13 Şubat 2013 Çarşamba 11:05
İhracatçı keskin virajda

RECEP BAHAR / İSTANBUL
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenli olarak her 3 ayda bir yapılan ihracat eğilim anketinin 2012  4. çeyreği ile ilgili sonuçları ve 2013 ile ilgili beklentileri, Başkan Mehmet Büyükekşi tarafından İstanbul'da açıklandı.
Anket sonuçlarına göre, ihracatçı firmaların girdi maliyetleri 2012 yılının 4. çeyreğinde artış gösterdi. Aynı dönemde firmaların finansman ihtiyacında da artış oldu. Büyükekşi, ihracatçıların finansman sorununun çözümüne yönelik olarak 3 talepte bulundu. Büyükekşi bu taleplerini şöyle açıkladı: “Merkez Bankası ihracatçıları yüzde 15'lik kredi büyümesi sınırı dışında tutsun, ihracat kredilerindeki karşılık oranı azaltılsın, Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) oranı ihracatçılara verilen kredilerde düşük tutulsun.” Anket sonuçlarının ihracatçıların 2013'e umutla baktıklarını ortaya koyduğunu belirten Büyükekşi, bunun rakamlara da yansıdığını söyledi. Ekşi'nin verdiği bilgiye göre ihracatçılar, 2013 yılında bütün tahminlerin üzerinde olarak yüzde 6.29 büyüme bekliyorlar. Büyükekşi, eğilim anketine 505 ihracatçı şirketin üst/orta düzey yöneticilerinin katıldığını kaydetti.

Girdi maliyetleri arttı
Büyükekşi, anket sonuçlarını açıklarken şöyle konuştu: “Söz konusu dönem içerisinde geçen yılın aynı dönemine göre girdi maliyetlerinin arttığını belirten ihracatçı firmaların oranı yüzde 61.8'dir. Buna mukabil, firmaların yüzde 45.5'i ihracat, yüzde 39.2'si üretimlerinin geçen senenin aynı dönemine kıyasla arttığını belirtmektedir. Ancak ihracatçıların yüzde 47.5'i 2012 yılının 4. çeyreğinde genel kârlılık ve ihracatta kârlılık düzeylerinin azaldığını ifade etmektedir. İhracatçıların 2013 yılının ilk çeyreğinden beklentileri sorgulandığında girdi maliyetlerinin artacağı beklentisinde olan ihracatçıların oranı yüzde 50.4 iken, üretim ve ihracatlarının artacağını belirtenlerin oranı ise sırasıyla yüzde 35.3 ve yüzde 38.6 olarak hesaplanmaktadır.” İhracatçı firmaların yüzde 64.2'sinin üretimde kullandıkları hammaddeleri yurtiçinden temin ettiklerinin belirtildiğini anlatan Büyükekşi, “Söz konusu oran, 2012'nin 4. çeyreğinde ilk 500 ihracatçı listesinde yüzde 57.2'ye düşmektedir” dedi. Anket çalışmasında ihracatçıların piyasa beklentileri de sorgulandı. Mehmet Büyükekşi, bu sonuçları şöyle açıkladı: “Firmalar, Ocak-Mart 2013 döneminde dolar kurunun 1.79 TL, yılsonunda 1.84 TL olacağını öngörüyor.”

İhracatçının gözünü diktiği pazarlar
Anket sonuçlarına göre, 2013 yılının ilk çeyreğinde ilk kez erişilmesi planlanan ilk 5 ülkeyi sırasıyla Rusya, ABD, Çin, Irak ve Almanya oluşturdu. İhracatçıların yüzde 21.4'ü ise 2013'ün ilk çeyreğinde bu anlamda herhangi bir atılım planlamıyor. İhracatçıların 2012'nin son çeyrek performansları araştırılırken, ‘mevcut pazarlarda yeni müşterilerden sipariş alıp almadıkları' da soruldu. İhracatçı firmaların yüzde 62.4'ü mevcut pazarlarda yeni müşterilerden sipariş aldıklarını belirtti. Aynı dönemde ihracatta müşteri kaybedilen pazar olduğunu belirten ihracatçıların oranı ise yüzde 32.7 olarak ortaya çıktı. Anket bulgularına göre, 2012'nin son çeyreğinde ihracatçılar gelirlerinin yüzde 60.7'sini ihracattan elde ediyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, söz konusu dönemde ihracat pazarlamasında karşılaşılan 2 ana sorunu da şöyle açıkladı: “Bu sorunlar, yüzde 58.8'le rekabetçi fiyat sunamama ve yüzde 51.3'le hedef ülkelerdeki ekonomik koşullar oldu.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.