarda kıyasıya rekabet halinde olduklarını bslirten Sünneli, "Dış ekonomik gelişmelerden doğrudan etkileniyoruz. Bunlara karşılık alınan, varlık Barışı, ÖTV ? KDV ? harç indirimi, kısa çalışma ödeneği, teşvik uygulamaları, cansuyu kredisi, kaynak artırımı gibi önlemler, ülkemiz ihracatını 2009 yılında 2008'e göre yüzde 23 oranında gerilemenin önüne geçemedi. Ancak her ülkenin bir şekilde kendi üreticisini desteklediği dünyada, biz kendi ülkemizde bu tür desteklerden mahrumuz. Ülkemizdeki ağır vergi yükü, girdi maliyetlerinin yüksek oluşu, lojistik sorunlar bizi günden güne eritmekte?. Üretim teşvik edileceği yerde üretime köstek olunuyor maalesef?"

Türkiye'nin verileri kötü
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Ferit Sünneli, Türkiye'nin dünyadaki konumunu da şöyle değerlendirdi: "Dünya Ekonomik Forumu 2009? 2010 Dünya Rekabet Gücü Endeksi'nde diğer bir deyişle dünya rekabet liginde Türkiye, 133 ülke arasında 61. sırada kendine ancak yer bulmuştur. Türkiye, Dünya Bankası'nın, şirketlerin rahat iş yapabildiği ülkeleri belirlediği 'İş Yapma Kolaylığı Endeksi ? 2010' raporunda 183 ülke arasında 73. sırada kendisine ancak yer bulmuştur. Dünya Bankası'nın her yıl açıkladığı İş yapma Kolaylığı raporunda 63. sırada yer alan Türkiye, bu yıl10 sıra birden gerileyerek 73. sıraya düşmüştür. Bunlar, Türk işadamının, sanayicisinin, ihracatçısının sıkıntılarını göstermektedir. Oysa ülkemizin kalkınması sanayide yaşanacak istikrarlı ve olumlu seyre bağlıdır, bunu unutmamamız gerekir. İhracat yapılabilmesi için önce üretim olması, üretim için de çarkların dönmesi gereklidir. Bunlar kadar önemli olan bir başka hususun da, yatırım ve üretim ikliminin iyileştirilmesi ile ihracatçıların uluslararası pazarlardaki rekabet koşullarının rakipleriyle aynı olması gerekliliğidir. Üzülerek belirtmeliyim ki, Türk ihracatçısı uluslararası pazarda rakipleriyle aynı koşullarda mücadele edememektedir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132