02 Mart 2012 Cuma 11:34
İhracatın ekseni kaydı

RECEP BAHAR - MANİSA
Avrupa Birliği (AB) ülkelerini etkileyen ekonomik kriz, Türkiye'nin ihracatını da olumsuz yönde etkilemeye başladı. 27 AB ülkesine Şubat 2012'de yapılan ihracat Şubat 2011'e göre yüzde 4 azaldı. AB ülkelerine yapılan ihracat Ocak 2012'de de bir önceki yılın Ocak ayı verilerine göre de daralma göstermişti. 2011'in Ocak Ayında yüzde 47.7 olan AB ihracat payı Ocak 2012'de yüzde 43.5'e inmişti.
AB ülkelerine yapılan ihracat düşerken, İslam ülkelerine yapılan satışların üç haneli oranlarda artması ihracatçıyı sevindiriyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) açıkladığı verilere göre, Türkiye'nin Şubat 2012'deki ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 10.4 artarak, 11 milyar 156 milyon dolara ulaştı. Türkiye'nin Şubat 2012'de ihracatı Libya'ya yüzde 169, Mısır'a yüzde 159, Fas'a yüzde 135, Tunus'a yüzde 71, Lübnan'a yüzde 58, Irak'a yüzde 52, Suudi Arabistan'a yüzde 34 arttı. Kuzey Afrika'daki İslam ülkelerinin de katkısıyla Afrika ülkelerine ihracat yüzde 96 oranında artış gösterirken, Ortadoğu ülkelerine artış ise yüzde 6'da kaldı. Hatırlatmak gerekir ki, geçen yıl Ocak ve Şubat aylarında Tunus, Mısır ve Libya'yı derinden sarsan gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin sözkonusu ülkelere yaptığı dışsatım 2010 yılına göre hissedilir oranda azalma göstermişti.

Suriye'ye ihracat azaldı
Ortadoğu ülkelerine yönelik artışın düşük kalmasında özellikle Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerginleşmesi etkili oldu. TİM, Suriye'ye yönelik ihracatın Şubat 2012'de bir önceki yılın aynı ayına göre ne kadar azaldığını açıklamazken, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin Hatay'dan yapılan ihracatın yüzde 18 gerilediğini vurgulaması, bu pazarın önemli ölçüde devreden çıkması Türkiye'nin Ortadoğu coğrafyasına yönelik satışlarındaki artış oranını olumsuz yönde etkiledi.

Irak pazarı Gaziantep'i uçurdu
Şubat ayında en fazla ihracat artışı sağlayan il yüzde 47 oranıyla Gaziantep oldu. Gaziantep'in ihracat artışında Irak pazarının canlı seyretmesi etkili oldu. Gaziantep'i sırasıyla yüzde 28 artışla Ankara, yüzde 24 ile Manisa izledi. TİM Başkanı Büyükekşi, yaptığı konuşmada, Manisa'nın performansını, “Manisa 2011 yılında en fazla ihracat yapan 7. ilimiz oldu. Son 10 yılda ihracatını yüzde 1632 artırdı. 2011'i çok iyi tamamlayan Manisa 2012 yılına da iyi bir başlangıç yaptı. Ocak ayında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 26 ile Manisa oldu. Şubat ayında da Manisa'nın ihracatı yüzde 24 arttı. Manisa ilimiz tarım sektöründe Türkiye'nin can damarından biri. Bereketli toprakları ile Manisa çekirdeksiz kuru üzüm, kiraz ve kanatlı ürünlerin ihracatında ön sıralarda yer alıyor. Manisa ilimiz Elektrik-Elektronik sektöründe Vestel, Schneider Elektrik, Makine ve Aksamlarında Bosch, Taşıt Araçları ve Yan Sanayi'nde İnci Akü, Su Ürünleri ve Hayvancılıkta Keskinoğlu Tavukçuluk firmaları ile dünyaya açılıyor. Manisa Ar-Ge'ye, yeniliğe yatırım yapıyor, ihracatını her geçen gün katlıyor” ifadeleriyle övdü. 

Dolar kuru 1.75'in altına inmemeli
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, ABD'nin genişletici para politikalarını kuvvetlendirerek sürdürdüğüne, bir başka anlatımla yoğun şekilde para bastığına işaret ederek, dolar kurunun 1.75 TL'nin altına inmemesi gerektiğini ifade etti. Büyükekşi, bu konuda şunları söyledi: “Kurların aşağı yönlü hareket etme ihtimali var. Parasal genişlemenin (ABD ile AB'nin para basmasının) olumsuz sonuçları olacak. Bu dönem de Merkez Bankasının aktif olmasını istiyoruz.  Nasıl ki Dolar TL kur seviyesi 1.90'ı aştığında Merkez Bankası bütün gücüyle müdahale ettiyse, kur 1.75'in aşağısına doğru hareketlendiğinde yine aynı şekilde Merkez Bankası tüm gücüyle müdahale etmeli. 1.90 olduğunda yapılan müdahaleyi destekledik. Aynı şekilde 1.75'in
altına inişlerde de yine aynı
müdahaleyi bekliyoruz.” 

Tekstil bir basamak daha düştü
Türkiye'nin 2012 Şubat ayı ihracat verileri analiz edildiğinde tarım sektöründe işlerin iyi gittiği rakamlara yansıyor. Burada tütün ve mamulleri ihracatı yüzde 88 artarak, 101 milyon dolara ulaşırken, Antalya'yı etkileyen olumsuz hava koşulları nedeniyle ‘yaş sebze ve meyve' ihracatı Şubat 2011 ile karşılaştırıldığında yüzde 23.46 gerileyerek, 234.8 milyon dolardan 179.7 milyon dolara indi. Savunma sanayi ihracatı ise 23 milyon dolardan 77.1 milyon dolara çıkarak, yüzde 224 artış gösterdi. İhracatta ilk 3 sırayı ise otomotiv, kimyevi maddeler ve çelik sektörü aldı. Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ancak yüzde 1.9 artarak, 1 milyar 313 milyon dolarla 4. sıraya geriledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137