02 Mayıs 2015 Cumartesi 00:04
İhracatta düşüşe devam
RECEP BAHAR/BAYBURT
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Nisan ayı ihracat rakamlarını nüfusu ve yüzölçümü açısından Türkiye’nin en küçük ili Bayburt’ta açıkladı. Bayburt Valisi Yusuf Odabaş ve Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak’ın da katıldığı Bayburt Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte Büyükekşi’nin verdiği bilgilere göre Ocak 2015’ten itibaren düşüşe geçen ihracat Nisan’da da azaldı. Nisan ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.8 gerileyerek, 11 milyar 823 milyon dolara indi. 2015 yılının ilk 4 ayında toplam ihracat yüzde 8.1 azalma ile 48 milyar 951 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat son 12 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.6 gerileme ile 153 milyar 66 milyon dolar oldu. Nisan ayında ihracatta pozitif tek gelişme, ihraç ürünlerinde kilogram başına yüzde 3 artış kaydedilmesi oldu. Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki ihracat rakamları açıklamalarında olduğu gibi döviz kurlarına dikkat çeken TİM Başkanı Büyükekşi, ihracatın 2015 yılına arzu edilen şekilde başlayamadığına işaret ederek, “Euro’nun ABD Doları karşısında değer kaybetmesi, ihracatımıza baskı yapmaya devam ediyor. Bu durum ihracatımızın 1.5 milyar dolar düşmesine yol açtı” dedi. IMF ve Dünya Bankası’nın Nisan ayında yapılan yıllık olağan toplantılarında dünya ekonomilerinde görülen yavaş büyümenin öne çıktığına işaret eden Büyükekşi, “Tüm dünyada yavaş büyüme artık normal senaryo haline geliyor. Bu yıl dünya ekonomisi için yüzde 2.9, gelişmiş ülkeler için yüzde 2.4 ve gelişen ülkeler için de yüzde 4.3 büyüme bekleniyor. Türkiye ise büyümesini dış finansman ile sağlıyor. Bu durum Türkiye’nin yumuşak karnı… Geldiğimiz noktada küresel koşullar, dış dünyadan kaynak bulmayı zorlaştırıyor. Öte yandan Rusya’da da göreceli bir istikrar görülüyor. Rublenin değeri ve fiyatlar daha istikrarlı ve öngörülebilir hale geliyor. Bu gelişmeler de önümüzdeki dönemde ihracatımıza pozitif yansıyacak” şeklinde konuştu.

27 ihracat kaleminden 22’sinde düşüş yaşandı
Nisan ayı ihracat rakamları sektörel bazda analiz edildiğinde 27 ihracat kaleminden 22’sinde gerileme görüldü. Nisan 2015’te Nisan 2014’e ihracat kuru meyvede yüzde 1, fındıkta yüzde 64.6, tütünde yüzde 49.6, gemi ve yat sanayinde yüzde 35.9, mücevherde yüzde 20.6 artış gösterdi. 

Fındık ihracatı son 12 ayda 2.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin ihracatında ilk 5 sırada yer alan sektörlerde düşüş Nisan ayında da sürdü. Nisanda en fazla ihracat yapan sektör olan otomotiv sektöründe düşüş yüzde 11.6 oldu ve sektörün dış satımı 2 milyar 85 milyon dolardan 1 milyar 843 milyon dolara indi. Nisanda en fazla ihracat ikinci sektör ise kimyevi maddeler oldu. Hazırgiyim ve konfeksiyonda ihracat düşüşü yüzde 9.9 olarak gerçekleşti. Tüm sektörler içinde en fazla ihracat düşüşü Doğu Avrupa ülkelerindeki talebin azalması ve iç piyasada fiyatların yükselmesi nedeniyle yüzde 29.5 ile yaş sebze ve meyvede yaşandı. Bu arada rakamların açıklandığı Bayburt’un geçen sene Nisan ayında ihracat rakamı yoktu. Bu sene ise Nisan ayında Bayburt’un 736 bin dolar ihracat yaptığı görüldü.

İhracat artışında Mısır sürprizi

Nisan ayında en fazla ihracat yaptığımız 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Ancak Almanya’ya ihracat yüzde 9.6, İngiltere’ye yüzde 8.1, Irak’a yüzde 23.4, İtalya’ya yüzde 12.4 düştü. 

En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışı yüzde 35.9 ile Mısır ile yakalandı. Nisan ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu: Nisan ayında Umman’a ihracatımız yüzde 181, Singapur’a yüzde 127, Kuveyt’e yüzde 94, Güney Kore’ye yüzde 56 arttı. Ancak bu ülkelere yapılan ihracat eder olarak düşük kaldığından ve düzenli bir çizgi izlemediğinden aydan aya büyük farklılık gösterebiliyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100